
Фото: Unsplash
Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
Компанія Nexia DK представляє в Україні провідну міжнародну мережу незалежних аудиторських та консалтингових компаній Nexia International і має офіси у Львові та Києві.
В Україні, говорить Роман Білик, аудит часто плутають з ревізією і лякають ним. Насправді ж, аудит – це не пошук крадіжок і зловживань, а підтвердження того, що з фінансовими звітами компанії все гаразд і вона може далі іти до розвитку без загрози краху.
Роман Білик
За кордоном аудит компаній є звичною профілактичною практикою, в Україні за такою послугою переважно звертаються спорадично – коли аудиту вимагають міжнародні кредитори або законодавство.
Роман Білик говорить, що за минулі 4 роки загальний обсяг доходу від надання аудиторських послуг в Україні все одно зріс на 63% і ростиме далі.
Аудит не проводять щоб викрити шахрайства, але він може це виявити?
Аудит розглядає внутрішній контроль та різного роду ризики в компанії, що може просигналізувати про те, що щось не працює або працює неправильно. Буває, аудитор не може надати впевненості щодо фінансової звітності підприємства, тоді він видає негативний висновок. А до розслідування шахрайств залучають інших фахівців.
Чи були у вашій практиці випадки, коли отримана з аудиту фінансова інформація вберегла компанію від краху?
Був випадок, коли власники компанії мали амбітні плани на розширення бізнесу за рахунок залучення інвестора. Амбіції були підкріплені чудовими результатами, що демонстрував менеджмент з року в рік. Залучити інвестора без аудиту майже не можливо, тож ми взялись за справу.
Аудит показав фінансову картину, що була повною протилежністю до звітів менеджменту. Там був комплекс причин, але одна, доволі характерна для українського бізнесу, була головною – це агресивна податкова політика компанії та використання тимчасових недоліків законодавства у веденні бізнесу.
Читайте також: Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
Коли ми прибрали ці речі зі звітності компанії, виявилось, що продажі не те, що не надто прибуткові, а взагалі збиткові. Я б навіть це бізнесом не хотів називати. Це, скоріше, з категорії «нацарював гривень сто і втік». Компанія, змушена була переглянути свої підходи до ведення справ та відтермінувати плани на розширення. Але не зазнала краху, на щастя.
Будь-який інвестор буде дивитись на перспективу, що має базуватись на прозорих ринкових чинниках. Прозорість бізнесу – це найважливіша умова для залучення інвестиційних кредитів, а багато українських компаній мають з цим проблеми. Можна мати хороші прибутки, але, якщо бізнес побудований на непрозорій моделі, то це тимчасово. Якщо шахраюєш чи ведеш себе нечесно з хоча б кимось, то де гарантія, що з інвестором поведешся чесно?
Ваша компанія колись перевіряла комунальні підприємства Львова. Чому вони завжди збиткові?
Рік чи два ми аудитували практично всі комунальні підприємства Львова, а ще комунальні підприємства Луцька, Івано-Франківська, Житомира, Херсона. Це було пов’язано із залученням коштів від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).
Комунальні підприємства є доволі специфічними, бодай тому, що влада – міська чи державна – не сприймає їх як бізнес-одиниці, а аудит їм потрібен лише для отримання кредиту.
Ці підприємства хронічно збиткові. Бувають роки, коли хтось виходить на нуль або на мінімальний прибуток, але це виняток. Причина у тому, що ніхто не хоче піднімати тарифи для населення – влада міркує, що «хай краще буде збитковим, дофінансуємо». Без гарантій від міської влади чи держави комунальні підприємства ніколи не залучили б кредитів.
Якби ці підприємства були більш ефективними, то в них були б менші витрати, але це також потребує інвестицій. Коли ж виділяють кошти рівно на покриття поточних витрат, то працювати над ефективністю немає за що.
Читайте також: Економічне диво під час Covid-19. Як пережила пів року пандемії Польща
Коли ми доповідали про результати аудиту одного з комунальних підприємств, то напівжартома сказали, що простіше було б зробити його послуги безоплатними, ніж далі витрачатись на адміністрування збору коштів. Можливо, ситуація зміниться з діджиталізацією. Та все ж, якщо нема відповідного тарифу, то навряд.
Коли доцільно проводити аудит?
Основне – це заздалегідь. Варіант з аудитом «сьогодні на вчора» не працює. Перший аудит забирає багато часу – від 3 до 6 місяців, а може і від 6 до 12, залежить від розміру компанії, від стану справ у ній.
В Україні аудитом часто лякають…
Аудиту не слід боятись, як не варто боятися діагнозу лікаря. Вчасна діагностика проблем із фінансовою звітністю – це вчасно отримана можливість виправити помилки, а в багатьох випадках – і запобігти їм.
Лякають аудитом переважно через нерозуміння його призначення. Поняття «аудит» використовується популістами замість слова «ревізія», аудитом називають будь-яку перевірку, хоча результатом класичного аудиту є саме висловлення думки стосовно фінансової звітності.
Хто ваші клієнти? І з чим вони звертаються?
Нашими основними клієнтами на аудит є середні та великі підприємства харчової, легкої, видобувної промисловості, електроенергетики, роздрібної торгівлі, галузі управління нерухомістю тощо.
Переважно це є ініціативний аудит. Запит на нього виникає у компаніях, які прагнуть залучити міжнародне фінансування, адже той, хто дає гроші, хоче бути впевненим, що компанія фінансово стійка та має належні результати, щоб погасити борг. Ми співпрацюємо з більшістю міжнародних банків. Вони на сьогодні готові давати компаніям кредити за вигідними відсотками.
Також запити виникають тоді, коли власник хоче, аби компанія щороку проходила аудит. Частіше це стосується іноземних дочірніх компаній, які працюють в Україні і їм необхідно перевірити фінансову звітність, аби консолідувати її зі звітністю материнської компанії.
За обов’язковим аудитом звертаються також компанії, які зобов’язані проходити аудит на вимогу законодавства. Але якщо він не має іншого призначення, ніж задовольнити вимоги регулятора, замовник не готовий платити за нього реальну вартість, бо він розглядає витрати на такий аудит, як чистий збиток. Відповідно, в нас дуже небагато таких клієнтів.
Також ми надаємо послуги з виконання узгоджених процедур щодо деяких звітів – здебільшого це стосується податкової звітності клієнта, перевірок під час угод зі злиття та поглинання тощо. Це дозволяє запобігти штрафам, ризикам та отримати незалежну думку у складних питаннях.
Які є нюанси у проведенні аудиту?
Нюансів є багато, але я б виділив важливість незалежності аудитора від компанії, звітність якої аудитується. Тому найкраще, коли договір на аудит укладаємо з інвестором або кредитором. Якщо ж, договір на аудит укладається з підприємством, фінансова звітність якого аудитується, аудитор має бути достатньо великим, щоб могти уберегтись від тиску з боку замовника.
Читайте також: Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
Для прикладу, сукупний дохід Nexia в Україні від надання професійних послуг за 2019 рік становив 65 млн грн, з яких приблизно половина – від надання аудиторських послуг. Відповідно до наших внутрішніх стандартів незалежності, контракт на аудит вартістю понад 5 млн грн ми оцінимо як такий, що містить високу загрозу незалежності. Водночас, ми будемо комфортно себе почувати, укладаючи аудиторський контракт вартістю до 2 млн грн. За підсумками 2020 року ми очікуємо зростання нашого сукупного доходу до 89 млн грн – тоді зможемо комфортно укладати аудиторські контракти на більші суми.
Також важливо, щоб аудитора залучало найвище керівництво компанії або ж незалежний орган, а не ті посадові особи, результати яких будуть розглядатись аудитором. Наприклад, від підприємств суспільного інтересу законодавством вимагається створення аудиторських комітетів, що є незалежними від керівництва компанії. Вони і залучають аудитора та комунікують з ним про роботу і результати.
Чи надаєте ви консалтингові послуги, ґрунтуючись на висновках після аудиту?
Закон встановлює обмеження на одночасне надання послуг з аудиту та деяких неаудиторських послуг, серед яких консультування з питань управління, розробки і супроводу управлінських рішень, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, розробка та впровадження процедур внутрішнього контролю, управління ризиками тощо.
У кожному конкретному випадку слід уважно аналізувати питання одночасного надання аудиторської та неаудиторських послуг для виявлення конфлікту інтересів та загроз незалежності аудитора.
Якщо ж говорити без прив'язки до аудиту, то так, ми маємо успішні практики податкового консалтингу, оцінки та управління вартістю компанії, правничих послуг, операційного менеджменту, кібербезпеки.
Вікторія Савіцька
Фото надане компанією Nexia DK
Інтерв'ю Твого міста
- «Хіба ми не можемо виробляти таке на Львівщині? Можемо!» Що з економікою в області
- «Це великий вибух».Володимир Станчишин про підлітків, жорстокість і помилки батьків
- Чому більшість коштів у Львові спрямовують на одні й ті ж лікарні. Інтерв'ю про медицину
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу