Фото: Твоє місто

Фото: Твоє місто

Як виник книжковий біля Федорова у Львові і чи досі там є російські книжки

2394 0
Нещодавно мережу сколихнула новина, про яку й без того знали усі львів’яни – на букіністичному ринку біля пам’ятника першодрукарю Івану Федорову продають російські книги. Медіа-хаб «Твоє місто» розповідає, чому на книжковому вернісажі почали проводити рейди, чи справді там продавали російську прозу, хто це читав і чи зараз там можна знайти книжки мовою агресора.

Вже покійний видатний львовознавець Петро Радковець раніше розповідав «Твоєму місту», що почалося все у 90-х роках. Були важкі часи і люди почали продавати все, що було вдома, у тому числі і книжки. Спочатку збиралися на Вернісажі або ж у скверику біля Федорова. Згодом саме на Підвальній сформувався «блошиний» ринок. І таким чином там започаткувалася своєрідна «тусовка». 

Така «тусовка» триває й донині. Тут представлені дитячі книги, жіночі романи, історичні твори, молитовники та багато довідкової і навчальної літератури. Вражає, що можна натрапити на унікальні та рідкісні видання, які давно зникли з полиць магазинів. На ринку завжди можна було знайти книжки різними мовами, зокрема англійською, польською, німецькою. Серед них є і російська. 

Депутат Львівської обласної ради Захар Миляник нещодавно повідомляв, що на «блошиному ринку» продають книжки з російською пропагандою, які «оспівують російські спецслужби та імперію». 

«Не маю нічого проти таких вуличних ярмарків, які є в різних європейських містах, де можна купити цікаві б/у та старовинні речі, спілкуватися колекціонерам… Але саме на цій площі досі присутня російська пропаганда. Це – книги, які часто є не просто російською, а ще й оспівують російські спецслужби та імперію, платівки російсько-радянських виконавців, нагородні та різні інші значки, з символікою ворожої держави», – написав він.

Фото Андрія Москаленка

У коментарях до допису військовий Ігор Фльорко додав, що біля пам’ятника Федорову продають також серпи, молоти, георгіївські стрічки на орденах. 

Водночас дехто вважає, що цей «ринок» треба втримати, але якщо йдеться про перелічені речі, то робити попередження та залучати правоохоронців: 

«Ринок треба втримати, але такі речі, які перелічені – вартує робити попередження і надалі вилучати поліції та заводити справи у відповідності до закону», – написав Василь Матяшковський. 

«О, добре, що є рейди! Я нещодавно була там і спілкувалась з продавцем, у якого російськомовні книжки. Він не вважав, що щось порушує», – погоджується Анастасія Войтюк. 

Водночас у мережі зустрічаються відмінні думки, нібито у книжках мовою ворога немає нічого страшного:

«Це просто маленький блошиний ринок. І у Парижі так само, яких тільки книжок немає на Марше Опюс. Депутат перебільшує. Мабуть, це потрібно депутатам… а нам потрібно не ставати ну вже дуже провінційними», – зазначив Ігор Губкін під дописом депутата Захара Миляника.

«Ооо. Пішла література.... Тож всіх, хто народився до 1991 року, у вогонь!!! Знищимо все коріння! А те, що ціле місто гаваріт на сваїм язику, цього не бачать», – висловив свою думку Павло Морозовський.

На реакцію у мережі та звернення депутата одразу ж зреагували у Львівській міській раді та доручили представникам Галицької районної адміністрації кілька днів проводити рейди та виявляти російські книжки. 

Після першого такого рейду журналістка «Твого міста» завітала на ринок. Працівники активно розкладають із коробок українську літературу, на прилавках з першого погляду не книг російською не помітно, але де-не-де вони залишились. 

Незважаючи на гарну сонячну погоду, яток на ринку було небагато. Між собою продавці обговорювали останні перевірки та ситуацію з російськими книжками. Підходячи до центрального найбільшого столу із різними виданнями Кобзаря, книгами про українську культуру та дитячими казками, продавчиня одразу впевнено наголошує:

«Є книжки української, польською, англійською. Російських немає!»

Якщо день не дощовий, то на ринок навідується багато львів’ян щодня. Купують різне: і українські книжки, і буває, що російські та радянські, зізнаються продавці. 

На одній з яток, де є ще кілька книг російською, а саме довідники про материнство, про гриби та хіромантію, видніється оголошення про купівлю книжок. Продавець пояснив: «Купую різну літературу для продажу. Якщо це Дюма чи Мопассан, то вже ні. Також російською мовою більше не купую і не продаю. Лише сучасні українські книги, краще з XXI століття».

Питаємо, чому на прилавку все ж залишилися кілька російських книг, на що продавець відповів:

«Це останні, але їх купують. Хоча зараз взагалі менше читають як українською, так і російською».

Інший старожил ринку розповів, що більше не продає книжок російською, оскільки нещодавно пройшла перевірка, і йому зробили зауваження. За його слів, російську літературу найчастіше купували військові, які приїжджали на реабілітацію до Львова:

«Ну як він не може читати українською, то що ж йому зробиш?»

Спостерігаючи за жвавим рухом продавців, помічаємо чимало коробок з художньою літературою українських авторів і запитуємо, чому книги в упаковках.

«Вчора була комісія, – пояснив продавець, – Перевіряли, чи немає російських. У декого знайшли, тому потрібно забирати ці книжки і ставити більше українських».

Очевидно, що рейди таки подіяли, адже книг російською на прилавках справді можна порахувати на пальцях однієї руки. 

«Ми не складаємо протоколів, не штрафуємо як місто, але проводимо просвітницькі бесіди з продавцями книг. Ми будемо перевіряти й надалі, завтра знову прийдемо сюди. Якщо будемо бачити систематичні порушення, то вже будемо залучати працівників правоохоронних органів»,зазначила голова Галицької районної адміністрації Галина Гладяк.

Перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко у коментарі «Твоєму місту» висловив свою категоричну позицію щодо недопустимості поширення забороненої атрибутики у Львові. Він підкреслив, що в Україні діє закон, який чітко забороняє будь-яке використання таких символів з очевидних причин.

«Ніхто не потребує додаткових пояснень з цього приводу», –  зазначив Андрій Москаленко. 

Він також повідомив, що районна адміністрація вже кілька разів здійснювала перевірки і продовжить цю роботу протягом тижня.

«Наше завдання – забезпечити, щоб на території міста не було нічого, що асоціюється з окупантами, ворогом або росією, незалежно від мотивації», – додав він.

Андрій Москаленко зазначив, що вже цього тижня можна очікувати результати роботи в правовому полі:

«Це елементи, які несуть смерть в нашу країну. Їм не місце ані на цій площі, ані на жодній іншій», – підсумував він.

Наталія Вареник

Фото: Твоє місто

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

__________________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Репортаж Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!