Умовне фото

Умовне фото

«Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю

532 0
«Багато хто вважає, що зброя – не для жінок. Але це хибне уявлення. Я прийшла сюди, бо хочу бути готовою до будь-якої ситуації», – говорить рішуче 29-річна Марія. Вона та ще близько 20 людей прийшли на тренінг «Стрілецька справа», щоби навчитися основ поводження зі зброєю та ознайомитися із принципами роботи автомата.

«Багато хто вважає, що зброя не для жінок. Але це хибне уявлення. Я прийшла сюди, бо хочу бути готовою до будь-якої ситуації», – каже 29-річна Марія. Вона та ще близько 20 людей прийшли на тренінг «Стрілецька справа», щоби навчитися основ поводження зі зброєю та ознайомитися із принципами роботи автомата.

«У теперішніх реаліях нам це потрібно. Я працюю в сфері ІТ, але розумію, що кожен має бути готовий захищати себе та свою країну. Давно хотів набути базових навичок поводження зі зброєю», – пояснює 34-річний Олександр.

А 25-річний Назар, який займався волонтерством, пов'язаним із тепловізійними та коліматорними прицілами, тепер надумав свої знання підсилити й класифікувати на тренінгу. «Я згадав теорію про автоматичні гвинтівки радянського типу і натовського стандарту. Це важливо, бо ми живемо у воюючій країні», – розповідає хлопець. Ще один учасник, Андрій, признається, що свого часу проходив навчання в армії, але вирішив нагадати, оновити свої знання. 

Навчає стрілецької справи Степан Леус, який пройшов службу у 8-му окремому батальйоні «Аратта», а тепер присвятив себе навчанню цивільних. 

«Я проводжу різні тренінги. Серед них поводження зі зброєю і тактична підготовка. Я є тренером із кульової стрільби, але під час повномасштабного російського вторгнення пішов у батальйон «Аратта», де й пройшов спеціальну базову підготовку», – каже він.

На тренінгах Степан допомагає охочим набути початкових навичок поводження зі зброєю, а також, що важливо, долати страх перед стрілецькою справою. 

«Ми вчимо людей не боятися. Скажу відверто, такі тренінги сприяють рекрутингу до війська, бо фактично з кожної групи, яка приходила до мене на навчання, є одна чи дві людини, які вже служать. Із відгуків бачимо, що ці курси допомогли їм краще адаптуватися», – веде далі інструктор, кажучи, що навіть одне заняття може змінити відношення до зброї. 

Читайте також: Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками

Найлегшим, із його слів, у цьому розумінні є автомат Калашникова.

«Через масову культуру, комп’ютерні ігри та службу в армії багато людей вже мають про нього базові знання. Крім того, його конструкція проста, а механізм надійний. Із американськими гвинтівками типу AR-15 ситуація складніша – вони менш знайомі українцям, а тому вимагають тривалішого навчання. Чимало людей вивчали у школі «Захист України» (колись ДПЮ – допризовна підготовка юнаків), відповідно, там їх також навчали стрільби з автомата Калашникова», – пояснює Степан Леус.

Інструктор наголошує, що військова підготовка набирає обертів, незабаром її введуть в університетах. Базова загальновійськова підготовка для студентів розпочнеться з 1 вересня 2025 року. Її розробили на основі досвіду європейських країн: Польщі, Фінляндії та країн Балтії.

«Насправді в сучасних реаліях бачимо, що питання військової підготовки не сходить із порядку денного. З вересня її введуть на постійній основі в університетах, у школах це зробили рік-два тому. Це не те, що необхідно знати, це критично важливо знати. Також важливо, щоб людина мала мотивацію до навчання. Такі заняття, як це, за один лише донат дають можливість прийти, спробувати і розвинути вкрай важливі навички», – зазначає тренер.

На його думку, володіння зброєю, як і курси домедичної допомоги, знадобляться й після війни. 

«Поводження зі зброєю важливе ще й тому, що кількість зброї в Україні істотно збільшується. Будуть ті, які матимуть дозвіл на неї, але будуть і ті, що володітимуть нею нелегально, будуть колишні військові, які вміють стріляти. Тому питання, чи вмієте ви користуватися зброєю, чи ні, думаю, стає риторичним, – вважає Степан Леус. – А через такого сусіда, як Московія, мусимо бути напоготові. Готуватися необхідно кожному, навіть наступним поколінням. На жаль, не ми обираємо реалії, в яких живемо».

Загалом тренінг тривав 2,5 години і складався з теоретичної та практичної частин. Спочатку учасники знайомилися з різними видами зброї, її конструкцією, особливостями та правилами безпечного поводження. Потім був час для практики, коли кожен міг спробувати розібрати й зібрати автомат, навчитися правильного положення рук і корпуса при стрільбі.

Навчання проводить Центр готовності цивільних, який заснував Благодійний фонд Сергія Притули. Він розпочав роботу у Львові 3 вересня 2022 року. Над програмами в ньому працюють 10 людей, заняття проводять за 14 темами.

Співкоординаторка Центру готовності цивільних у Львові Галина Васильченко розповідає, що за два роки навчання у Львівській області пройшли 6 тисяч людей. 

«Наше завдання – дати цивільним базові, але життєво необхідні навички. Ми проводимо тренінги з тактичної медицини, стрілецької підготовки, керування БПЛА, користування військовою оптикою, орієнтування на місцевості тощо. Також організовуємо виїзні тренінги на полігони.

Львівщина – теж ціль для ворожих атак. На жаль, ракети, дрони долітають і сюди. Важливо, щоб кожен громадянин був готовий діяти в критичній ситуації: міг надати першу допомогу собі чи іншим, умів поводитися зі зброєю», – вважає Галина Васильченко. І згадує, як торік, коли уламки від російської ракети прилетіли біля ліцею «Оріяна» на Сихові, загинув український баскетболіст, тренер, майстер спорту України міжнародного класу Bіктор Кобзистий. Причиною його загибелі стало осколкове поранення склом. На жаль, поруч не було людини, яка могла зупинити кровотечу, отже, потреба в таких курсах тільки зростає.

Філософію Центру готовності цивільних можна окреслити фразою «сильніші, коли готові до всього». Один чоловік так відгукнувся про курси: «Я добровільно долучився до лав ЗСУ. Вдячний інструкторам, особливо з алгоритму MARCH (абревіатура на позначення послідовності дій при наданні домедичної та медичної допомоги в екстремальних ситуаціях. – Ред.) та стрілецької справи. Маю серйозну перевагу в знаннях серед інших новоприбулих».

Є й дівчата, які пройшли навчання з тактичної медицини. Тепер на передовій вони рятують життя. То що може бути важливішим за те, щоби бути готовим?

Марта Яворська, Марта Мазур

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!