фото: nus.org.ua
Перший раз у нову школу: за що платитимуть батьки першокласників
Зошити в клітинку – десять штук, зошити в косу лінійку – десять штук, два прості олівці, дванадцять кольорових олівців, кольорові ручки, білий картон. Це тільки початок списку речей, необхідних дитині, яка через місяць піде у перший клас. Утім, Міністерство освіти і науки зазначає, що Нова українська школа працюватиме прозоро: щорічно публікуватиме звіти про отримані та використані кошти і не матиме права примусово збирати гроші з батьків.
Нова українська школа (НУШ) – це назва реформи загальної середньої освіти, яку реалізовує Міністерство освіти і науки спільно з учителями та управлінцями з освіти по всій Україні. Для НУШ створили новий Стандарт освіти і нові програми, згідно з якими дитина піде у орієнтовану на практику та дружню до неї школу. За якими програмами навчатимуть дітей у львівських школах і чи буде Нова школа відкритою та націленою на співпрацю з батьками, – розповідає Tvoemisto.tv.
Нова школа
– Як і вся Україна, ми працюємо за єдиною програмою Нової української школи, – каже директорка львівської загальноосвітньої школи №3 Світлана Уралова. – Вчителі обрали програму львів’янина Романа Шияна, оскільки вона найбільше імпонує нашому навчальному закладу. Наразі педагоги завершують навчання і готові до роботи з першокласниками.
Крім учителів, до навчання необхідно підготувати класи та дидактичний матеріал. Із держбюджету на обладнання класів виділили 1 мільярд гривень, зокрема на парти-трансформери, нову техніку та розвивальні ігри. Разом із паперовими підручниками, відповідно до інформації на сторінці МОН, учні отримають й електронні. На парти, дошки та посібники з держбюджету виділили ще мільярд гривень спеціальної освітньої субвенції. Батькам не потрібно буде робити добровільні внески, а школи зобов’язані звітувати про використані кошти на своїх сайтах або на сайтах управлінь освіти.
– Ми підписали угоди, які стосуються забезпечення школи обладнанням та дидактичним матеріалом, – розповідає директорка школи. – Ми закуповуємо техніку, а саме – ноутбуки, комп’ютери, принтер, ламінатор. Нині всі школи шукають, де придбати якісні матеріали, і ми дуже сподіваємося, що зможемо це зробити вчасно, до першого вересня. Навчально-методичний центр освіти рекомендував певних виробників, однак вчителі самі можуть обирати найкращі, на їхню думку, матеріали.
Читайте також: Нові правила для перших класів. Усе, що треба знати батькам
Субвенція, виділена державою на Нову українську школу, не покриватиме ремонти. Розподіл одного мільярду гривень відбуватиметься за наступною схемою: 40% від загальної суми планують витратити на закупівлю дидактичних матеріалів, стільки ж на меблі, а 20% – на закупівлю комп’ютерного та мультимедійного обладнання.
– Ми отримали фінансування частково з державної субвенції, частково кошти виділило місто: відповідно до зазначених у МОН відсотках, – розповідає Світлана Уралова. – Ми отримали гроші, замовили необхідні матеріали і зараз залежить лише від постачальників, чи встигнемо до першого вересня підготувати школу, відповідно до вимог Нової української школи. Утім, як й інші школи міста, ми вже сьогодні готові прийняти першокласників: класи та парти приведені до порядку. Навіть якщо не оновимо приміщення за останнім словом техніки, все одно зможемо працювати з дітьми.
Нові класи
У Міністерстві освіти і науки України зазначають, що будь-яке фінансування школи від батьків чи інших осіб – це благодійна діяльність. Благодійні внески можуть бути лише добровільними, а не за вимогою вчителя чи директора школи. Натомість батьки мають право звернутися до районних рад із вимогою профінансувати ремонт у школі, оскільки райради є засновниками та утримувачами шкільних будівель. Окрім цього, благодійні внески повинні бути у безготівковій формі – за вимогами НУШ школа має оприлюднювати звіт про надходження і використання коштів (про це йдеться в статті 30 ЗУ «Про освіту»).
– Ми забезпечили усе власними силами, жодних витрат із батьків, – запевняє директорка школи. – Маємо лише одне прохання – щоб у дітей були українські строї. Щодо шкільної форми, то це питання вирішує батьківський комітет. Якщо батьки не заперечують, то домовляються з ательє та шиють для цілого класу однострій. Головна вимога – одяг повинен бути у діловому стилі та виглядати естетично.
За словами батьків, жодних додаткових внесків у школі їх робити не просили. Тож за свій кошт вони купують лише форму та канцелярію. Мама дівчинки Амалії, яка цього року піде в перший клас у загальноосвітню школу №3, розповідає, що на організаційних зборах вирішили пошити для діток однострої:
– Форма буде сірого кольору з рожевими вставками для дівчаток. Ми вирішили, що батькам так буде простіше збирати дітей до школи, а діткам усвідомити, що вони прийшли в навчальний заклад.
Читайте також: Більшість першокласників Львова вчитимуть англійську за британськими підручниками
Нові уроки
Нова українська школа передбачає компетентнісне навчання, тобто учні не просто вивчатимуть різні предмети, а й будуть використовувати їх на практиці. Значна частина навчання в НУШ відбуватиметьчя у групах, де школярі не лише разом виконуватимуть завдання, а й працюватимуть над спільними проектами. Окрім цього, навчання буде побудоване на дослідженнях, коли дитині потрібно самостійно шукати відповіді на питання.
– Головна ідея Нової школи – це інтеграція усіх предметів, – пояснює директорка Світлана Уралова. – Школа повинна навчити дитину бути пристосованою до життя. Звичайно, вчителю тепер знадобиться значно більше часу на підготовку до уроку, щоб дитина опанувала елементи різних предметів упродовж уроку. Наприклад, рослини вивчатимуть не тільки з точки зору ботаніки, а й додаватимуть до тем з географії, екології, математики… Плюс навчання відбуватиметься у ігровій, неформальній формі. При такому підході, сподіваюсь, між дорослими та дітьми будуть більш демократичні стосунки: не дитина та дорослий, а рівноправні учасники навчально-виховного процесу.
Педагоги зазначають, що дитині важливі позитивні емоції та похвала. Дитину варто похвалити трішки більше, ніж вона того заслуговує, і наступного разу вона зробить удвічі краще. У НУШ пропонують обговорювати успіхи дитини впродовж індивідуальних консультацій із батьками, а не на загальних зборах.
– Ми завжди цікавимось, який настрій у дітей, як вони себе почувають, чим їх можна підтримати та як допомогти. Тому ми, як і інші школи, не починаємо радикально змінюватись саме з першого вересня. Ці зміни почали відбуватись набагато раніше.
Львівська загальноосвітня школа №3
Також до программ Нової української школи входить робота у групах продовженого дня, які можна буде утворювати лише за наявності необхідної навчально-матеріальної бази, можливості організувати дітям місця для відпочинку та сну, а також організації харчування, відповідно до державних санітарних правил.
Окрім цього, групи продовженого дня формуватимуть із дітей із одного чи кількох класів, проте різниця у віці між ними не перевищуватиме два роки. Це, як вказано на сторінці МОН, дозволить створити комфортніші умови для дітей із урахуванням їх індивідуальних психологічних відмінностей та фізичного розвитку.
Катерина Москалюк
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня