Фото: Суспільне
Світ, який зникає на очах. Висновки тижня, що минув
Нині 34 річниця Чорнобильської катастрофи. В один момент вибухнуло 300 Хіросім. За даними міжнародних організацій, в результаті аварії померли 60 тисяч ліквідаторів, а 165 тисяч стали інвалідами.
Понад 2,5 мільйонів мешканців України страждають від захворювань, спричинених опроміненням. У Європі зафіксовано 10 тисяч випадків вроджених патологій у новонароджених та 10 тисяч випадків раку щитоподібної залози.
Серіал «Чорнобиль» виробництва HBO, який нині повторюють на кількох каналах, – про героїзм людей, про страждання, про велику брехню. Симптоматично, що найбільш реалістичну історію про цю трагедію спромоглися зняти, власне, за кордоном, а не в Україні чи Білорусі, яка теж постраждала від цієї катастрофи.
Читайте також: На COVID-19 захворіли 16 медпрацівників центру легеневого здоров'я
Може тому у 2020 в Чорнобильській зоні внаслідок зумисних підпалів згоріло 11 500 га лісу. Пожежі розпочалися ще 4 квітня і охопили Київську та Житомирській області. Ще досі залишаються не погашеними кілька осередків вогню.
Уроки, які не вивчені, будуть знову і знову повторюватися.
Пять висновків тижня:
1. В Україні зростає кількість хворих на коронавірус. Після кількох днів під час Великодня, коли нових пацієнтів було 300 осіб, зараз цей показник уже кілька днів на рівні 500. Позитивним моментом є значно більша кількість тих, хто одужав над тими, хто помер – 840 проти 209. Але досі не зрозумілим, якою буде подальша ситуація з коронавірусом. Піки хвороби, які час від часу оприлюднюють в уряді, здебільшого не справджуються. Знову ж таки, не зрозуміло, що в кількісному вимірі означають ці піки.
2. Карантин в Україні продовжили до 11 травня. Після цього обіцяють почати скасовувати певні обмеження. Зокрема, дозволити відвідувати парки, сквери, запустити в роботу непродовольчі магазини. Прем’єр Денис Шмигаль також обіцяє 500 тисяч робочих місць – це в середньому по 20 тисяч робочих місць в кожній області. Каже, що буде їх шукати в комунальній та бюджетній сферах. Чи не простіше тоді було дозволити роботу малому та середньому бізнесу, який опинився на межі виживання? А ще Шмигаль розробив програму з 5 етапів виходу України з карантину.
3. Європа починає виходити з карантину. Чехія перша країна, яка дозволила своїм громадянам виїжджати закордон. Польща відкрила парки, непродовольчі магазини. Італія розпочне вихід з карантину з 4 травня, однак школи будуть закриті до вересня. Німеччина уже ослабила його – маленькі магазини, книжкові крамниці, гаражі та велосипедні магазини будь-якого розміру знову відкрили свої двері для покупців.
Читайте також: У Львові ліквідаторам аварії у Чорнобилі виплатять одноразову допомогу
4. В кінці тижня відбулося звільнення голів ДПС та Митної служби Верланова і Нефьодова. Новий міністр фінансів Марченко назвав це продовженням реформ, натомість інші експерти, серед яких Олексій Гончарук, Олег Сенцов, Юрій Вітренко та й самі звільнені, їх згортанням. Очевидно лише те, що жодної зрозумілої причини цих звільнень досі не названо. Зате скоро в уряді з’явиться Міхеіл Саакашвілі. Зеленський особисто розмовляв з ним і запропонував посаду віцепрем’єра з питань реформ. Серед іншого йому доведеться розмовляти з МВФ, зокрема і пояснювати останні звільнення.
5. Цього тижня була також річниця президентства Зеленського. Сам Президент відсвяткував її по-своєму – зняв новий фільм про себе. Де розповів, що йому заважає саджати, що таки закінчить війну і буде змінювати міністрів аж поки ті не стануть ідеальними. І ще, що бореться з корупціонерами.
Але повернемося до уроків Чорнобиля. «Немає глобального потепління. У коронавірусі винні ВООЗ і китайці», – каже Дональд Трамп. «Чому ви так нервуєте? Нічого трагічного не сталося», – відповідають ті. Недалекоглядність – це одна з найгірших вад нашого часу.
Читайте також: Уряд оголосив триденний конкурс на посаду голови ДПС
800 мільйонів людей у світі страждають від хронічного недоїдання, а понад 1 мільярд людей живуть на межі бідності. Більше як 6 мільйонів людей щороку вмирають внаслідок змін клімату. Разом з тим, 85 найбільш багатих людей світу володіють статками, які більші багатства 50% світового населення. Це 3,6 мільярдів людей.
Може статися так, що майбутнє, якого ми чекаємо – це не кінець світу, як такого. Це кінець історії, коли закінчуються великі ідеї, смисли.
Генрі Кіссенджер у своїй книзі «Світовий порядок. Роздуми про характер націй в історичному контексті» пише, що світовий порядок щезає у нас на очах. Ми не знаємо, яким буде наступний крок. І ми тільки спостерігаємо сили, що піднімаються і починають змагатися.
Американський мільярдер і засновник найбільшого в світі хедж-фонду Bridgewater Associates Рей Даліо каже, що у сучасних інвесторів занадто багато грошей, а держави стикаються зі значним дефіцитом бюджету і змушені позичати все більше грошей. Можуть виникнути проблеми з виплатами пенсій і витратами на охорону здоров'я.
За його словами, якщо не почати боротися зі зростанням нерівності негайно, то треба бути готовим до насильницької революції, коли «ми всі спробуємо повбивати один одного».
Читайте також: З нового навчального року для учнів 5-го і вищих класів 80% програми зроблять лише українською
Тоді виникає питання – якщо існуючий порядок вмирає, то який приходять? І на яких цінностях будуватиметься?
У серіалі «Чорнобиль» є фінальний епізод, де академік Легасов йде проти системи і говорить про недоліки радянських АЕС та про брехню КДБ. Пізніше це зізнання приведе його до трагічної загибелі. Проте правда була почута і недоліки почали усувати.
До фінального епізоду в існуючому світі ще далеко. Ми тільки пробуємо осмислити уроки, з якими стикаємося зараз і за які так дорого платимо. Чорнобиль та коронавірус лише одні з них.
Колонка
- Економічне диво під час Covid-19. Як пережила пів року пандемії Польща
- Як Covid-19 змінює робочі місця. Історія трансформації офісу компанії «ЕРАМ Ukraine»
- Львів не може бути глобальним і містечковим водночас. Пекар у влозі Рущишина
- Україна у полоні «Шльопок» і Covid-19 та передбачення Мирослава Мариновича. Висновки тижня
- Урок до Дня Незалежності від Білорусі та точка не повернення з Covid-19. Висновки тижня
- Наше майбутнє визначається в Білорусі та у головах українців Covid-19 уже не є жахіттям. Висновки тижня
- Спалах Covid-19 в Україні, США хочуть посадити Коломойського та Гейтс попередив про новий катаклізм. Висновки тижня
- Регіони ігнорують нові обмеження МОЗ та світ напередодні нових потрясінь. Висновки тижня, що минув
- Комедійні Трамп і Путін та терористи в Україні. Висновки тижня, що минув
- «Рай і пекло» майбутнього та «саджати треба»-3. Висновки тижня, що минув
- В Україні немає сценарію стримування пошесті та три міфи Covid-19. Висновки тижня, що минув
- Два паралельні карантини у Львові та «білі лебеді» економічної кризи. Висновки тижня, що минув
- «Саджати будемо» в Україні та світ напередні великої кризи. Висновки тижня, що минув
- Львів без Covid-19 та уряд Саакашвілі. Висновки тижня, що минув
- Друга хвиля Covid-19 та Crew Dragon Маска в космосі. Висновки тижня, що минув
- Довіра і знищення символів Майдану. Висновки тижня, що минув
- Яким буде світ після карантину та що буде з економікою України. Висновки тижня, що минув
- Вихід з карантину і «плутократи». Висновки тижня, що минув
- Як українці дотримувались карантину та що там у Європі. Дані Apple
- Бунт мера Черкас, як криза влади в Україні. Висновки тижня, що минув
- «Коли закриваються одні двері – відкриваються інші». Як львів'яни приборкали карантин
- Великдень і катаклізми світу. Висновки тижня, що минув
- Культура не має потрапляти під удар. Директорка Інституту стратегії культури про справжні сенси під час карантину
- Надія в епоху коронавірусу. Висновки тижня, що минув
- Львів і космос нерозлучні з 1771 року. Як працювали найдавніші обсерваторії міста
- За п'ять століть Львів пережив 50 епідемій. Чого нас вчить історія
- Світ як будинок, який ніхто не хоче ремонтувати. Висновки тижня, що минув
- Великдень, що дає надію. Висновки тижня, що минув
- Порізно цю хворобу точно не здолати. Висновки тижня, що минув
- Що не так у наших школах?
- Максим Баландюх: після Непалу мрії стають досяжнішими