Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
Розкажіть насамперед, що лікує оториноларинголог і які захворювання ЛОР-органів зараз є найпоширенішими?
Оториноларинголог або, простіше кажучи, ЛОР-лікар лікує захворювання верхніх дихальних шляхів: вухо, горло, ніс. Що стосується недуг, то досить часто дорослі і діти хворіють на риніти, отити, тонзиліти, фарингіти як улітку, так і взимку. Притім частота вірусних та інфекційних недуг узимку навіть менша.
Так, улітку, коли спека, більшість людей думають, що не захворіють. Але деякі хвороби ЛОР-органів загострюються саме в теплу пору року. Які небезпеки можуть чатувати на нас улітку?
Чомусь усі вважають, що влітку захворіти практично неможливо, але це далеко на так. Взимку люди, як правило, намагаються убезпечитися від низьких температур, частіше вдаються до профілактичних методів, вживаючи вітаміни і не тільки. Але саме влітку захворювання ЛОР-органів можуть виникати переважно через різкі перепади температури. Наприклад, після споживання прохолодних напоїв чи морозива з’являється ангіна, після пірнання в озеро – отит або грибкове захворювання. Також шкоди організму можуть завдавати кондиціонер і прохолодний душ.
Літо – ідеальний час для купання. Як не підхопити вушну інфекцію, той самий отит, і що робити, коли вода все-таки потрапила у вуха під час перебування у воді? Якою повинна бути перша допомога в такій ситуації?
Зовні повітря гаряче, а у водоймі, коли пірнаєте, вода прохолодна. Через це знижується опірність організму і може виникнути запальний процес – отит. Щоб не допустити потрапляння води у вуха, бажано закривати їх перед купанням. Для цього можна використовувати спеціальні вкладки або ж ватні тампони.
Якщо вода у вуха все-таки потрапила, можна схилити голову набік і пострибати або натиснути долонею на вухо і різко відпустити. Також раджу накапати у вухо спиртового розчину, який, змішуючись із водою, випаровується.
Читайте також: Між медзакладами важлива синергія. Як центр NOVО розвиває медицину у Львові
Побутує думка, що на ангіну можна захворіти тільки взимку. Однак улітку вона виникає так само. Що може спричинити її в теплу пору року?
Узимку люди намагаються всіляко запобігати захворюванням, не допускаючи переохолодження, натомість улітку думають, що коли сонце пригріває, то захворіти неможливо. Втім через різкі перепади температури знижується резистентність організму, і на тлі ослабленого імунітету людина починає хворіти на тонзиліт, ангіну, загострюються майже всі хронічні недуги.
А чого влітку, щоб не захворіти, треба остерігатися найбільше?
Загострення хвороб дихальних шляхів провокують і холодні газовані напої, і морозиво, і протяги в громадському транспорті, і кондиціонер у авто або приміщенні.
Коли на вулиці спека, як радите дітям і дорослим охолоджуватися?
Найкраще заховатися в затінок і пити достатню кількість рідини. Раджу негазовану воду кімнатної температури, а не холодні газовані напої.
А теплі газовані напої можна?
У спекотні дні будь-які газовані напої – холодні чи теплі – провокують швидке загострення хронічних недуг, зокрема хвороби горла. Тому найкращим варіантом є звичайна питна вода.
Тепер запитаю про морозиво: скільки порцій можна з’їдати за день? Чи є “безпечна доза”?
На день раджу з’їдати одне морозиво, поволі, маленькими шматочками. Звісно, може хотітися більше, але не варто. Бо в морозиві, по-перше, багато цукру, по-друге, насичених жирів, по-третє, в спеку це загрожує переохолодженням горла.
Чи правда, що для мінімізації ризиків захворіти можна запивати морозиво теплим чаєм ?
Так, це мінімізує переохолодження. Але важливо, щоб чай, вода або сік були саме теплими, а не гарячи для уникнення контрасту температур, що може завдати ще більшої шкоди.
І ще одне важливе питання для батьків – із якого віку можна давати дитині морозиво?
Педіатри, експерти з дитячого харчування і я зокрема радимо давати дітям морозиво з дво-, трирічного віку. Звісно, варто зважати на його якість.
Кажуть, улітку можна захворіти й через увімкнений кондиціонер. Якою має бути оптимальна температура в приміщенні?
Від 18 до 24 градусів, але все залежить від температури повітря надворі та індивідуальних особливостей людини, бо комусь комфортно при 18 градусах, а комусь при 22-х чи 24-х.
Найкраще ввімкнути кондиціонер і на певний час вийти з приміщення, а коли воно достатньо охолодиться, зайти і вимкнути пристрій.
Що порадите робити, коли біль у горлі чи вухах почався в дорозі або за іншої ситуації, коли нема змоги звернутися до лікаря?
Насамперед варто дотримуватися простих правил гігієни і, збираючись у подорож, особливо з дітьми, не забути аптечку. В ній мають бути протизапальні та знеболювальні препарати, а також противірусні й антисептичні.
Читайте також: Хто потребує йодопрофілактики. Розмова з ендокринологинею
Які прості правила допоможуть уникнути влітку нежитю та болю в горлі чи вухах?
Важливою є профілактика. Двічі на день раджу робити санацію носоглотки: промивати ніс і полоскати рот. Це має ввійти у звичку, як чищення зубів. У кожному людському організмі присутня патологічна флора, тому для звільнення його від бактерій потрібне полоскання. Це можна робити за допомогою аптечних препаратів: горлоспас, фурацилін (одна таблетка на пів склянки води) або розчини для ополіскування ротової порожнини – аквамарис, атомер, х’юмер, маример – для носа. Малим дітям безпечне промивання ротової порожнини достатньо почати з чаю (звичайного цейлонського, з меліси, рум’янку, звіробою). Ввечері перед сном ці процедури бажано повторити.
Також не варто забувати про здоровий спосіб життя, дихальну фізкультуру і фізичні навантаження, нормальне харчування та відмову від згубних звичок.
А ось чого не варто робити, то це користуватися вушними паличками, щоб витягти сірку. Краще робити це за допомогою джгутика з вати, а ще краще звернутися до лікаря.
Великої шкоди завдає і тривале користування навушниками, призводячи до запалення зовнішнього вуха. Від сильного звуку барабанні перетинки вібрують, що провокує їх ураження. Крім того, через часте запихання та виймання пристрою може пошкодитися зовнішній слуховий прохід, відтак приєднається бактеріальна флора і почнеться грибкове ураження. Отже, раджу користуватися навушниками не більш ніж дві години на день, не вмикаючи звук надто голосно.
Поясність, що має спричинити настороженість при захворюванні ЛОР-органів?
Захворювання вуха, горла, носа можуть виникати як ускладнення після приєднання гострих вірусних інфекцій. Насторожити повинен будь-який біль, збільшення підщелепних лімфатичних вузлів, погіршення слуху, а також утруднене носове дихання, виділення з вух і носа.
Які сучасні методи діагностики для виявлення проблем у ЛОР-органах використовує Центр медичних інновацій NOVO?
Під час прийому, який триває 40–45 хвилин, збираємо анамнез пацієнта, робимо отоскопічний аналіз. Якщо є сумніви чи настороженість, больовий синдром у носових пазухах, довготривалий біль голови, відчуття рідини в порожнині за барабанною перетинкою вуха, знадобиться ретельніша діагностика. Для цього можемо скерувати пацієнта на МРТ, КТ, щоб виявити запальні процеси чи якісь порушення.
Чому не варто лікуватися самому?
Самолікування дуже небезпечне. Часто люди, надивившись реклами, йдуть у аптеку і купують рекомендовані препарати для себе чи дітей, що може призвести до погіршення стану або переходу недуги в хронічну форму.
Тут усе просто: вчасно не звернулися до лікаря – зробили гірше собі. Призначати препарати має лише лікар.
Читайте також: За пів години від дзвінка вже був на прийомі. Які знижки NOVO надає бійцям на КТ і МРТ
Як часто варто ходити дітям і дорослим на профілактичний огляд ЛОР-лікаря?
Задля профілактики двічі на рік. Якщо є хронічні захворювання, тоді частіше. Якщо ж ігнорувати огляди, можуть початися незворотні зміни. Наприклад, хронічний тонзиліт здатен спричинити серцево-судинні захворювання або ревматизм, а захворювання вух – приглухуватість або погіршення слуху.
Ольга Шведа
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
____________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- «Прийду до побратимів, скажу, що перемогли». Розмова з Героєм України Русланом Панезьоровим
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- «Люди на війні роблять дива, приїдуть до Львова, а тут «йой, все пропало»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- Обіцяв сину повернутися. Історія художника-ветерана
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- Ростислав Антимис: «Зробіть рік контракту, люди бояться рабства»
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- «Наша перемога залежить від реформи армії», – Юрко Вовкогон
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Із передової в офіс? Що потрібно ветеранам, щоби повернутися до роботи
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House
- Організаторка мітингу проти Фаріон: «Не з усіма гаслами я згодна»
- Тут виробляли вино і повидло. Як у Львові ревіталізували фабрику
- «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон та Львівську політехніку
- За скільки можна орендувати квартиру у Львові. Де найдешевше, а де найдорожче
- «Діти – немов ті їжачки». Як у Львові допомагають прийомним сім’ям
- «Наша мета проста – зекономити гроші та перенаправити їх на армію»
- Валерій Пекар: «Нам потрібна перемога, але щоб її здобути, треба знати, що це»
- «У центрі Львова пустує історична пам’ятка?», або Чим живе Будинок вчителя