
Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
Будівництво сміттєпереробного заводу на Пластовій, 13 у Львові триває вже майже три роки. За цей час, стверджує місто, вдалося збудувати 70%. Нещодавно в міськраді заявили, що частина заводу запрацює вже до кінця лютого 2025 року. Згодом з'явився нюанс – місто може розірвати договір з польською компанією-підрядницею. Як стверджують у ЛМР, це пов'язане з тим, що польський підрядник Control Process S.A. порушує істотні умови контракту.
Зі слів керівника ЛКП «Зелене місто» Олександра Єгорова, польський підрядник не продовжує безумовну банківську гарантію на суму 3,6 млн євро для виконання контракту. Також він каже, що якщо контракт буде розірваний, то ця сума повинна надійти до бюджету Львова.
Цікаво, що, попри заяви про розірвання договору, на тій самій сесії ЛМР 12 вересня депутати погодили для заводу кредит на 718 млн грн. Сума коштів, які наразі вклали в завод, становить 47 млн 761 тис. євро. 34,8 млн євро – це вартість контракту, ще 12,9 млн євро – індексація, яка виникла внаслідок довготривалого будівництва (2,9 млн євро) й додаткових робіт, які не включені до основного контракту (10 млн євро). Додаткові кошти потрібні для «закритя прогалини».
Мовиться про критично важливі для підприємства об’єкти, які не внесли в початковий проєкт будівництва. Саме це й стало однією з причин його суттєвого подорожчання.
«Є речі, необхідні для функціонування заводу: зовнішні мережі електрозабезпечення, очисні споруди. Також нам терміново потрібне укриття. Тобто це ті речі, без яких завод працювати не може. В наявний контракт вони не ввійшли. Тепер у додаткових угодах прописують ці пункти для того, щоб їх реалізувати», – пояснив у коментарі «Твоєму місту» депутат Львівської міськради, керівник тимчасової комісії з питань діяльності ЛКП «Зелене місто» Назарій Бербека.
Читайте також: Львівська міськрада запозичить 842 млн грн. На що підуть кошти
Також він наголосив, що наразі складно оцінювати ситуацію й визначати, чия це помилка. Деякі моменти передбачити було неможливо, адже проєктно-кошторисну документацію формували ще в 2018-му і 2019 роках. Отже, такі моменти, як додатковий захист чи укриття, потреба в яких виникла через повномасштабне вторгнення, не були додані до ПКД.
Згідно з ухвалою кредит планують брати в Державному ощадному банку України. Відсоткову ставку визначатимуть на дату укладання кредитного договору. Строк запозичення – 60 місяців від дати підписання кредитного договору з урахуванням пільгового періоду (24 місяці) та з можливістю дострокового погашення кредиту.
Ба більше, за день до сесії, 11 вересня, з’явилася ще одна ухвала про кредит для «Зеленого міста». В ній мовилося про 150 млн грн на добудову згаданого об’єкта, однак жодних пояснень у документі не було.
Уже згодом в коментарі «Твоєму місту» депутатка і керівниця бюджетної комісії ЛМР Наталія Шелестак розповіла, що таки отримала пояснення: ухвала, яка передбачала менший кредит, потрібна була на випадок, якщо за кредит на 718 млн грн не проголосують. Цих коштів мало б вистачити, аби покрити поточні витрати і продовжити будівництво, допоки не будуть знайдені інші шляхи фінансування.
«Розірвання контракту може затягнути процес на багато років»
Через інформацію, яку Олександр Єгоров поширює в медіа, може опинитися під ризиком фінансування цього проєкту Європейським банком реконструкції та розвитку, стверджує представник підрядника Кшиштоф Хабієр в коментарі «Твоєму місту».
Він заявив, що банківські гарантії таки були подані і замовник будівництва, тобто ЛКП «Зелене місто», їх опублікувало.
«Тому я припускаю, навіть можу стверджувати, що позиція компанії Control Process S.A. полягає в тому, що роботодавець має банківські гарантії, які є дійсними. Наразі він повинен відкликати вимогу про виплату, висунуту раніше».
Читайте також: Сміттєпереробний завод у Львові. Місто може розірвати контракт із польським підрядником
Також Кшиштоф Хабієр наголосив, що перехід гарантійних 3,6 млн євро в бюджет Львова незаконний, адже ці кошти передусім є частиною забезпечення виконання контракту, а не частиною міського бюджету.
«По-перше, інформація, яку Олександр Єгоров поширює в медіа, ставить під ризик фінансування цього проєкту Європейським банком реконструкції та розвитку. По-друге, це ставить під ризик грантові кошти, які ЄБРР виділив на забезпечення обладнанням заводу. Це взагалі може вплинути на подальше кредитування Львова та всього регіону міжнародними інституціями», – заявили в Control Process S.A.
Крім того, представник компанії додав: така ситуація може призвести до висування потенційних вимог, що виллються в мільйони євро через виплати за завдану шкоду компанії та проєкту, яка виникне на основі таких заяв. Наразі об’єкт готовий на 70%, роботи тривають, тому розірвання контракту може затягнути цей процес на багато років.
«Якщо ЛКП «Зелене місто» таки вирішить нечесно, незаконно розірвати контракт, це призведе до затримки як мінімум на два-три роки і потягне ще багато мільйонів доларів на цей проєкт. Місту доведеться проводити новий тендер, шукати підрядника. Наразі роботи тривають, проєкт рухається в правильному напрямку й темпі. Це видно на відео з дрона, яке пан Єгоров представив на сесії ЛМР 12 вересня», – пояснив Кшиштоф Хабієр.
