«Мені 27, мовляв, чого я можу навчити?», або Як кардинально змінити школу у Львові
До призначення директоркою у СЗШ №73 Марта Бешлей працювала вчителькою хімії в іншій школі. Також викладала уроки хімії у приватній школі, де кожен п'ятий урок вела англійською мовою. В такий спосіб вона, за її словами, намагалася вийти із власної зони комфорту та допомогти учням краще адаптуватися до глобальних стандартів.
«Коли я працювала вчителькою хімії, я старалася робити, що маю і більше. Я мала розуміння власної відповідальності за результат. І не чекала, що хтось допоможе. Оскільки у школі не було хімічної лабораторії, я шукала грантові кошти, щоб ми мали таку лабораторію. Я ще працювала педагогом-організатором. Ми потурбувалися про простір для зібрань, учнівського самоврядування», – розповідає Марта Бешлей.
Читайте також: Вмикайте таланти і шукайте гроші, або Як вижити українським школам
У певний період вчителька хімії зрозуміла, що хоче робити добрі зміни на більш глобальному рівні, тож подала документи на участь у конкурсі на посаду директора школи. Тоді шукали директорів для семи львівських шкіл. Марта Бешлей розповіла, що прочитала інформацію про кожну з них та обрала школу за логістичним чинником – ту, яка була розташована ближче до її дому.
«Я подалася на конкурс. Він тривав у три етапи. Це було ситуаційне завдання, знання законодавства та бачення розвитку школи. Я перемогла, це була школа, у якій я не працювала. Спочатку від колективу була нотка негативу. Я молода, мені 27 років. Що я можу навчити людей, які працюють у школі більше, ніж я живу. Але маленькими кроками, доводячи, що це можна зробити спільними зусиллями, нам вдалося дуже багато», – каже Марта Бешлей.
Спершу, як нова людина, за словами Марти Бешлей, вона звернула увагу на стан стін, стелі та плитку. Усе було темним, у масляній фарбі та дещо пошкодженим.
«Ми вирішили це змінити, перемалювати. Одного літа ми вибрали корпоративні кольори, створили логотип школи, щоб відстежилася одна тенденція. Ми зробили конкурс серед учнів, попросили їх зробити лого школи. Методом голосування обрали переможця. Раніше стіни були різнокольоровими, а зараз це – блакитний, жовтий та сірий кольори. Їх вибрали учні, а ми відштовхувалися від цього», – каже директорка.
Читайте також: Школа у Львові готує вступників у світові виші. У чому ідея успіху
Далі попрацювали над простором, де діти можуть проводити час на перервах і над медіатекою.
«Там був такий невеликий куточок з красивими панорамними вікнами, але вони були загромаджені величезною неестетичною картиною. Простір був недоторканим. Ми це все забрали та поставили столики, диван, стільці та шахову дошку, щоб дітки якісно проводили час. Мені важливо, щоб вони гуртувалися.
Це був перший проєкт, веде далі Марта Бешлей. У школі зробили ремонт, закупили меблі.
«Потім я приходжу через вихідні й бачу, що стеля затекла, тому що там були проблеми з дахом. Було сумно, бо прийшло розуміння, що окрім внутрішніх просторових змін, потрібно вирішувати більш глобальні проблеми, що мають аварійний характер: труби, фрагменти даху, розмивання фундаменту підземними водами».
Згодом із приміщення, яке не використовували, зробили медіатеку. Там пофарбували стіни, та коли дійшли до закупівлі меблів, розпочалася повномасштабна війна. Школа приймала вимушених переселенців. Тож згодом вирішили відмовитися від нових меблів, натомість перефарбували старі та поставити їх у медіатеці. Тепер цей простір не лише діє як бібліотека, адже там проводять частину занять, де потрібна робота в групах.
Читайте також: У Львові реорганізують школи. Що зміниться
У травні 2023 року Управління освіти Львівської міськради організувало зустріч директорів шкіл міста з Павлом Шереметою, ексміністром економічного розвитку і торгівлі України, на якій говорили про важливість стратегії та визначення вектора розвитку школи. Ця зустріч надихнула молоду керівницю школи запросити його до закладу та познайомити з командою учнів, батьків та вчителів.
«Ми з паном Павлом у школі організовували стратегічні сесії. Починаючи з листопада 2023 року, наші учні, батьки, вчителі та адміністрація працювали над шляхами модернізації школи. У квітні цього року ми мали велику подію –представлення стратегії «Модернізація традицій» за участі INSO-Lviv Orchestra. Виступали батьки, які розповідали про пропозиції прибутку, яким способом ми могли б залучати фінансування. Говорили й учні про те, що вони хочуть бачити у школі, тому що часто ми концентруємося на своїх амбіціях, а молодь має інше бачення, тож дуже важливо дивитися на світ, школу, освіту через очі дітей», – каже Марта Бешлей.
У межах цих сесій визначили один з напрямків діяльності школи – мистецький. Відтак, створили музичну студію, де учні навчаються грати на різних інструментах: барабани, гітара, укулеле та інші інструменти принесли вчителі. Також запровадили інтегрований курс мистецтва. Він поєднує комплексну інтеграцію різних дисциплін: література, кіно, комікси, історія та ін.
«У мене чудова команда вчителів, учнів і батьків, над розбудовою і ефективністю якої я багато працюю, яка успішно трансформує школу в модерний простір освіти і для молодих, і для дорослих», – каже Марта Бешлей.
У школі також розпочали навчання за авторським курсом з економіки та підприємництва. Відтак, школярі навчаються фінансової грамотності та розвитку підприємницького мислення. Вони перемогли на конкурсі з соціального підприємництва та отримали повне фінансування ідеї створення фрипсів з яблук, що ростуть у саду, який належить до території школи.
«Також ми маємо великий сад. Разом з вчителями та батьками нам вдалося його модернізувати. За кожним класом початкової школи закріплена своя ділянка, де вони щось вирощують. Якщо з яблук вони можуть виготовляти фрипси, то з інших овочів і фруктів можуть робити сендвічі, смузі, різні фруктові перекуси».
Ініціативні батьки створили Фонд розвитку і підтримки школи. Завдяки цьому можуть брати участь у різних конкурсах і залучати додаткові кошти для реалізації тих чи інших соціально важливих проєктів у школі.
Також школярі львівського навчального закладу спілкуються зі школярами однієї із лондонських шкіл.
«Я завжди кажу, що нам треба виходити за межі школи, бачити, що життя прекрасне, і намагатися створити зв'язки з іншими школами не лише в Україні, але й у світі. Зараз ми маємо онлайн-комунікацію з дітками з центрової лондонської школи, тож наші діти можуть поспілкуватися з носіями мови. Спочатку це було важко, але без болю немає зростання», – каже Марта Бешлей.
Читайте також: «Уроки щастя не допоможуть, потрібна народжуваність. Розмова про шкільну освіту
За її слів, у школі навчається близько 770 учнів.
«Коли я прийшла в школу у мене було завдання зробити так, аби діти мали думки і не боялися говорити про них, тому що перші збори з учнівським самоврядуванням – це було мовчання на мої запитання, що потрібно змінити. Мені важливо, щоб діти мали позицію, розуміли, що вони – змінетворці. Вони дотичні до дії, їхні думки і бачення впливають на розвиток. Ми концептуально маємо бачення, але потрібно дослухатися саме до них», – веде далі вона.
Зараз у школі планують створити біотехнологічну лабораторію. Така ідея виникла на перетині історичного позиціонування школи та важливості Life Sciences, особливо в контексті відновлення країни.
Для цього шукають можливості і планують залучити бізнес.
«Ми залучаємо до конкретних проєктів бізнес, бо вважаємо, що не лише школам стратегічно важливо співпрацювати з бізнесом, так і навпаки. Адже бізнес може шукати юні таланти й готувати для себе цінних працівників ще зі школи. Школи ж мають надавати якісну конкурентноспроможну освіту, яка знадобиться у професійному житті. Тобто знання учнів не обмежуються відмітками у журналах, а необхідні для того, щоб зробити усвідомлений вибір майбутньої професії».
Школа активно співпрацює з Молодіжною громадською організацією «Львів – молодіжна столиця Європи». За час канікул у школі зʼявився надихаючий яскравий стінопис, створений митцями European Youth Capital 2025 зі слоганом «Маленькі кроки сьогодні створюють великі зміни завтра», що нагадує учням про те, що кожен може внести свій важливий внесок у позитивні зміни життя громади та суспільства, починаючи з маленьких, але системних дій.
Нагадаємо, що міністр освіти і науки Оксен Лісовий заявив, що в Україні критична нестача вчителів у школах. Мовиться, зокрема, про вчителів інформатики, математики, англійської мови. Однією з причин є те, що середня зарплата педагога становить 12 тисяч гривень, але грошей в бюджеті на те, аби підвищити зарплати поки немає. Економіст, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи, ексміністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета розповів «Твоєму місту», які аспекти варто змінити, щоби привести українську освіту до належного рівня, та які інновації варто впроваджувати у школах вже зараз, щоби потім не мати економічного краху.
Катерина Садловська
Фото надала Марта Бешлей
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
__________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Люди Твого Міста
- «Я максималіст, але кожен із нас так може». Отець із Львівщини зібрав 18 млн грн для ЗСУ
- «Їй подобалося бути стрільчинею». Історія 19-річної захисниці з Львівщини
- «На похороні йому кидали квіти, як актору на сцену». Історія добровольця
- «Остання лекція» Ірини Фаріон
- Люди Твого міста: Ігор Юхновський
- Урятована з гетто. Історія єврейської дівчинки, яку прихистили львів'яни
- «Перемога - це те, у що ти вкладаєш». Як американці інвестують у наші стартапи
- «Мене вразило, що пасажири змовчали». Андрій Жолоб про фронт і тил
- «Маю підопічну, якій 98 років. Це моя «перлинка», або Чому я стала соцпрацівницею
- Шлях додому, або За яких умов повертатимуться біженці. Дискусія
- «Дзизі» – 30 років. Розмова з Маркіяном Іващишиним про Львів і Полтву
- «Для одних Україна не надто галицька, для других не надто харківська»
- Нашим бійцям потрібне «щеплення стресом». Інтерв’ю з психотерапевтом про ПТСР і відновлення
- Люди Твого міста. Філіп Шухевич про славний рід, який допомагає Україні
- «Я хотів, щоби про Україну з перших уст чув Ілон Маск», – американський журналіст
- «Роблю гімнастику і не нарікаю». Як живе без світла бабуся Мая
- Люди Твого міста. Юрій Шухевич про ідеали батька і Верховну Раду
- Уві сні вона не дихає. Історія Софійки, якій потрібна допомога
- Перше «мама» в три роки. Історія Артемка, який заговорив після унікальної операції
- Геловін – це Голівуд. Отець про те, як насправді варто сприймати мистецтво смерті
- Ми – краплі, які творять океан. Як львівські блогери допомагають ЗСУ
- «На сході спочатку до нас ставилися з недовірою» – Юрко Дідула
- «Будемо з ним до кінця». Хто та чому прийшов на суд до Дзиндри
- «Ціль росії в цій війні – вкрасти наше майбутнє», – отець Михайло Димид
- Десятки автівок і сотні дронів. Як львівські блогери допомагають фронту
- «До війни ніхто у світі по-справжньому не знав, на що здатні українці», – Владика Венедикт
- Вивчив українську з колядника. Історія 95-річного отця, що виріс в Аргентині
- «Ми повинні попрощатися з огидним, смердючим радянським минулим», – історик Андрій Павлишин
- «Зараз немає художників та поетів – зараз усі солдати одного українського фронту», – Іванка Крип’якевич-Димид
- Чого нас вчив Любомир Гузар. Важливі тези Блаженнішого. Відео
- «Імперія розвалиться, а ворог зазнає ганьби». Історія родини Лесі Крип’якевич
- Біль за білими дверима. Репортаж із модульного містечка для переселенців у Львові
- «Для всіх був, як батько». Спомини побратимів про Тараса «Хаммера» Бобанича
- До 50-річчя арештованої коляди. Як у Львові відроджують найдавніший вертеп в Україні
- «Боронимо свою землю і чекаємо перемоги». Історії трьох захисниць
- «Дитяча книжка непереможна». Уляна Чуба – про перемогу у номінації Бі-Бі-Сі та вітрогонів
- Люди «Твого Міста». Галина Крук про Львів, поезію та розмову з Богом
- На передовій науки. Як Оксана Заячківська представляє Львів світу
- «Його світ був великим». Львів'яни прощаються з Іваном Вакарчуком
- Як успішно змінити професію. Розмова із IT-шницею EПAMу
- «Я хотів розірвати шаблон уяви про Шевченка», – режисер про фільм «Тарас. Повернення»
- Люди Твого міста. Роксолана Богуцька про моду, автентику та львів’янок
- Люди Твого міста. Микола Петренко про концтабір, ЛТБ та черги за книжками
- Тілько ві Львові. Віктор Морозов про батярів, Гаррі Поттера та місто як пуп землі
- Люди Твого міста: Вікторія Бриндза про свої досвіди та досліди
- Люди Твого міста. Юрій Кох про Львів, сни та найбільший облом в житті
- Юліан Чаплінський про еміграцію, Львів за 20 років та двори без машин. Частина друга
- Люди Твого Міста: Ярема Возниця про дитячі хвороби, вакцинацію та вибір лікаря
- Люди Твого міста. Тарас Возняк про скандали, «газ щастя» і дух міста
- Магда й барви. Як розмова Ірини Мориквас із сином стала дитячою книжкою
- Акварель не терпить вагань. Люди і квіти художниці Тетяни Гамрищак
- Бути чесним із музикою. Антоній Баришевський зіграє у Львові «Людкейджа»
- Дзвінкі каблуки. Як у Львові навчають ірландських танців
- Бах на Пекарській. Звідки взявся електричний оргáн у львівській квартирі
- Оксана Линів: Українська музична освіта значно краща за західноєвропейську
- Оксана Кісь: Львів завжди мав жіноче обличчя
- Олександра Сербенська: Не достатньо знати, що українська – солов’їна
- Люди Твого міста. Мирослав Скорик: Мій абсолютний слух виявила Крушельницька
- Люди Твого міста. Отець Богдан Прах: Як не боятися бажати великого
- Андрій Павлишин: Львів став культурною столицею не від доброго життя
- Люди Твого міста: Ігор Балинський про Львів медійний і Львів релігійний
- Люди Твого міста: Ігор Копчик про Ван Гога та урвища Львова
- Люди Твого міста: Оксана Муха про зцілення піснею та дух Львова
- Люди Твого міста: Маріанна Кіяновська про мистецтво, що творить Львів
- Люди Твого міста: Марія Музичук про шахи і любов до Львова
- Люди Твого міста: Оксана Караванська про моду та не галицький Львів
- Люди Твого міста: Ярослав Грицак про Львів як Нью-Йорк Східної Європи
- Люди Твого Міста: Батяри Радковці про Львів-Вавилон
- Люди Твого міста: Уляна Явна про старовинні українські строї
- Люди Твого міста. Владика Борис Ґудзяк про Львів та недовіру
- Люди Твого Міста: Олег Цьона про Львів як дім
- Люди Твого міста: Павло Шеремета про Львів як центр ідей
- Люди Твого міста: майстриня етноодягу про тренди серед вишиванок
- Люди Твого міста. Митрополит Мокшицький про відповідальність за Львів
- Як змінити бізнес в Україні? 7 важливих тез Софії Опацької
- Люди Твого Міста: Богдан Новосядлий про Бога, космос та інтернет
- Люди Твого Міста: Влодко Кауфман про місця спокою у Львові
- Люди Твого міста: Ігор Лильо про душу Львова
- Люди Твого міста: Олександр Фільц про сильну і слабку сторони Львова
- Люди Твого міста: Лев Скоп
- Люди Твого міста: Андрій Великий
- Люди Твого міста: Мирослав Маринович
- Люди Твого міста: Олександра Коваль
- Люди Твого міста: Ярослав Рущишин
- Люди Твого міста: Ілько Лемко
- Люди Твого міста: Олеся Саноцька
- Люди Твого міста: Марк Зархін
- Люди Твого міста: Мар'яна Савка