
Фото: 5.ua
Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
Завуальоване рішення
26 червня комісія техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій міськради Львова провела позапланове засідання, на якому внесла зміни до свого попереднього рішення. Серед іншого, комісія ТЕБ і НС дозволила працювати приватним дошкільним закладам. Дозвіл дали в завуальованій формі.
Читайте також: Дозвольте нам працювати! Приватні садочки у Львові опинилися на межі закриття
У пункті 2.3 протоколу комісії зазначено, що карантинні заходи у Львові, Винниках, Брюховичах і Рудному не послаблюються і на час карантину діє низка заборон. Одна з таких заборон – відвідування закладів освіти її здобувачами в групах з понад 10-ти людей. Отже, якщо в групі до 10-ти дітей, то дитячий заклад може працювати.
Утім, як пояснив у коментарі Tvoemisto.tv заступник міського голови Львова Андрій Москаленко, скористатись цим рішенням комісії ТЕБ і НС можуть лише приватні дитячі заклади.
«У протоколах, прийнятих на рівні країни і на рівні області чітко визначено, що садочки ще не можуть працювати. Натомість у нашому рішенні ідеться про групи спільного перебування до 10 осіб. Ці приватні садочки не є садочками як такими. Вони переважно працюють як ФОПи або ТзОВ. Тому вони підпадають під ту можливість», – говорить Андрій Москаленко.
Що говорять чиновники, а що – статистика
Нагадаємо, відкривати дитячі садочки, згідно з постановою уряду, можна лише на третьому етапі послаблення карантину. Львів і Львівська область перебувають наразі на другому. Водночас учора, 30 червня, обласна комісія з питань ТЕБ і НС дозволила роботу курортно-санаторним комплексам, а минулого тижня у Львові дозволили роботу закладам громадського харчування у приміщеннях – щоправда, за умови перебування тих же 10 осіб.
Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко говорить, що дитячі садочки не можна відкривати через епідеміологічну ситуацію, бо:
«Хто візьме на себе відповідальність, якщо завтра почнуть лягати в "Охматдит" перші хворі на Covid-19 діти».
Читайте також: Бути щасливим навіть під час карантину
Керівниця міського управління освіти ЛМР Зоряна Довганик у коментарі Tvoemisto.tv говорить, що львівські комунальні садочки до відкриття готові, є правила їх роботи та рекомендації для батьків. Але запрацювати без рішення обласної комісії ТЕБ і НС вони не можуть.
«Ідеться про загальну ситуацію. Ви знаєте, який високий рівень захворюваності в місті, яка кількість позитивних ПЛР-тестів. Все, що стосується управління освіти, ми підготували: закупили засоби індивідуального захисту, антисептики, дезінфекційні засоби, навчили персонал. Але ми залежимо від того, яке рішення ухвалить обласна комісія ТЕБ і НС», – говорить Зоряна Довганик.
На запитання про те, чи можна у комунальних садочках зменшити кількість дітей у групах і дозволити їм працювати, як приватним центрам раннього розвитку, Зоряна Довганик каже, що в управлінні це розуміють, але – не можна.
Щодо того, чи в разі відкриття працівникам дитсадків робитимуть періодично ІФА-тести, як це роблять медикам, керівниця управління відповідає, що садочках Львова працює 6 тисяч людей. Після паузи вона додає, що це вирішать.
«Не всі батьки одразу приведуть дітей, тому що це період літнього оздоровлення – хтось поїхав з дітьми відпочивати, хтось відвіз їх бабусям і дідусям. Відповідно, кількість дітей в групах буде меншою і, я думаю, якщо зможемо відкрити садки у липні – серпні, кількість залучених працівників буде меншою. Тоді будемо ухвалювати рішення про тестування на рівні міста. Принаймні, найбільш контактних», – говорить Зоряна Довганик.
Протягом дня Tvoemisto.tv не вдалось поговорити про рішення міської комісії ТЕБ і НС та про дитячі садочки із заступницею міського голови Львова з гуманітарних питань Галиною Слічною. Так само ми не дочекались відповіді від обласного департаменту освіти і науки.
Як показують дані, оприлюднені Національною академією наук України, частка інфікованих коронавірусом дітей віком до 10 років становить 3,8%, а госпіталізації потребують 17% хворих на Covid-19 дітей. Наразі летальних випадків у цій віковій групі не було.
Читайте також: Чому у Львові ІФА-тести не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
Екскерівниця МОЗ Уляна Супрун в інтерв’ю Tvoemisto.tv (що скоро вийде на нашому сайті) каже, що дитячі садочки цілком можуть працювати, але за двох умов. По-перше, батьки мають усвідомлювати ризики та бути відповідальними за здоров’я своїх дітей, а по-друге, усі мають дотримуватись правил – дезінфекції, температурного режиму тощо.
Що говорять мами
Мама 4-річної доньки Оксана Нестер розповідає, що дитина не ходить у садочок із березня – чемно сиділи удома.
«Але почалась робота, а садочки зачинені. І це катастрофічно. Мені потрібно платити за оренду на роботі (Оксана працює в галузі краси – ред.), потрібно на щось жити. Лишити дитину мені немає з ким», – говорить жінка.
Водночас, додає вона, дитячі майданчики, що переповнені і дітьми, і дорослими, ніхто не дезінфікує і не стежить за тим, що на них відбувається.
«Мені здається, що безпечніше буде завести дитину у садок, де продезінфікують, де чисто, де велика територія. У нашому садочку є окремий вихід з кожної групи. Є лампа для кварцування, дезінфікатори. Якщо в медсестри буде температурний графік, то хворих дітей вести не будуть, як то було раніше. Я зараз маю зробити три макіяжі і дитина буде бігати коло мене на роботі кілька годин. Ну бо де я її подіну?», – каже Оксана Нестер.
Читайте також: У час карантину не залишайте дітей самих вдома та спілкуйтесь із ними. Сім порад психолога
Вона додає, що готова здавати гроші на дезінфекцію і водити дитину в садок за графіком, наприклад, через день – аби лише точно знати, що це можна зробити і піти на роботу. Окрім того, говорить Оксана Нестер, діти хочуть до дітей і потребують соціалізації.
«У приватних садках відомо які ціни. Скільки я маю заробляти, щоб віддати дитину в садок і заплатити за все інше? Хіба у Львові найгірша ситуація? Просто нормально тестують», – додає вона.
Нагадаємо, раніше, після другого етапу послаблень карантину у міськраді Львова говорили, що напрацювали протоколи роботи садочків і готові до того, щоб вони були відчинені ціле літо.
Що кажуть інфекціоністи?
Львівський інфекціоніст Ігор Гайдук вважає, що садочки відкривати можна. По-перше, говорить він, це дасть можливість батькам працювати, а по-друге, дасть дітям необхідну соціалізацію.
«У Львові є садочок «Бумбурум», в якому діти постійно на вулиці. І можна було б зараз більшість садочків перевести на такий режим, коли діти і сплять, і харчуються на вулиці, а не в приміщенні. Такі садочки я би двома руками підтримував. Надворі зараз захворіти найтяжче – діти рухаються, повітря рухається. Навіть якщо є мікроби, то інфікуюча доза занизька», – розповів Ігор Гайдук у коментарі Tvoemisto.tv.
Водночас, додає він, діти, які живуть в одному помешканні із старшими родичами, які є в зоні підвищеного ризику, мають бути надалі ізольовані. Адже, говорить інфекціоніст, діти можуть бути безсимптомними носіями коронавірусної інфекції.
«Там, де молода сім’я живе окремо, там діти можуть ходити в садочки. Звісно, мусять бути дотримані правила – замір температури, дезінфекція тощо. Але наголошу ще раз – перебування на свіжому повітрі – є корисним», – каже Ігор Гайдук.
Читайте також: Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради імунолога
Лікарка-інфекціоніст, завідувачка другого дитячого відділення обласної інфекційної лікарні Наталя Смолинець також говорить, що садочки можна поступово відкривати.
Але, враховуючи епідситуацію, потрібно дотримуватись низки правил: у групах має бути менше дітей, потрібно подбати про безпеку персоналу і водночас про те, що він теж може бути джерелом інфекції.
Окремо Наталя Смолинець наголошує на моніторингу здоров’я батьків.
«Потрібно контролювати здоров’я батьків, які можуть бути носіями і не сказати про це. У садочку має працювати сімейний лікар і служба моніторингу. Зазвичай довідку про здоров’я дають дитині, а про стан здоров’я батьків ніхто не питає. На жаль, наші люди не завжди чесні і відповідальні, тож потрібно знати, що там з батьками. Якщо все добре, дітей можна брати в садок», – говорить лікарка.
Вона додає, що дитині також можна зробити тест на коронавірус. Контролювати ситуацію і володіти повною інформацією про здоров’я сім’ї, за її словами, має сімейний лікар.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» – це медіа, якому справді можна довіряти.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня