Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
Першим ми публікуємо уривок з книжки «Львів повсякденний» Володимира Михалика та Ілька Лемка, що вийшла у львівському видавництві «Апріорі» у 2009 році.
Дослідник історії Львова Ілько Лемко на прохання редакції поділився матеріалом про 90-ті у нашому місті, який ми публікуємо у скороченому варіанті:
14 вересня 1990 року у Львові під схвальні оплески і вигуки десятків тисяч людей демонтували пам’ятник Леніну на однойменному проспекті, який після цього став проспектом Свободи. Під основою пам’ятника виявились могильні плити з одного зі знищених совєтами єврейських цвинтарів і плити з могил січових стрільців. Та чимало людей, вихованих у СРСР, боролися з більшовизмом більшовицькими методами. Окрім небезпеки зліва, молода демократія зазнавала атак справа, з боку радикальних націоналістів, які закликали до збройної національної революції, встановлення національної диктатури, проголошували гасло «Україна для українців». Праве крило Спілки незалежної української молоді (згодом – Українська націоналістична спілка) влаштувало у Львові факельні походи і демонстрації, які принаймні за формою нагадували марші нацистських штурмовиків. Ці кадри тридцятирічної давнини до цього часу залюбки показують російські пропагандисти, видаючи їх за сучасність. Однак під час радянського путчу ГКЧП у серпні 1991 році тодішній мер Львова Василь Шпіцер жалівся, що у ті дні ніхто з тих хлопців, які так сміливо вимахували запаленими смолоскипами, не прийшов підтримати демократичну владу.
Справжнє захоплення викликало у Львові проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. За незалежність на всеукраїнському референдумі 1 грудня проголосувало понад 90 відсотків громадян України (відсоток засвідчив, що побоювання стосовно голосування росіян, а тим паче російськомовного населення не здійснилися).
Водночас із референдумом проводили і президентські вибори. На них переміг Леонід Кравчук, який ще зовсім недавно був секретарем з ідеології ЦК Компартії України. За головного суперника Кравчука, лідера Народного руху України В'ячеслава Чорновола проголосувала здебільшого Галичина, але цього виявилось недостатньо.
Того року влаштуватися на роботу було складно: всюди якщо не скорочення, то просто не приймають, вичікують... У березні відкрилися бюро працевлаштування. Роботи там не пропонували, але зі середини року набув чинності закон про соціальний захист. Тепер після трьох місяців виплат від підприємства були передбачені, хоч і в меншому розмірі, виплати від держави. У березні в місті з’явилися анкети для охочих працювати на Заході - вартістю від 4 до 40 крб. Їх можна було побачити в газетному кіоску. Один вид тогочасного дефіциту ніхто, мабуть, не міг спрогнозувати: дефіцит металевих грошей. Інколи покупцям говорили, що не дадуть хліба, якщо в них не буде дрібних. Тривало це майже місяць.
Побутували дві гіпотези: по-перше, люди складають відрами дрібні (бо гряде реформа, а металеві гроші, мовляв, міняти не будуть, тож у їх власника, відповідно, виросте статок), по-друге, кооператори з металевих грошей роблять ланцюжки. Уявлення про тогорічні методи «наближення до ринку» дає історія з популярними тоді місячними картками на міському транспорті. 1 квітня власник картки хоче сісти в автобус, а від нього вимагають заплатити готівкою, бо ціни за проїзд піднялися (втричі!). І відтепер на експресі (так називався автобус, який перевозив швидше, оскільки робив менше зупинок) картки недійсні.
У Львові вперше цього року практично жодного першотравневого заходу не було, попри те, що 1 Травня як державне свято в СРСР ніхто тоді ще не скасовував. Війна з плакатами стала несамовитою: зривали все, навіть оголошення двірників у під'їздах.
24 серпня Верховна Рада проголосила Акт про незалежність України. Щиро раділа більшість депутатів - партократи просто перед телекамерами вітали демократів. А через три дні після проголошення незалежності квиток у звичайному автобусі коштував 15 коп., в експресі - аж нечувані 20.
У Львові, як і раніше, найпомітнішою ознакою змін стала заміна символів. З вулиць і площ міста, з фасадів будинків і приміщень старанно усувалися символи радянської доби. Тривав демонтаж пам’ятників: слідом за Леніним настала черга Ярослава Галана, Миколи Кузнєцова, танка, що слугував пам’ятником радянським солдатам – «визволителям» Львова. Натомість споруджувалися нові пам’ятники: Тарасові Шевченкові, Михайлові Грушевському, жертвам сталінізму, з’явилася величезна кількість барельєфів діячів українського національного руху, на жаль, у більшості своїй низького художнього рівня.
Напередодні Незалежності 1991 року російськомовне населення Львова раптом почало щебетати солов’їною, адже «гряде українська держава», пам’ятаю, що було надзвичайно приємно це чути. Але позаяк, окрім зовнішніх косметичних символів державності, справжньої української держави не відбулося (вона лише зараз починає формуватися), то наші російськомовні зрозуміли, що перестрахувалися, і коли приблизно з 1993 року легкий шок від тривожних очікувань справжньої української держави вивітрився, спілкуватися українською на вулицях Львова вже було не конче потрібним. Львів і надалі (як, до речі, і зараз) залишався містом на третину російськомовним, і той, хто ставав у ранкові черги за молоком у центральній частині міста, де більшість мешканців російськомовні (як, до речі, й тепер), почувався ніби десь у Харкові чи Одесі.
Перейменовували у Львові і назви районів міста. Так 11 жовтня 1991 року Ленінський район став Галицьким, 16 травня 1992 - Червоноармійський район перейменували на Личаківський, а 3 лютого 1993 Радянський район став Франківським. 10 лютого 2000 року було створено Сихівський район і відтоді у Львові 6 районів: Галицький, Залізничний, Личаківський, Сихівський, Франківський, Шевченківський. Упродовж 1990-го і наступних трьох років у Львові було перейменовано майже 600 радянських та російських назв вулиць – навіть корінним львів’янам важко було не заплутатись. Утім це нагадувало недбайливе прибирання кімнати ледачою господинею: десь по підлозі шматою трохи поялозила, а за ліжком і на шафах залишилися купи пороху. Аж нині, по тридцяти роках львів’яни у розпал війни завершили це прибирання.
З 2 січня в Україні було на 100% підвищено ставки й оклади бюджетникам, а також збільшено розмір пенсій тощо. Це формально започаткувало інфляцію, студентські стипендії збільшили вдвічі. Одразу 1990 рік стає початком масового накопичення капіталу. Курс долара на чорному ринку підскочив до 21 рубля. 10 січня ввели так звані «купони багаторазового використання» на різні товари - прообраз власної валюти. Наприкінці лютого в продажу почали з'являтися дорогі товари, тож люди берегли кожен «купон», аби цей багаторічний дефіцит купити. Дефіцитом стали цигарки, і на вулицях міста часто можна було побачити бідно вбраних людей, котрі підбирали недопалки.
25-27 травня 1990 року у Львові відбувся перший фестиваль «Вивих», який організувало Львівське Студентське братство. Він був незвичним вже тим, що значна частина його програми мала виразно антикомуністичне спрямування. Перші чотири дні жовтня 1992 року у Львові тривав фестиваль «Вивих-92». У його афіші оголошувався конкурс «анігдотів» (так було написано в афіші), один із пунктів якого торкався... Президента України Леоніда Кравчука. Тож і в нас вже легалізовано анекдоти про Президента! Всеукраїнська газета «Республика» (так в оригіналі) через неповний тиждень відгукнулася статтею «Вивих-92»: «Нефигово погуляли» (так в оригіналі): «Добра організація, море випивки й брак оригінальних ідей позначали це галасливе й життєрадісне шоу». А головне, у Львові відтоді до кінця дев’яностих у самісінькому центрі міста залишився «вивихнутий» будинок (площа Міцкевича, 9) – виселений будинок віддали на поталу митцям фестивалю, які добили його остаточно і знищили до стану обгорілої у страшних пожежах і розмальованої до непристойності руїни. Тепер на цьому місці від 2005 року Укрсоцбанк.
З вуличними музикантами за це десятиліття теж відбулися цікаві метаморфози. Вуличних скрипалів, які здебільшого грали у подвір’ях, поступово витіснили респектабельніші джаз-бенди, акордеоністи і фольклорні гурти, з’явилися і вуличні виконавці класичної музики.
1991 рік запам’ятався сумно відомим «обміном Павлова» – о 21-00 оголосили про обмін 50 і 100 рубльових купюр лише до 12 години ночі, і за цей час зареєстровано близько сотні інфарктів лише у Львові. З наступного дня можна було міняти гроші тільки на роботі. Там це вирішували комісії трудових колективів. В ощадкасах частково заморозили внески і дозволяють знімати тільки 500 рублів на місяць. Середня зарплата в країні – 212 рублів, і близько третини мешканців уже колишнього СРСР перебуває за межею бідності. 2 січня 1992 року відпускають ціни, і тепер нижче прожиткового мінімуму опинилися від 50 до 90 відсотків населення. У квітні львів’ян повідомили про нові ціни. Хліб: замість 20 коп. - 48. М'ясо: замість 1,9 крб. - 6-7. Молоко: замість 24 коп. - 50. Цукор: замість 78 коп. - 2 крб. А у травні обласна рада встановила норми відпуску товарів. У травні на один талон відпускали 200 г масла, 3 коробки сірників, 0,5 л горілки. На поминки чи весілля талони на горілку збирали по всіх сусідах і знайомих.
У 1991 році розповсюдження газових балончиків для самозахисту стало своєрідною модою, і їх купували навіть без жодної у тім потреби. Цей рік запам’ятався великими чергами за хлібом. До Львова почала надходити з Заходу гуманітарна допомога з їжею.
У 1991 році у Львові з’явилася перша FМ-радіостанція «Вільне слово з України» і вона викликала захоплення, або принаймні велике здивування у людей, яких десятиліттями виховувала радянська радіоточка. Наступного року з’явилися «Львівська хвиля» і напівдержавне «Радіо Незалежність», 1994 року «Радіо Люкс», після чого нові комерційні радіостанції почали з’являтися ледь не щороку.
У повсякденному житті меломанів звичні фонотеки замінювалися музичним репертуаром, підібраним «ефемками», з авто і маршруток майже цілковито зникли магнітофонні касети із записами. Фонове звучання FM-станцій стало невід’ємним атрибутом роботи державних установ, офісів, ринків, крамниць, кіосків. З появою у Львові в кінці десятиліття «Нашого Радіо», «Русского Радио», «Радіо Мелодія», а згодом «Ретро FM» російська естрада і попса цілковито заполонила львівські маршрутки, приміські автобуси, бари і ресторани. Недолугі намагання місцевої влади провести «санацію акустичного середовища європейського міста» зазнали повного фіаско. Гидотна попсова совково-кацапська музична «бодяга» виявилася такою близькою і рідною серцям і душам галичан, які попри це вважали себе затятими українськими націоналістами, що боротися з нею практично стало нереально, вона волала на повний голос по усіх кутках «європейського міста», і жодні благання літніх жінок у міських та приміських маршрутках «вимкнути це гівно» абсолютно не впливали на особливо затятих музичних кацапоманів-водіїв.
Невеличкий штришок до цієї теми: в середині 1990-х у моїх племінниць підліткового віку в одному з приміських сіл Львова фонотека, яка тоді складалася з 14 магнітофонних касет, містила лише дві касети з українською музикою, решта 12 були з російською. Ця кацапська акустична вакханалія тривала в Галичині, і зокрема у Львові, навіть після 2014 року, і лише жахливі масові воєнні злочини кацапні останнього року, які волають до неба, нарешті призвели до того, що вочевидь російська музика вже найближчим часом не буде звучати у Львові, хоча це не остаточний факт. Навіть якщо в українській популярній музиці буде повністю викорінена російська мова, то все ж наша рідна попса мелодійно, гармонійно, стилістично, тобто загалом за своїм звучанням залишається тупо совково-кацапською.
Очікування потужно проанонсованої грошової реформи, яка мала відбутися з початку 1992 року і передчуття знецінення грошей призвело до шаленого, раніше небаченого шопінгового ажіотажу: з полиць зміталося буквально все, потрібне воно було людям, чи не потрібне: починаючи від бракованих чайних сервізів і закінчуючи незграбними радянськими светрами і штанами. Раніше совкові громадяни по декілька годин стояли у чергах лише за дефіцитними речами, у другій половині 1991 року вже за будь-чим: запасалися милом, зубною пастою, щітками для одягу, тарілками, каструлями. І ось нарешті в лютому 1992 року в Україні ввели купоно-карбованці. Коли один киянин виграв значну суму грошей на московському «Полі чудес», ведучий Леонід Якубович зі серйозною міною на обличчі спитав, якими грошима видавати виграш: рублями чи купоно-карбованцями? Переможець відповів, що рублями він не взяв би. Російські pублі називали не інакше, як «дерев'яні», а купони були введені з розрахунку «один купон - один долар» з наївною впевненістю у збереженні цього курсу. Невдовзі купон «рухне» не лише по відношенню до долара, але й по відношенню до рубля. Щоправда, його наступник – гривня спочатку таки матиме вищий доларовий курс, ніж рубль.
Костел Ольги та Єлизавети
1992 року було електрифіковано залізничну лінію Львів – Сихів (12 кілометрів). В районі Любінської, Кульпарківської з’явилися перони, а на Персенківці збудували новий вокзал. Вулиці Львова заполонили іномарки, більшість із яких були старими і дешево купленими у Польщі або Німеччині. Але, як тоді казали, пошарпаний «Sharp» - кращий від будь-якого нового радянського магнітофона, це саме стосувалося й автівок. На перехрестях підлітки примусово витирають скло машини і вимагають за це копійки. У місті з’явилася муніципальна міліція. Справ для муніципалів знайти не можуть, вони годинами стоять на перехрестях вулиць у своїх чорних одностроях, схожих за фасоном до вбрання американських шерифів і на зеківські роби за якістю. Потім їм таки знайшли застосування: вони почали перевіряти трамвайні талони. 24 серпня, у першу річницю проголошення Незалежності за присутності сотень тисяч мешканців міста у Львові урочисто відкрили пам'ятник Тарасові Шевченкові, який серед неформальної молоді за його колір називають «жабою» (зустрінемось під «жабою»). Символічним актом вшанування великого діяча Церкви стало перевезення з Рима до Львова праху патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого 27 вересня 1992 року. Його останки були перепоховані у відновленій крипті собору Святого Юра за присутності тисяч греко-католиків, православних, представників влади та Президента України Леоніда Кравчука.
Виставка в костелі Марії Сніжної
Ще влітку 1993 року людям було жити важко, але стерпно: дехто навіть купував одяг і харчі про запас. Але ближче до осені ситуація різко змінилася, звичним стало слово «обвал». Найдовші черги були за хлібом (буханець білого з жовтня виріс у 4 рази і коштував 1200 купонів). Пригадую у грудні 1993-го я віз на таксі свою новонароджену другу донечку з пологового будинку додому (відстань трохи більше кілометра) за 10 000 купонів. Усе стрімко дорожчало. Такі делікатеси для бідних, як цукерки, тим паче шоколад, стали недоступними за ціною. Старі українські і польські інтелігенти, які все життя пили «кавусю», мусили переходити на доступну за ціною сурогатну «інку». Більшість громадян виключили зі свого асортименту десятки видів товарів, частина людей намагалася обходитися доінфляційними запасами (хто мав запаси, той мився «доперебудовним» милом за 13, 17 і 20 копійок аж до кінця дев’яностих). А придбати книгу стало серйозним випробуванням для бюджету навіть тих інтелігентів, які працювали.
Водночас з’явилася добре забезпечена меншість, яка виразно виділялася на загальному тлі якісним одягом. Восени пішла повальна мода на темно-коричневі шкіряні куртки спеціального видовженого покрою. Тому багато новітніх комівояжерів ходили із сумками, в яких були заготовки шкіри на ці куртки. Загалом багато хто вдягався того року краще, аніж раніше, і за імпортним одягом були черги. Але часто-густо пересічному громадянинові звичайна куртка була не по кишені.
Львівський будинок моделей
Ще з 1992 містом масово поширюються комерційні кіоски. У них завжди можна купити спирт «Royal», з якого вдома роблять саморобну горілку – так дешевше. З’явилися у продажу перші памперси, але тоді їх вважали предметом розкоші, і не всім вони були по кишені, прання пелюшок і надалі звична робота тих мам, у кого є немовлята. У 1993 році найбільшим «хітом» продажів у кіосках стають шоколадні батончики «Марс», «Баунті» і «Снікерс». У тому ж 1993 почалась приватизація квартир. До лексикону львів’ян увійшло слово «євроремонт».
У 1994 вітрини магазинів заповнені, проте товар такий дорогий, що його майже не купують. А те, що доступне за ціною, швидко розходиться. «Лежачі» товари були здебільшого імпортні. Багато з'явилося польської продукції: желе, кекси, приправи... Одночасно масовими стають випадки випікання неякісного глевкого хліба, який вже за два дні покривався пліснявою, продають і неякісні м'ясні й ковбасні вироби, які розповзаються і одразу просяться у смітник. Такі речі були нечувані ще декілька років тому. На автівках з’явилися нові – українські - автомобільні номери. Пасажири вже не беруть у поїзді постіль, бо вона стала коштувати ледь не половину вартості квитка (з цілого плацкартного вагону лише двоє-троє на це наважувалися). Провідниця попереджала, що в такому разі не можна користуватися матрацами, ковдрами, подушками.
У 1994 відкриваються фото-пункти «Кодак». З’являються перші нічні клуби, а перші пейджери швидко стають предметом необхідності. У листопаді 1994 вперше у Львові з’явився мобільний зв'язок. Вартість телефону, залежно від марки - від 1 100 до 2 400 доларів, підключення - 850, абонплата - 80 доларів. Такий зв'язок могли дозволити собі тільки 5 000 громадян України.
На парламентських виборах весни 1994 року найбільшого успіху досягли ліві, а влітку на президентських виборах головним конкурентом Леоніда Кравчука став Леонід Кучма, який виступав під гаслами відновлення зв’язків із Росією та надання російській мові статусу офіційної. Стривожені такою перспективою галичани кинулися підтримувати Кравчука, якого ще донедавна вважали ледь не зрадником. У Львові його зустрічали як рятівника України, з ентузіазмом співали «Многая літа!» на зустрічі в театрі ім. М. Заньковецької, а при відкритті пам’ятника Грушевському (12 червня 1994 року) закликали Президента продовжувати справу свого великого попередника. Втім, це не допомогло Кравчукові – на виборах переміг Кучма. Вибори 1994 року зафіксували кризу Галицького П’ємонту - Львів, а разом із ним і ціла Галичина поступово втрачали політичне лідерство в Україні.
Продовження у наступній публікації
Фото: Lvivcenter.org
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
____________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- «Я ненавиджу центр Львова», – ветеран війни про адаптацію військових
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- «Прийду до побратимів на могили, скажу, що перемогли»
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- «Люди на війні роблять дива, приїдуть до Львова, а тут «йой, все пропало»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- Обіцяв сину повернутися. Історія художника-ветерана
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- Ростислав Антимис: «Зробіть рік контракту, люди бояться рабства»
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- «Наша перемога залежить від реформи армії», – Юрко Вовкогон
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Із передової в офіс? Що потрібно ветеранам, щоби повернутися до роботи
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче