Фото ілюстративне / згенероване за допомогою ChatGPT
Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
Що планують збудувати
Відповідний проєкт змін до детального плану території, обмеженої вул. Долішньою, Х. Колумба, проєктованою вулицею, залізничною колією, вулицями Личаківською, Яловець, М. Голубця, Яровою, Г. Запольської, Пасічною (зміна 2), ухвалили на пленарному засіданні депутатів сесії Львівської міської ради 28 листопада.
Читайте також: Транспортний хаб і розширення вулиці. На виїзді зі Львова хочуть створити новий житловий квартал
Проєктом передбачені комерційні зони, школа, житловий комплекс із великою кількістю квартир. Загалом проєкт можна описати як створення нового інтегрованого мікрорайону. Висота будівель варіюватиметься від п’яти до 10 поверхів. У найнижчій частині території змін пропонують створити пішохідний бульвар, який з одного боку виходитиме на вул. Долішню, а з другого на проєктовану. Водночас планують створити декоративну водойму, яку використовуватимуть як акумулювальну для збирання надлишку дощових вод.
У складі комплексу також планують збудувати окремий корпус школи на 140 учнів і вбудувати дитячий садок на 50 місць.
«Ідея будівництва школи та дитячого садка виглядає ідеально на папері, а на практиці створить тимчасове скупчення автомобілів, які висаджуватимуть дітей. Важливо, щоб це не відбувалося на самій Личаківській. Аналогічно в’їзди та виїзди з паркінгів мають бути спроєктовані так, щоб не створювати додаткових невигод», – прокоментував інженер та експерт із урбаністики Філіп Шухевич.
Як зміниться рух на Личаківській
Зараз перехрестя вулиць Личаківської та Пасічної є одним із найскладніших у Личаківському районі. В заторах там можна простояти 25–40 хвилин. Ще раніше у Львові оголосили про те, що на перехресті Личаківської, Пасічної та Тракту Глинянського має бути квазікільце. І хоча проєкт так і не вдалося реалізувати, завдяки змінам до детального плану території повернулися до цієї ідеї.
Квазікільце – це транспортна розв’язка, де рух організовується кільцевим способом, що дозволяє зменшити затори й підвищити пропускну здатність. Як пояснив експерт із транспортного планування та моделювання Роман Зубачик, водії, які, наприклад, захочуть повернути з Пасічної на Личаківську в бік центру, більше не зможуть зробити цього напряму. Їм доведеться спершу повернути праворуч, виїхавши на вул. Личаківську, далі повернути ліворуч – на Тракт Глинянський і проєктовану вулицю і лише тоді рухатися в напрямку центру міста.
«Упровадження квазікільця дозволить оптимізувати рух, скоротити час перебування в заторі, хоча й збільшить перепробіг. Такий підхід допоможе розтягнути затор і підвищити пропускну здатність перехрестя», – пояснює в коментарі «Твоєму місту» Роман Зубачик.
На думку голови транспортної комісії ЛМР Ігоря Зінкевича, рішення створити дві нові вулиці та організувати в мікрорайоні кільцевий рух може значно розвантажити Личаківську:
«Основним питанням є створення нової дороги, яка сполучить Личаківську і Тракт Глинянський. Забудовника, який володіє земельною ділянкою, вже попередили: ця дорога має бути обов’язково! Це дозволить виконати давню обіцянку міста – створити своєрідну вісімку, якою можна буде об’їжджати цей район».
Зі слів співрозмовника, технічні труднощі раніше унеможливлювали реалізацію проєкту через проблеми на вул. Колумба та біля колишньої автостанції. Тепер же створення двох додаткових вулиць із рухом у різні боки допоможе не лише розвантажити Личаківську, а й значно покращити транспортну доступність району.
«Навіть із додатковим перепробігом час у дорозі скорочується, оскільки водіям не доведеться довго стояти в заторах. Вони зазвичай більше дратуються від стояння, аніж від руху на невеликій швидкості», – аргументує рішення Роман Зубачик.
Крім того, проєкт передбачає створення ще кількох квазікілець у майбутньому кварталі, що забезпечить зручніший рух для водіїв: можна буде по колу об'їхати весь проєктований квартал. Рухаючись Трактом Глинянським або частиною Личаківської, водій матиме змогу повернути, розвернутися по колу і знову потрапити на те саме місце.
Транспортний хаб або інтермодальний вузол
На місці наявної автостоянки навпроти вулиці Букової у Львові планують створити сучасний транспортно-пересадковий хаб. Він стане важливим елементом оптимізації руху на Личаківській, забезпечить інтеграцію різних видів транспорту і створить нові можливості для розвитку території.
На сьогодні багато приміських та міжміських маршрутів, які де-факто мали б завершуватися в межах Тракту Глинянського, ведуть до центру міста. Зі слів Романа Зубачика, це створює додаткове навантаження на Личаківську та інші центральні вулиці.
«Приміські маршрути нерідко доходять аж до площі Митної або пролягають через усе місто. Це створює велике навантаження на Личаківську й ускладнює рух. Тому ми вирішили зосередити міжміські та приміські маршрути в новому транспортному вузлі, де вони будуть інтегровані з міським транспортом», – каже він.
Проєкт передбачає створення інтермодального транспортного вузла, який об’єднає міський автобус, трамвай, приміський транспорт і навіть таксі.
«Простіше кажучи, це буде автостанція нового формату, інтегрована з торговельним і комерційним простором. Такий підхід давно впроваджують у країнах Європи. Автостанції без комерційної складової – це вчорашній день. Натомість інтермодальні вузли дають можливість залучити інвестиції від бізнесу, створити комфортну інфраструктуру й вдихнути життя у територію, яка має доволі депресивний вигляд», – веде далі Роман Зубачик.
Майбутній транспортний хаб матиме багаторівневу структуру:
-
2 поверх: підземний паркінг для легкових автомобілів;
-
1 поверх: автостанція для приміських і міжміських автобусів;
-
рівень вулиці: комерційні площі, вихід до трамвайної зупинки;
-
верхні поверхи: офісні приміщення, фудкорти, торговельні точки.
Читайте також: У Львові остаточно затвердили перелік ділянок, де створять перехоплюючі паркінги
Роман Зубачик також пояснив переваги такого підходу:
«Поєднання паркінгу, автостанції і трамвайної зупинки дозволить створити функціональний вузол. Зокрема, це сприятиме розвитку електронного квитка. Наприклад, водії зможуть залишити авто на перехоплювальному паркінгу і отримати кілька безкоштовних поїздок громадським транспортом. Це заохочуватиме до пересідання на громадський транспорт, зменшуючи навантаження на дороги».
Продовження трамвайної колії
Одним із ключових елементів проєкту є продовження трамвайної лінії №2 до нового вузла. Трамвай має найбільшу перевізну здатність серед міського транспорту. Один п’ятисекційний вагон може перевезти до 280 людей.
Натомість інженер Філіп Шухевич вважає, що продовження колії трамвая №2 спричинить додаткові невигоди для транзиту між Львовом та Винниками.
«Це ще більше ускладнить рух на перехресті, можливо, на кілька років. Логічніше при значному навантаженні на магістралі намагатися їх розширити, а не створювати нові активності навколо них», – написав він.
Однак Роман Зубачик пояснює, що продовження трамвайного маршруту також закладене генеральним планом міста на цій протяжності. Натомість частина мешканців вважають, що рух трамвая мав би продовжуватися вул. Пасічною до вул. Медової Печери і далі, що, за слів експерта, можливо зробити в майбутньому.
«Недоліком такого маршруту є те, що трамваю потрібно буде робити дуже багато маневрів. Пасічна має там кілька поворотів і дуже вузьке місце. Але цього варіанта ми не відкидаємо. Нехай він буде на перспективу. Натомість, якщо продовжити рух трамвая вулицею Личаківською, то, на нашу думку, так він матиме більшу перевагу, бо тут є прямолінійна ділянка. Також ми зможемо підвести трамвай до інтермодального вузла, звідки пасажири могли б із приміського автобуса пересідати на трамвай», – додає фахівець.
Смуга громадського транспорту
Також задля покращення руху громадського транспорту на Личаківській є ідея організувати рух так, щоби автомобілі з Винників у бік центру їхали через проєктовану вулицю, потім через Тракт Глинянський двома смугами та квазікільце на перехресті.
«Так ми збільшили б перепробіг автомобілів у 2,5 раза. Натомість ми даємо їм можливість швидше проїхати до центру або на Пасічну й не стояти довго в заторі. Ще одна перевага в тому, що автобуси завдяки інтермодальному вузлу їхатимуть швидше й безперешкодно, адже матимуть окрему смугу», – вважає Роман Зубачик.
Читайте також: Кінець Личаківської у Львові планують змінити, але що тут не так
Ігор Зінкевич підтвердив, що таке рішення цілком можливо втілити без додаткових робіт, як-от розширення Личаківської:
«Якщо повністю зробити Тракт Глинянський одностороннім і Личаківську аналогічно, але в інший бік, то вистачить місця для смуги громадського транспорту без розширення вулиці».
Новий перехоплювальний паркінг
Новий транспортний хаб стане ще однією локацією для створення перехоплювального паркінгу. Загалом планують затвердити програму створення перехоплювальних паркінгів та розвитку супутньої інфраструктури на території Львівської міської територіальної громади. Згідно з документом на виїзді зі Львова мають улаштувати шість перехоплювальних паркінгів.
На Личаківській планують створити паркінг на території площею 5000 м кв. на 200 місць. Однак він не може покрити всієї потреби, тому після цього також планують створити перехоплювальний паркінг у Винниках. Другий буде адаптований під автобуси, які їдуть із Винників до Львова.
«Личаківська дуже сильно забудована історично, тому є проблема в створенні великого хабу. Мусимо виходити з того, що є, і робити саме з цього боку міста два перехоплювальні паркінги. Така сама проблема на Зеленій. Інші паркінги, зокрема на Стрийській та Шевченка, будуть комфортними, адже там є для цього достатньо місця. Всі ділянки під майбутні паркінги хочемо забронювати, щоб не дати можливості забудовникам спорудити там щось інше», – наголошує Ігор Зінкевич.
Якщо не вдасться збудувати хаб…
Реалізація проєкту передбачає кілька етапів і триватиме до 10 років. Однак, як зазначив архітектор і член архітектурно-містобудівної ради Петро Крупа, важливо вже зараз розуміти ці етапи. Без транспортно-пересадкового вузла транспортна мережа перестане нормально функціонувати. А для будівництва такого об’єкта потрібні великі інвестиції.
Зазначимо, що в межах нового проєктованого району вже розглянули спорудження багатоквартирного житлового будинку з вбудованими громадськими приміщеннями та підземним паркінгом на Личаківській, 227. Будинок складатиметься з три- та шестиповерхових секцій із одно- та двоповерховими прибудовами громадського призначення. На перших поверхах розташуються комерційні й громадські заклади. Загальна кількість квартир – 77.
Читайте також: На виїзді зі Львова планують звести багатоквартирний будинок
Натомість Роман Зубачик запевняє, що в будь-якому разі у межах створення нового мікрорайону сформують дві нові вулиці. І насправді забудовник не зможе споруджувати житло без них, адже до нього просто не можна буде доїхати.
«Припустимо, що житло збудували, а інтермодального вузла ще нема. Але забудовник змушений прокласти дві нові вулиці між Личаківською і Трактом Глинянським. Завдяки цим вулицям все одно можна буде влаштувати кільцевий рух, як і планувалося», – додає фахівець.
Також, імовірно, місто може не мати коштів на будівництво трамвайної колії, але принаймні зупинку на місці транспортного хабу необхідно буде влаштувати. Просто їздитиме туди не трамвай, а автобус. Тобто для цього повністю збудують мережу та розворотні кільця.
«Більшість хвилюється, що там збудуть тільки житло. Але нам вдалося так організувати рух, що забудовник буде залежний від цієї схеми. Інакше до нового житла доїзд буде проблематичним», – підсумовує Роман Зубачик.
Нагадаємо, як хочуть розширити елітний відпочинковий комплекс Emily Resort у Винниках і з’єднати велодоріжкою Винники зі Львовом читайте у матеріалі.
Наталія Вареник
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
___________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»