На якому етапі будівництво заводу
Від початку будівництва терміни введення заводу в експлуатацію змінювалися. Спершу мовилося про кінець 2023 року. Тепер, згідно з інформацією від Control Process S.A., запуск першої лінії планують на 28 лютого наступного року.
Водночас польський підрядник уже попередив про можливу затримку на 23 дні через затримку транзакції від ЄБРР.
Як пояснив керівник ЛКП «Зелене місто» Олександр Єгоров, перша фаза є основним етапом запуску підприємства, після чого воно «повністю забезпечить функціонування нової концепції поводження з твердими побутовими відходами».
Відтоді все сміття зі Львова й громади звозитимуть на це підприємство, місто зменшить витрати на захоронення і знизить екологічне навантаження через сміттєзвалища: «Львів зможе оптимізувати витрати на полігони до 15% зі 100%. Інші елементи матимуть додаткову користь і зменшать собівартість виробничих потужностей».
Окрім того, внаслідок цих процесів утворюватиметься РДФ-паливо (паливо з відходів), плани щодо реалізації якого вже напрацьовують. Його застосовують на когенераційних установках для виробництва електроенергії або на цементних заводах. Міськрада вже підписала меморандум із Франківським цементним заводом про продаж РДФ-палива.
Олександр Єгоров зазначив, що важко прогнозувати прибутки заводу, але вони точно покриватимуть витрати.
Протягом наступного року після запуску сміттєпереробного підприємства підрядник змушений буде передати його для повноцінного управління ЛКП «Зелене місто».
«Все обладнання має бути встановлене підрядником, змонтоване й запущене. На це передбачені шість місяців – чотири зимові та два літні. Підрядник зобов'язаний навчити персонал працювати на цьому обладнанні, яке має бути готове до роботи на момент відкриття заводу», – сказав Олександр Єгоров.
На сьогоднішній день завод готовий на 70% включно з частиною для в’їзду вантажівок до ще не завершеної зони зберігання сміття.
Із незавершеної частини заводу сміття проходитиме зовнішній огляд, ручне сортування, сепарацію, подрібнення й перенаправлення до каналів біосушіння, які вже збудовані.
Це спеціальні тунелі, де сміття висушуватимуть і знезаражуватимуть за 10–12 днів, після чого його направлятимуть у відділ РДФ-палива. 15% відходів відправлять на полігон, решта після завершення всіх процесів стане готовою до використання як альтернативне паливо.
Олександр Єгоров зазначив, що Львівська громада щороку продукує близько 210 тис. тонн відходів, тоді як потужності сміттєпереробного заводу дозволять приймати до 250 тис. тонн. Із них, як уже мовилося, 15% залишаться інертними і їх відправлять на полігони, де відходи не гнитимуть, не приваблюватимуть диких звірів і не стануть джерелом утворення небезпечних біогазів.
Наразі львівське сміття й далі вивозять на різні полігони, за що місто може виплачувати компенсацію. Для транспортування укладений контракт із п’ятьма компаніями. Полігони розташовані в Бориславській, Буській та Стрийській громадах.
Читайте також: У Львівському районі виявили сміттєзвалище площею у 18,5 тис. м²
Попри регулярне вивезення, державна екологічна інспекція неодноразово виявляла у Львові й околицях стихійні сміттєзвалища.
«Місто реагує на стихійні сміттєзвалища, на місце виїжджають представники районної адміністрації та намагаються розібратися з кожним конкретним випадком», – стверджував перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
Як бачимо, сміттєпереробний завод на вул. Пластовій, 13 мав би вирішити екологічні проблеми, припинити існування хаотичних сміттєзвалищ та розтрату коштів на захоронення відходів.
Отже, якщо місто і польська компанія-підрядниця зможуть домовитися, а в міській раді порахують дохід і витрати, пов’язані з діяльністю ще не добудованого заводу, то, можливо, львів’яни вже наступного року побачать перші результати його роботи.
Володимир Федорович
Фото автора
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
______________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Пагорб Слави у Львові: як в місті позбуваються радянської «реліквії» і що там може бути
- 9 років після трагедії. Як виглядає колишнє сміттєзвалище у Львові, де бігають зайці
- Як зміниться військовий цвинтар у Львові: символіка, простір і виклики
- «Батьки мають подорослішати!» Ще раз про російський реп у школі Львова і що з цим робити
- «Геополітично людство ще не дісталося дна, але Україна може зупинити це падіння»
- «США переживають те, що українці бачили за Януковича». Виступ Енн Епплбаум у Львові
- «Треба зробити по 100 грн!» Чи зросте у Львові вартість проїзду і що кажуть мешканці
- «Україна платить велику ціну, але попереду історична нагорода»
- Інвестори, земля та «сірі» реєстратори. Що для Львова змінить закон 12089
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- «Мама. Ти надсильна жінка. Я тобою пишаюсь». Розмова з матір'ю Ірини Цибух
- «Граю з «титаном» в нозі». Репортаж з ампфутбольного тренування у Львові
- (Не)добрі сусіди. Що сталось між Сокільниками та Львовом і як порозумітися
- «7 із 10 можуть вижити, якщо поруч ті, що мають базові навички порятунку»
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи