
Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
Як сьогодні працює АТП, яка кількість автобусів на щоденних рейсах?
Працюємо в штатному режимі. Наше комунальне підприємство займає близько 60% ринку автобусних перевезень, обслуговує 27 маршрутів. Щодня на маршрути виїжджають 247 автобусів. Третина з них (80 одиниць) курсує до приєднаних громад.
До котрої години їздять автобуси і які з них найдовше?
Автобуси курсують у середньому до 22-ї години залежно від маршруту. Найдовше їздять 1А, 3А, 6А, 8А, 16, 29, 40, 47А, 49А і 52 (останнє відправлення з кінцевої о 21:30). Вони забезпечують перевезення пасажирів до віддалених районів та приєднаних громад.
Керівник АТП-1 Сергій Климчук
Скільки всього автобусів на АТП-1?
Маємо 296 автобусів моделей «Електрон», МАЗ, «Атаман» і ЧАЗ. Із них 50 виробництва концерну «Богдан» орендуємо. Значну частину автопарку становлять «Електрони» – 115 одиниць.
Нещодавно стало відомо про закупівлю АТП-1 десяти низькопідлогових автобусів. Скільки таких автобусів уже маєте і якої марки?
Приблизно 80% автобусів («Електрон», МАЗ, «Атаман») є низькопідлоговими, пристосованими для людей з інвалідністю.
Скільки приблизно коштує один низькопідлоговий автобус?
Ціна залежить від виробника, комплектації та технічних характеристик. В середньому новий низькопідлоговий автобус коштує від 14 мільйонів гривень.
Якщо говорити про ремонт такого автобуса, у скільки він обходиться?
Підприємство власними силами проводить ремонт пасажирських салонів, зокрема заміну обшивки сидінь, повну заміну сидінь у зборі, відновлення фарбового покриття поручнів салону, настилу та основи підлоги, ремонт каркаса основи підлоги. Також проводимо локальні зварювальні роботи каркасів кузовів у автобусах, які експлуатують на маршрутах 8–10 років і більше.
Читайте також: Один з автобусів у Львові курсуватиме за зміненим маршрутом
Також власними силами відновлюємо автобуси після ДТП: ремонтуємо каркаси, робимо облицювання, відновлюємо лакофарбове покриття, замінюємо скло. Якщо говорити про капітальний ремонт двигуна, то його вартість становитиме в середньому 350 тисяч гривень.
Скільки тривають планові й довгострокові відстої?
Плановий відстій триває в середньому одну добу. Проводимо огляд та діагностику технічного стану, хімчистку і прибирання салону. У разі виявлення серйозних технічних несправностей, як-от несправність паливної системи, системи SRC (зниження токсичності відпрацьованих газів), двигуна або трансмісії, відстій може тривати від кількох днів до двох-трьох тижнів залежно від складності робіт.
У середньому на плановому відстої, ТО-1 і ТО-2 (перше і друге технічне обслуговування. – Ред.), на підприємстві одночасно може перебувати до 10% рухомого складу. Щомісяця ремонтуємо 10–15 автобусів.
Як автобуси проходять щоденну перевірку?
Механіки контрольно-технічного пункту перевіряють технічну справність кожного автобуса після того, як він повертається в парк із маршруту. В разі виявлення несправностей автобус скеровують у технічну службу, і після необхідних ремонтних робіт він повертається на маршрут.
При ранковому виїзді механіки також проводять випускний контроль технічної справності автобусів.
Як часто автобуси миють?
Автобуси піддаються обов’язковому щоденному зовнішньому миттю після закінчення зміни на спеціально обладнаних мийних комплексах. Щодня проводимо прибирання салону, яке передбачає миття підлоги, чищення сидінь, поручнів та інших елементів. Застосовуємо спеціальні мийні засоби, безпечні для пасажирів і персоналу.
Окрім щоденного прибирання, у визначені дні здійснюємо генеральне прибирання включно з хімчисткою сидінь, миттям стелі та бічних панелей.
Читайте також: Оплата проїзду банківською карткою у транспорті Львова. Що варто знати
Як часто проходять медогляд водії автобусів?
Щодня перед виїздом на маршрут. Це обов’язкова процедура, яка дозволяє контролювати стан здоров’я водіїв і гарантувати безпеку пасажирських перевезень.
Раз на рік водії проходять обов’язковий медичний огляд у спеціалізованих медустановах для підтвердження професійної придатності.
Скільки зараз водіїв у АТП-1, працівників загалом?
У нас 587 водіїв, а загалом 838 працівників. До штату входять технічний персонал, працівники АУП (адміністративно-управлінський персонал. – Ред.) та інші фахівці.
Скільки водіїв вдалося взяти на роботу?
Станом на сьогодні нам уже вдалося прийняти близько 80 водіїв, але процес набору триває. Основний акцент робимо на пошук досвідчених водіїв категорії D, які мають відповідний стаж роботи та розуміння специфіки міських перевезень. Підприємство потребує ще майже 70 водіїв.
Яка середня зарплата у водіїв АТП-1?
40–47 тисяч гривень.
Більшість водіїв у вас чоловіки. На відміну від електротранспорту, де часто можна бачити жінок-водійок, для автобусів це рідкість. Чому, на вашу думку?
Бо робота водія автобуса потребує високої фізичної витривалості та стресостійкості, керування автобусом у міському трафіку пов’язане з великим навантаженням. На відміну від електротранспорту, де рух більш стабільний і передбачуваний, водії автобусів постійно адаптуються до дорожньої ситуації, маневрують у потоці автомобілів, працюють у різних погодних умовах.
Ще один фактор – стереотип про те, що керування великогабаритним транспортом більше підходить чоловікам. Однак ми відкриті до змін і завжди раді прийняти жінок-водійок у свою команду! Підприємство співпрацює з Міністерством інфраструктури в межах проєкту «Розширення професійного потенціалу жінок у сфері пасажирських перевезень» від UN Women з навчанням жінок-водійок (безоплатна програма для майбутніх водійок автобусів, яка має на меті створити нові робочі місця для жінок у сфері громадського транспорту. – Ред.)
Наскільки інтенсивним є нинішній пасажиропотік і чи достатньо в АТП-1 рухомого складу, щоб обслуговувати його?
На сьогодні пасажиропотік залишається великим, особливо в час пік. Ми постійно аналізуємо завантаженість маршрутів і коригуємо графік випуску автобусів, щоб максимально задовольнити потреби пасажирів.
У середньому підприємство перевозить близько 180 тисяч пасажирів на добу з березня по травень і з вересня по листопад, коли спостерігається активний потік школярів і студентів. У літні й зимові місяці пасажиропотік зменшується до майже 160 тисяч пасажирів. Що стосується рухомого складу, то ми постійно аналізуємо завантаженість маршрутів і коригуємо випуск автобусів на маршрути для забезпечення потреб пасажирів.
Наразі наш автопарк дозволяє покривати попит, але працюємо над його оновленням і розширенням, щоб мати можливість краще обслуговувати найбільш завантажені маршрути. Наприклад, плануємо пускати додаткові автобуси на такі маршрути у вихідні, скорочуючи інтервал між рейсами та забезпечуючи комфорт пасажирам.
Протягом минулого року на міські маршрути вдалося додати 31 транспортний засіб.
Розкажіть про будівництво нової автобусної бази на Вернадського.
Така потреба виникла через тендер на поставку нових низькопідлогових автобусів довжиною 12 метрів, який фінансується Європейським інвестиційним банком. Вони мають розміщуватися, обслуговуватися та виїжджати на автобусні маршрути з вулиці Вернадського, оскільки територія на вулиці Авіаційній та виробничі потужності підприємства є недостатніми для стоянки, ремонту і технічного обслуговування додаткової кількості великих автобусів.
На Вернадського плануємо розмістити автобуси, які мають кінцеві зупинки у Сихівському районі (маршрути №16, 32, 37, 46), для того, щоб зменшити так званий холостий пробіг. Це дозволить економити понад два мільйони гривень на рік на дизпальному.
Чи плануєте відкривати нові маршрути або оптимізувати ті, що є?
Ми враховуємо зміни в попиті та аналізуємо дані з валідаторів. Відтак визначаємо найбільш завантажені ділянки і маршрути, на яких можна скоротити інтервал між рейсами або додати нові автобуси для покращення обслуговування.
Які виклики постали перед підприємством?
Насамперед оновлення автопарку. Значна частина автобусів має високий рівень зносу, це впливає на технічну справність, витрати на обслуговування та комфорт пасажирів.
Тому працюємо з міжнародними партнерами, використовуємо механізми лізингу й кредитування. В пріоритеті екологічні та енергоефективні автобуси.
Другий виклик – залучення й утримання водіїв. Одна з найгостріших проблем полягає в дефіциті кваліфікованих водіїв громадського транспорту. Причинами цього є конкуренція на ринку праці, високі вимоги до професії та міграція кадрів. Розробляємо мотиваційні програми для залучення водіїв, підвищуємо рівень оплати праці, покращуємо умови роботи та розглядаємо можливість навчання й перекваліфікації персоналу.
Також нам необхідні стабільні фінансові надходження. Працюємо над оптимізацією витрат, а також розглядаємо можливість додаткових джерел доходу, зокрема через рекламу на транспорті та інші комерційні проєкти.
Крім того, технічна база підприємства потребує модернізації. Тому працюємо над оновленням ремонтних зон, модернізацією обладнання та впровадженням нових технологій діагностики і технічного обслуговування.
Також хочемо покращити рівень сервісу для пасажирів. Це стосується, зокрема, комфорту в автобусах, дотримання розкладу руху, доступності транспорту для маломобільних груп населення, впровадження нових технологічних рішень: електронний квиток, GPS-моніторинг руху, інформаційні системи для пасажирів.
Які скарги найчастіше залишають на гарячій лінії?
Найчастіше надходять скарги, пов'язані з обслуговуванням. Однією з найбільш поширених є затримки автобусів та великі інтервали між рейсами, особливо в час пік, що створює невигоди для пасажирів. Також часто скаржаться на стан салонів автобусів, зокрема на чистоту, неприємні запахи чи недостатній рівень комфорту.
Ще однією частою причиною звернень є проблеми з кондиціюванням або опаленням у автобусах. В зимовий час пасажири можуть скаржитися на холод у салоні, а влітку – на відсутність охолодження.
Також на гарячу лінію надходять скарги на переповнені автобуси в час пік, коли поїздка стає дуже дискомфортною.
В окремих випадках є зауваження до поведінки водіїв: нечемного або недостатньо професійного ставлення до пасажирів. Аналізуємо кожну скаргу і реагуємо на неї.
Скільки скарг отримуєте в середньому за місяць?
Ця кількість коливається в межах 200–250. Основні питання, які порушують пасажири, стосуються графіків руху автобусів, якості обслуговування та чистоти в салоні.
Розмовляла Катерина Чорномаз
Фото авторки
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
________________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Інтерв'ю Твого міста
- «Хіба ми не можемо виробляти таке на Львівщині? Можемо!» Що з економікою в області
- «Це великий вибух».Володимир Станчишин про підлітків, жорстокість і помилки батьків
- Чому більшість коштів у Львові спрямовують на одні й ті ж лікарні. Інтерв'ю про медицину
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу