фото: anderver.livejournal.com
Кароль Навроцький став очільником Інституту національної пам’яті Польщі при владі консервативної партії «Право і справедливість». Він категорично налаштований проти співпраці з Україною. За його каденції без роботи залишились багато істориків, які займалися польсько-українськими відносинами в нейтральному ключі, без радикалізації.
Читайте також: Ми повинні визнати відповідальність за Волинь
Нещодавно він назвав Галичину «Східною Малопольщею», коментуючи питання ексгумації жертв Волинської трагедії. Він це зробив фактично, щоб образити нинішню Українську державу. Хоча в інституті і пояснюють, що це йшлося про жертв того часу, а не про теперішнє, це було чергове нагадування про те, що частина українських земель належала Польщі в міжвоєнний час. Керівник Інституту використав це словосполучення, щоб «поставити на місце» Україну, яка «не хоче ексгумації жертв» польсько-українського конфлікту часів Другої світової війни. Це його провокація, щоб змусити нас реагувати.
Що означає «Східна Малопольща»
Малопольща – це історичний регіон Польщі, пов'язаний з Краковом. Колись він поширювався також на північ аж до Любліна. Зараз офіційне воєводство, яке є навколо Кракова, називається Малопольське. Термін «Східна Малопольща» – це фактично визнання того, що колись було осердя держави, а потім з'явилася Великопольща, – Познанське воєводство, тобто збільшена Польща.
Червоним кольором позначено історичну Малопольщу на мапі сучасної Республіки Польща
У 1918 році Польща відродила свою державність, і тоді поляки поширили термін «Східна Малопольща» на захоплену українську частину Галичини. Вони це зробили для того, щоб українці розуміли, що не мають права на автономію та інші культурні надбання, які їм обіцяли на Паризькій мирній конференції. Зокрема, щоб вказати «тут Польща, а не Україна».
Цей термін був повністю штучний. У тій частині частині Галичини, де жили історично українці, навіть у Перемишлі, історично ніколи не було Малопольщі. Польські народні демократи (ендеки), тобто ультраправа партія міжвоєнного часу, спекулювали, використовуючи цей вираз щодо теренів української Галичини.
Зеленим кольором позначено територію, яку поляки називали «Східною Малопольщею» в міжвоєнний період
Термін «Східна Малопольща» можна порівнювати з терміном «Малоросія», але їхнє значення різне. Малоросія – це архаїчний термін, який мав історичне підгрунтя. В Україні колись були малоросійські академії, вісники. Малоросія асоціювалася із територією України як осердям давньої Русі. А ось Малопольщі на території України не було ніколи.
Як має реагувати Україна
Навряд чи вживання терміну «Східна Малопольща» щодо Галичини принесе якісь наслідки для України, адже Польща не пред'являє до нас територіальних претензій.
Однак ця термінологія мусить бути верифікована. У нашої держави має бути чітка позиція щодо неможливості застосування таких термінів в історичному діалозі. Українська влада має мати радників, які розбираються в історичних питаннях, і які б оперативно реагували на такі ситуації.
Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.
Текст: Юлія Кметик
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.