
Фото: informator.news
Люди прагнуть сильної влади, сильної руки в управлінні державою. Бекешкіна про тренди соціології
Український виборець, традиційно, не любить влади, а, відтак, продовжує рухатись по колу: обрання опозиції, захмарний кредит довіри для «нових» сил, розчарування і захід на друге коло. Виборець хоче голосувати за чарівника, який все одразу змінить. А коли цього не відбувається, то не починає мислити раціонально, а кидається шукати іншу чарівну паличку. Про останні соціологічні дослідження, подолання «руского міра» та вплив короновірусу на світогляд українців Tvoemisto.tv розповіла соціологиня, директорка Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.
Українці все більше вважають, що країна рухається не в тому напрямку
Скажемо чесно, недовіра до влади в Україні була завжди. Фактично, щоразу обирають опозицію, адже люди розчаровані. І теперішній період не виняток. І до парламенту, і до уряду, і до президента після виборів була величезна довіра. Зараз - хіба що Володимиру Зеленському. При цьому, все більше українців думають, що країна рухається не в тому напрямку.
Зараз найвища довіра традиційно у армії, Держприкордонслужби і Національної гвардії. Непогана підтримка також у СБУ. Тобто, це свідчить про недовіру до влади, але прихильність народу до таких силових структур. Це можна пояснити тим, що у нас триває війна і люди вдячні тим, хто захищає їх від ворога і береже спокій. Також це вказує і на прагнення людей до сильної влади, сильної руки в управлінні державою.
Найгірше ставлення до судів. Повністю довіряють їм лише 2% людей.
На жаль, мушу відзначити, що ми і далі рухаємось по колу: обрання опозиції, очікування, розчарування. І коли ми вирвемось з цього кола, коли закінчиться наша інфантильність і ми подорослішаємо – невідомо.
Люди досі вірять, що знайдеться якийсь чарівник (на щастя, вже не москаль-чарівник) і у нас все зміниться. Закінчиться епоха бідності, настане мир – і все відбудеться вже і негайно. А коли вони розчаровуються, то починають шукати інших чарівників. І все це по колу – замість того, щоби думати реалістично і добиватися змін.
Рівень довіри до антикорупційних органів падає
Були певні високі очікування до новітніх антикорупційних органів (НАБУ, САБ, НАЗК, ВАСУ), але зараз це вже втрачено: 49% недовіри, а довіряють лише 16-14%.
Люди визнають, що основною проблемою держави є корупція, але не бачать, хто з нею може повноцінно боротися. І це доволі небезпечно. Причиною цього є відсутність результату: людей цікавить, коли ж почнуться посадки.
Кардинально протилежна ситуація з поліцією. Її соціологія покращилась на фоні подій у Нових Санжарах. Звісно, поліції довіряють менше людей, аніж армії, але більше, чим судам і прокуратурі.
Помітні вагомі світоглядні зрушення
Цікавим було опитування, чи підтримують українці виступи проти розміщення евакуйованих з Китаю громадян. Тоді 70% засуджували ці протести. Підтримали – лише 15%.
Ці протести ще раз довели – рівень піддатливості на маніпуляції в Україні високий. І це також продемонстрували й попередні вибори.
Насправді, в державі існують значно страшніші явища. До прикладу, зменшується кількість тубдиспансерів і чимало інфікованих людей блукають між нами. Також з психіатричних клінік випускають хворих. І, відзначте, проти цього не протестують. А тут йдеться про здорових людей, яких лише розмістили для обсервацію. Це така абстрактна загроза, але вона викликала загальну присихопатію. І вина в тому має бути розділена також з безвідповідальними медіа, які нагнітали істерію, а люди повелися на неї.
Іншим важливим висновком є те, що повороту до Росії вже не буде. Електорату, який готовий голосувати за «рускій мір» стає все менше з кожним роком. Вже не одне покоління виросло у незалежній Україні і, хоч вони не такі вже патріоти, але до Росії вони точно не мріють повернутись. І невідворотнім моментом на цьому шляху став безвіз.
Росте як довіра, так і недовіра до медіа
Традиційно багато українців довіряють церкві, волонтерам, добровольчим батальйонам, громадським організаціям. Фактично, у них люди шукають альтернативу, не довіряючи владі.
54% громадян довіряють ЗМІ, але і недовіра висока – близько 40%. При цьому росте як довіра, так і недовіра до них. Правда, тут ситуація специфічна, адже майже кожна людина довіряє одному-двом «своїм» медіа і не визнає інших. Тому ці показники доволі відносні.
На місцевих виборах ключову роль зіграють відомі особистості
Зараз важко прогнозувати, яким буде рівень підтримки влади на осінь. Однозначно, на той час багато що зміниться. Якщо вона буде високою, то ми побачимо ситуацію, коли до влади підуть відомі особи, які традиційно хочуть дружити з нею. І тут питання: наскільки якісних і популярних людей зможуть залучити їхні противники.
Богдан Білан
Наші реформи
- Реформа медичних закладів у Львові триває. Що варто знати пацієнтам
- «Маємо документ, де прописано все». Як змінюється сьогодні Жовківська громада
- Мотузковий парк і кіно просто неба. Як у Бориславі виграли перший проєкт Всеукраїнського громбюджету на Львівщині
- Головний проспект у Стрию хочуть перетворити у безбар'єрний комфортний простір
- Зняла напругу. Як інноваційна методика допомогла вирішити проблеми у Дублянах
- Як у Дрогобичі торгову вулицю перетворили у громадський простір
- На Львівщині вперше реалізують шкільний громадський бюджет за моделлю Ради Європи
- Статут в дії. Як громади на Львівщині розвивають місцеву демократію
- Чи зможе Львів удвічі збільшити свою територію та приєднати 20 сіл та містечок
- Низький старт. Як поліклініки Львова підготувались до конкуренції на ринку
- 15 гривень на дитину. Як у львівських школах експериментують із харчуванням
- Як вакцинуватись дорослим і дітям і кому потрібен імунолог-алерголог
- Естакади та шумовідбивні екрани. Якою буде північна об’їзна дорога Львова
- Львів поділять на 28 підрайонів. Що це означає і як вплине на забудову міста
- Тепер ліс можна рубати високо у Карпатах. Що насправді підписав Зеленський
- У нас всі знають українську! Як живуть «російська» та «польська» школи у Львові. Репортаж
- «Зрівнялівки» не буде. Що зміниться при нарахуванні пенсій та кого це зачепить
- Як народжують львів’янки. Репортаж із пологового будинку
- Одужати за 10 хвилин. Як на Львівщині діагностують жіночий рак на ранніх стадіях
- «Менше університетів». Найважливіше про реформу вищої освіти
- Викладачі-інноватори. Історії двох львівських професорів, які по-новому вчать студентів
- Звичка, яку прививають із дитинства. Що допоможе побороти корупцію у Львові
- Своя «швидка» і школа мистецтв на виїзді. Як живуть Славська і Ходорівська ОТГ
- Ми хотіли розвивати країну. Дві історії одних із перших патрульних Львова
- Менше черг, більше пацієнтів. Що змінила медреформа у Львові