Фото згенеровано за допомогою ChatGPT
Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
Вранці 17 листопада ворог атакував Україну крилатими ракетами та БпЛА. Внаслідок атаки на енергетику, яка і була ціллю, серйозно пошкодилось обладнання теплоелектростанцій ДТЕК. Тоді ж у Київській, Одеській, Донецькій, Дніпропетровській областях, а також у місті Київ почали вводити екстрені відключення світла. Згодом їх скасували, але вже увечері почали оприлюднювати графіки відключень світла по всіх містах.
Скажіть, будь ласка, якою загалом є ситуація в енергосистемі?
Ситуація невідома, тому що Міністерство енергетики таких даних не публікує. Якщо раніше їх подавали похвилинно в режимі онлайн, то тепер цього немає. Скільки та які реактори працюють в системі, невідомо. Водночас, за даними деяких американських джерел, з дев’яти реакторів лише два працюють повністю, решта скоротила виробництво до рівня від 20 до 40% від своєї потужності. Проте це неофіційні джерела.
Читайте також: Треба втрутитися у свою щоденну рутину, Або як економити світло
У нас ситуація така, що схід України залежить від систем передавання енергії. Основна генерація електроенергії відбувається на атомних і теплових електростанціях на правобережжі та в центрі, а на лівий бік вона, як правило, передається. Тому росіяни битимуть по системах передавання. Вони вже фактично б'ють по системах передавання й розподілу.
Який теперішній стан енергетичних об’єктів?
Близько 60% гідроелектростанцій і 80% вітрових і теплових пошкоджені. З 15 ГВт атомної генерації 6 ГВт залишаються на окупованій Запорізькій АЕС. Крім того, через війну зменшилося споживання: частина підприємств і населення виїхали, а деякі міста припинили споживання електроенергії.
Реальна ситуація така: на лівому березі генерації залишилося взагалі дуже мало. І міста на сході країни практично залежать від системи передавання із центру та заходу.
Запорізька АЕС
Чи можна говорити про стабілізацію?
Ми не знаємо, які обсяги генерації втратили атомні електростанції, наскільки вони змогли збільшити потужність після атак. Знеструмлення залежать від того, чи проводять ремонтні роботи. Можливо, пошкодження були незначними або вдалося перенаправити передавання енергії альтернативним шляхом.
Наприклад, тиждень тому Україна навіть змогла надати аварійну допомогу Польщі в денний час. Зазвичай ми імпортуємо електроенергію, але такий випадок вказує на те, що у певні години в нас утворюється невеликий резерв.
Звідки тепер ми імпортуємо електроенергію?
18 листопада в «Укренерго» повідомили, що протягом доби ми імпортували електроенергію з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини та Молдови загальним обсягом 3427 МВт/год. Максимальна потужність у окремі години сягала 338 МВт.
Раніше анонсували тимчасові обмеження потужності для промисловості, відтак повідомили, що ситуація змінилася. Що про це можете сказати?
Це сумнівна ідея. Якщо в енергосистемі є дефіцит, обмеження необхідні, але бізнес є основним донором ринку електроенергії. Ціна для побутових споживачів фактично дотаційна, і саме бізнес через різні механізми покриває цю різницю. Якщо обмежити промисловість, то фінансування цієї дотації зменшиться, що негативно вплине на всю систему.
Міністр енергетики заявив, що Міненерго розробило механізм для бізнесу, коли він може імпортувати 80% електроенергії, а решту 20% отримувати в Україні. Чому бізнес не користується такою можливістю?
Купувати електроенергію в місцевого постачальника простіше, аніж організовувати закупівлю й транспортування з-за кордону. Це підходить лише для великих споживачів, де витрати можуть окупитися. Крім того, ринок електроенергії постійно змінюється.
Яка різниця між реальною вартістю електроенергії та тарифами для населення?
Тариф для побутових споживачів становить 4,32 грн за кВт/год. Із цієї суми 2,2–2,3 грн припадає на передавання, розподіл і постачання. Вартість самої електроенергії для населення становить приблизно 2 грн. Натомість на ринку ціна коливається від 6 до 7 грн за кВт/год, а з урахуванням доставки до кінцевого споживача може сягати 8–10 грн.
Як війна вплинула на ціни для населення?
Тариф на електроенергію підвищили з 1 червня. Напевно, для побутового споживача зараз, якщо зважати на рівень зарплат, ціна не є низькою. Електроенергія як товар коштує стільки, скільки коштує. Бензин – теж товар, він коштує стільки, скільки коштує, і не прив'язаний до зарплати. Вартість яблук на ринку до урожаю прив'язана.
Електроенергія, вироблена на сонячній електростанції, є дешевшою тоді, коли світить сонце, тому в нас вартість електроенергії змінюється. Якщо є вітер, вітряки працюють, і в нас утворюється надлишок електроенергії. Продуктивність сонячних панелей у сонячний і хмарний дні різна. Якщо сонце зайшло за хмару, треба вирівняти постачання в мережі, інакше впаде напруга, все згорить і треба тримати напоготові газовий блок, людей, закупити газ. Вони мають бути готові запустити станцію протягом 5 хвилин.
Читайте також: Як Львів жив без світла та що стало початком електрифікації
Це коштує грошей, навіть коли вони не працюють. Готовність постачати коштує грошей. Тому вартість електроенергії різна, це її природа. І ми балансуємо це постачання в системі не лише зранку і вдень, а наприклад, між липнем і груднем. Тобто електроенергія є динамічним продуктом, який коштує по-різному, і те, що населенню продають її по 4,32 грн за кВт/год із доставкою, означає, що різницю до 8 гривень хтось доплачує. Тобто за це платять державні підприємства зі своїх доходів: «Енергоатом», «Укргідроенерго», «Укренерго». Ці цифри щороку сягають сотні мільярдів гривень
Чому під час профіциту енергії в Україні не вводять від'ємні тарифи, як у ЄС?
У нас профіцит енергії часто ховається під диспетчерськими відключеннями, тому ми їх не бачимо. Наприклад, сонячні електростанції можуть зупиняти, але платять їм так, ніби вони працюють. Це роблять для того, щоби підтримувати стабільність мережі, адже електроенергію часто просто нема кому споживати.
В Європі у таких ситуаціях вводять від'ємні тарифи, але в Україні такого немає. Для цього потрібні інвестиції у системи зберігання енергії. Звісно, хтось би купував електроенергію не по 8 чи 6 гривень, а по гривні на день, коли є надлишок, а потім продавав би її по 4 гривні ввечері, коли є дефіцит.
Фото: depositphotos
Будувати установки зберігання електроенергії не на часі?
Просто цінових сигналів немає, бо в умовах війни це складніше. Ми практично не маємо від'ємних періодів електроенергії, тому що вона йде через гарантованого покупця. Фактично диспетчерській системі простіше відключати, аніж робити ціну від'ємною.
Станції, котрі виробляють енергію, мають певну інерційність, вони не можуть зупинитися, тобто максимально дуже швидко реагують на попит ті самі батарейні блоки, установки зберігання енергії, газові турбіни, а от теплові електростанції – ні. Вона ж тільки розігрівається, виходить із гарячого стану протягом 6–8 годин. А щоб розігріти установку з нуля, яка спалює вугілля, знадобиться доба. Вона дуже інерційна, атомні станції так само. Вони повільно розганяються і повільно охолоджуються. Щоб їх охолодити, знадобляться безліч технологічних процедур, зношення додаткового обладнання.
Чи ефективно відключати електроенергію під час повітряних тривог, щоб уникнути наслідків обстрілів?
Це виправдане, якщо є ризик ураження об'єктів високої напруги. У разі удару система під напругою може зазнати додаткових пошкоджень через коротке замикання. Знеструмлення допомагає уникнути масштабних вторинних пошкоджень.
Міністр енергетики заявив, що знеструмлення – це радше інформаційний гайп, що ситуація контрольована. Чи погоджуєтеся з такою думкою?
Окрім Міністерства енергетики, реальної ситуації не знає ніхто. Раніше були періодичні наради, щотижневі або щоденні наради всіх основних енергокомпаній із Міненерго. Тепер їх не проводять.
Важко сказати, що мав на увазі міністр, але інформаційна політика Міністерства енергетики загалом має дуже дивний вигляд. Якщо дефіциту немає, то чому промисловість має закуповувати електроенергію за кордоном?
Міністр енергетики України Герман Галущенко / Фото: Міненерго
Зрозуміло. Скажіть, чи є сенс економити побутовим споживачам?
Так, особливо в пікові години: вранці та ввечері. Енергетики це називають «вухо котика». В ці періоди включаються газові або вугільні блоки, які компенсують різке зростання споживання. Якщо перенести роботу приладів (пральних машин чи бойлерів) на непіковий час, це допоможе зменшити навантаження на систему.
Більше про те, як економити електроенергію, читайте тут.
Катерина Садловська
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
___________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»