Чим особлива конференція з відновлення України в Берліні

1072 0
11-12 червня у Німеччині відбулася Конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference), яку провели з метою підтримки відбудови країни після руйнувань, спричинених російською агресією. Така конференція пройшла вже втретє, і тепер, вважає член правління ГО «Агенція відновлення та розвитку» Тарас Бик, вона пройшла еволюцію, стала більш практичною та реагує на актуальні виклики. У цій колонці він пояснює, які висновки можна зробити після URC для якомога швидшого і якіснішого відновлення.
Фото: dpa/pa

Фото: dpa/pa

В середині минулого століття Берлін пережив колосальні руйнування внаслідок присутності в місті двох імперій зла, після чого пройшов непростий період відновлення, увійшовши сьогодні в десятку найкомфортніших міст для життя у Європі. Цього тижня Берлін став центром планування відновлення України

Це вже стала третя Конференція з відновлення України після Лугано та Лондона у 2022 і 2023 роках відповідно. За її підсумками можна зробити такі висновки:

1. Поступово зникає критика відновлення. Адже формула «спочатку потрібно перемогти, а потім займатися відновленням» була чітко пов’язана з надією на швидку перемогу. Сьогодні ж, коли концепція «2-3 тижні» давно канула в Лету, приходить і розуміння необхідності зосередитися на грі в довгу, в тому числі системно фінансувати армію. Як відомо, вся фінансова допомога, яку Україна отримає з-за кордону йде на закриття невійськових витрат держави, а на армію ми можемо виділити лише те, що заробимо всередині країни, передусім через правильно налагоджені процеси відновлення. По-друге, відновлення – це про людей. Адже нам важливо зберегти людей в громадах, бо можна виграти війну, а програти країну. Зрештою, очевидність пріоритетності підтримки військової сфери над економічною ніхто не заперечує. До речі, як українські, так й іноземні спікери Конференції постійно наголошували на критичності забезпечення передусім повноцінної ППО по країні як передумови повноцінного відновлення.

2. Конференція з відновлення пройшла певну еволюцію з 2022 року, де була спроба запустити максимально централізоване відновлення, до розуміння критичної необхідності залучення місцевого самоврядування, громадського сектору та бізнесу до відновлення. А та інституційна невизначеність на рівні центральної влади України з відсутністю профільного міністра на конференції (про що наші західні партнери чемно мовчали у публічних промовах, але з превеликим здивуванням обговорювали в приватних розмовах) лише підтверджує цю тезу. І все більша присутність представників місцевої влади, громадського сектору, волонтерських спільнот на конференціях з відновлення підтверджує правильний напрямок руху цієї ініціативи.

3. Змінилися теми з огляду на актуальні виклики. Якщо у 2022 році великий пріоритет мала тема відновлення житла, у 2023 році – торгівлі та транспортних коридорів, то зараз особливо гостро постало питання відновлення енергетики та її децентралізація.

4. Конференція стає практичнішою. Від доволі абстрактної заяви про потребу у 750 млрд доларів на 10 років в Лугано ми перейшли до розмов про конкретні проєкти Планів відновлення конкретних громад. А Конференція з відновлення – це можливість поспілкуватися напряму з сотнями представників громад, асоціацій, бізнесів та громадських організацій Європи, запланувавши конкретну співпрацю.

5. Учасники Конференції з України вже по дорозі додому приступають до наступних кроків – це якнайшвидше втілення напрацьованих на Конференції планів, реалізація програм, спрямованих на посилення спроможності громад, а також напрацювання ефективного механізму використання 20% коштів фонду Ukraine Facility безпосередньо громадами.

Для якомога швидшого і якіснішого відновлення. Не замість, а для перемоги.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!