Фото: Andriy Dubchak/RadioSvoboda.org (RFE/RL)
«Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
Отець Андрій Зелінський є одним із перших військових капеланів УГКЦ. Він опікується військовими, починаючи з 2006 року. Тоді він спільно із випускниками Львівської духовної семінарії починав постійну душпастирську працю у Військовому інституті Національного університету «Львівська політехніка». Саме тоді у Львові заснували і центр військового капеланства.
Відтоді він, як капелан, служив на фронті з 2014 по 2018 рік. У 2016 році він став штатним капеланом 6 окремої бригади морської піхоти України. З 2018 року він обіймає посаду у департаменті військового капеланства у патріаршій курії УГКЦ. Там упродовж останніх трьох років він відповідає за військове капеланство.
Наскільки священик важливий для військових у діючій армії
Варто розуміти, що військове капеланство – це не лише про Літургію. Інститут військового капеланства у нас з'явився ще декілька століть тому. В Україні сьогодні говорять про перехід до стандартів НАТО, і відновлення інституту капеланства –це один із дуже чітких стандартів.
Військові капелани у країнах Північноатлантичного альянсу займають одне із важливих місць, бо турбуються про людину у військовому однострої. У США, наприклад, це також один із дуже давніх військових інститутів, який був другим у структурі Збройних Сил після корпусу морської піхоти.
У демократичних країнах відсутні політруки, які мали б забезпечувати організацію політичного курсу партії у армії. Натомість із військовими працюють одразу троє спеціалістів: військовий капелан, психолог і соціальний працівник.
Військовий капелан – це не парафіяльний священник, який присутній у війську. Такі священники на волонтерських засадах існували у військах ще від початку незалежності, тепер доведеться зламати цю тенденцію.
Перший крок для того, щоб узаконити військових капеланів зробили у 2016 році, коли Міноборони затвердило положення «Про службу військового духовенства», другий епохальний крок – це прийняття Верховною Радою закону «Про Службу у військовому капеланстві». Таким чином, капелани в Україні стають військовослужбовцями.
Про капелана як один із стандартів НАТО у війську
Із прийняттям цього закону ми повністю переходимо під НАТівські стандарти і це однозначно прорив крізь пострадянське минуле, бо це передбачає наслідки і для держави, і для суспільства, а найголовніше створює на постійній основі інститут, який турбується людиною у військовому однострої.
Щоби бути військовим капеланом, священники мають мати більше фахових компетентностей. Їх вони здобувають у навчальному центрі. Священники мають забезпечити цілісність військовослужбовця, його стійкість, зберегти його духовний вимір.
Це відображено також і на канонічному рівні. Капелан має зовсім інший статус священнослужителя у своїй церкві, бо створюється нова юрисдикція, яка відповідає за військових. На час тривалості контракту у ЗСУ він не перебуває у підпорядкуванні у власного єпископа-ординарія.
Чи у багатьох структурах ЗСУ є наразі священники-капелани
Військові капелани у нас діють у трьох структурах: ЗСУ, Національна Гвардія України і Державна прикордонна служба України. У ЗСУ у нас приблизно 200 капеланів УГКЦ, ПЦУ, протестантських конфесій, на волонтерських засадах діють також і мусульмани. Окремий батальйон, чи окрема військова частина зараз можуть мати окремого військового капелана.
Про що священики говорять із військовими
Капелан промовляє до військовослужбовців категоріями цінностей. Він наголошує на них і допомагає військовослужбовцям осягнути свою місію. Відповіді на ці питання є фундаментальними для психічного здоров'я людини, зокрема в умовах екстремального стресу. Цінності завжди діють на випередження. Коли людина розуміє, що вона діє відповідно до певної системи цінностей, це допомагає їй запобігти розвитку потенційного посттравматичного стресового розладу.
Військова служба – це постійний повсякденний стрес. Військовому обмежують свободу, йому необхідно підпорядковуватися наказам. Бойові реалії – це екстремальний стрес, позаяк з'являється безліч загроз життю та монотонне перебування в окопах впродовж багатьох місяців, споглядаючи горизонт. Всі ці речі діють на нашу людську психіку та сприйняття і можуть бути причиною багатьох негараздів. Більше того, вони руйнують якісь основи нашої особистості.
Впродовж служби питання до капеланів виникали дуже різні, бо змінювався сам характер війни. У 2014-2015 році ще була велика доля хаосу, люди не розуміють, що відбувається, ідеологічних рефлексій. Згодом у нас був захист Донецького аеропорту «кіборгами», «котел» під Дебальцевим. Я був і там, і там.
Працювати з добровольцями і з мобілізованими – це різна специфіка. Це люди із різних соціальних кіл та із різними соціальними викликами.
Яке завдання капелана у військових частинах
Капелан має забезпечити якісну душпастирську опіку, релігійно-просвітницьку роботу, соціально-доброчинну діяльність і консультативно-дорадчу функцію командира з питань релігійної ситуації у підрозділі та на території виконання бойових завдань. Ці чотири функції складають фах військового капелана.
Питання не тільки, про що і про які теми говорити, бо часто це питання – як слухати. Уміння якісно взаємодіяти із військовослужбовцями, щоби уміти якісно полагодити і зцілити їх, або, зрештою, допомогти людині самій знайти, як зцілити дійсність, яка зранена війною.
Капелан має справді вміти бути поруч, щоби почути, молитися, підтримати. Це і мудрий порадник, і бойовий побратим. Як побратим, він скрізь і завжди поруч, як порадник – він апелює до певної системи цінностей в умовах жорсткої реальності, в умовах насилля, щоби не опуститися до рівня тваринних інстинктів.
До мене були різні питання: як молитися, що відбувається, як бути, коли залишила дружина чи дівчина, де знайти кошти, щоби одягнути дитину. Служба у війську робить життя ще складнішим.
Про усвідомлення військового як захисника України
До Революції Гідності «захисник» для нас залишався чимось абстрактним. Це радше був елемент культури, який був сформований під впливом різних факторів: етосу Другої Світової війни і етосу Української Повстанської Армії. В залежності, де були розташовані частини, був ще якийсь елемент національного усвідомлення, але це здебільшого обмежувалося епохою козацтва.
Все це створювало можливості для якоїсь ідеології братства, братерства із Росією і з іншими колишніми радянськими республіками. Ситуація радикально змінилася після Революції Гідності.
І зараз у протистоянні із Росією капелани мають допомогти українському військовому сформувати його особистість та ідентичність захисника України. Якщо капелан фахово діє, то його вплив надзвичайно значний. Він має доступ до людського серця, до людської свідомості, і тому це має бути особа, яка відповідає всім фаховим вимогам. Це не просто пастир, який приїхав до війська з парафії. Капеланство потребує певного вишколу та формації.
Роман Тищенко-Ламанський
Головне фото: Andriy Dubchak, RadioSvoboda.org (RFE/RL)
Інтерв'ю Твого міста
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат