Район Незламних. Як він змінюється і чому тут вигідно купувати житло
Чому сюди прийшли інвестиції
Північна частина Львова помітно змінюється. Після оновлення вулиці Пилипа Орлика тут планують реконструювати вулицю Гетьмана Івана Мазепи та Бориса Грінченка. Для цього місто залучить 10 мільйонів євро кредитних коштів і виділить 3,7 мільйона євро бюджетних. У межах реконструкції створять зупинки громадського транспорту острівного типу з пандусами, зелені зони, прокладуть велосипедні доріжки, зроблять пішохідні переходи, майже 150 місць для паркування, а також збільшать кількість смуг руху. Зі слів першого заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, знадобляться щонайменше три місяці для оформлення документації, щоби запустити цей процес. Реалізувати проєкт планують до 2027 року.
Проєкт реконструкції вулиць Мазепи та Грінченка розробив Інститут просторового розвитку
Вулиця Мазепи є однією з найважливіших магістральних вулиць північної частини Львова, в її околицях функціонує лікарня Святого Пантелеймона, яка є найбільшою медичною установою на заході України, дитяча лікарня Святого Миколая та Національний реабілітаційний центр «Незламні». Крім того, тут планують будівництво нових медичних корпусів, житла, створення місць для роботи, відпочинку і дозвілля.
Як каже головний архітектор Львова Антона Коломєйцев, комплекс «Незламні» розвинувся у приголомшливу екосистему, де вперше за роки незалежності триває будівництво муніципального житла, розвиток будівель для лікування, реабілітації, фізичної, психологічної терапії, протезування та відновлення ментального здоров'я – щоб дати людям можливість почати життя спочатку після пережитого внаслідок війни.
У місті навіть думають над створенням урбаністичних лабораторій, де будуть комерційні, громадські, муніципальні об’єкти, парки, сквери, оновлені вулиці, котрі, по суті, стануть проєктними зразками на кшталт міста-виставки. В його основі Антон Коломєйцев бачить північну частину Львова із серцем у центрі «Незламні».
Також уряд Франції виділить п’ять мільйонів євро на перший етап прокладання нового трамвайного маршруту від центру Львова до комплексу Unbroken. Раніше проєкт реконструкції вулиці Миколайчука разом із будівництвом трамвайної колії та розворотним кільцем попередньо оцінювали на мільярд гривень. Після подовження колії, як повідомляв міський голова Львова Андрій Садовий, трамвай хочуть пустити від вулиці Мазепи до Сихова. Вулицю Миколайчука планують розширити, зробити окрему смугу для громадського транспорту та «швидких». Як пояснював головний архітектор Львова Антон Коломєйцев, у проєкті врахували інтереси всіх – і пішоходів, і водіїв, подбали про облаштування велоінфраструктури, озеленення, вуличне середовище, пішохідні переходи, розвиток мережі громадського транспорту та безпеку дорожнього руху.
Візуалізація проєкту. На архітектурному конкурсі переміг проєкт Інституту просторового розвитку
Що обіцяє цей район
Реконструкція вулиці Мазепи і подовження трамвайної колії на вулицю Миколайчука справді усуне недоліки транспортної інфраструктури, посилить інтерес до цього району і вплине на подорожчання житла.
Проєкт реконструкції вулиці передбачає створення пішохідних бульварів, місць для відпочинку. Безумовно, це додасть життя колись малопривабливому району, переконаний львівський архітектор Юрій Столяров.
«Раніше цей район вважали дещо депресивним, малопривабливим, зокрема через слаборозвинену інфраструктуру, не дуже добру транспортну доступність, старі мережі тощо. Але з того часу якісно змінилася і стала привабливою вулиця Пилипа Орлика, також великі зміни чекають на Замарстинівський парк. Через це і з'явилася зацікавленість забудовників до цього району. А якщо пустять трамвай, то це буде ще один повноцінний пересадковий вузол після площі Двірцевої, звідки можна буде зручно добратися до будь-якого району міста», – наголошує він.
І пояснює, що місту, архітекторам зокрема, вдається краще формувати комплексне бачення розвитку цієї території, висувати чіткіші вимоги щодо поверховості, щільності нових будівель, тож тепер район забудовують об’єктами комфортної поверховості (від чотирьох до семи поверхів).
Північна частина міста – Голоско та Збоїща – залишається однією з найбільш резервних для забудови, оскільки на півдні, в межах вулиці Стрийської чи на Сихові, уже таких резервів немає.
«Якщо подивитися на «центр тяжіння» населення, то, на мою думку, він зміститься на північ. У наступні 10–15 років тут заселяться багато людей. А отже виникне потреба переосмислити розміщення громадських центрів, транспортної системи. На мою думку, правильний підхід, що місто почало інвестувати й розвивати цей медичний кластер, який перетворюється на потужну систему пов'язаних між собою закладів», – веде далі Юрій Столяров.
Архітектор каже, що в умовах сьогодення попит на реабілітацію тільки зростатиме, постмедична реабілітація й фізична терапія стануть потужною ланкою теперішньої медицини і вектором її розвитку на десятиріччя.
Дуже важливо, що з лікарні Святого Пантелеймона та дитячої лікарні Святого Миколая можна буде вийти й прогулятися Замарстинівським парком. Тут планують прокласти реабілітаційні доріжки, поставити спортивні тренажери й обладнати дитячий майданчик. За слів в.о. начальника управління екології та природних ресурсів ЛМР Галини Микітчак, до кінця жовтня в парку мають створити два інклюзивні спортивні майданчики з різними кардіо- та силовими елементами, а також дитячий майданчик, на якому розмістять понад два десятки ігрових елементів. Загалом на розвиток Замарстинівського парку передбачили 25 мільйонів гривень. Крім того, на вулиці Пилипа Орлика створять парк на три гектари, щоб це була ще одна рекреаційна зелена зона для прогулянок біля лікарень.
Також на вулиці Миколайчука зводять перше в Україні муніципальне соціальне житло комфортної поверховості (п’ять-шість поверхів) та невеликої щільності з зеленими зонами коштом Європейського Союзу. Загалом тут спорудять вісім будинків для 700 переміщених осіб, на це виділять 19,5 мільйона євро грантових коштів.
Що стосується іншої інфраструктури, то, як запевняє Юрій Столяров, у районі спроєктована школа і садок: «Думаю, швидше збудують приватний садок зі школою вздовж вулиці Орлика. Також через парк є садок, школа і торгово-розважальний центр «Спартак». Недалеко – школа №97, на Миколайчука, 18. На жаль, у теперішніх умовах обмеженого фінансування немає коштів на спорудження комунальної школи, місто має бачити попит».
Новий тренд у забудові
Саме тому забудовники бачать перспективу розвитку цього району, проєктують тут комфортне житло, а саме малоповерхову забудову, яка покаже новий рівень якості житла у північному районі, новий тренд, вважає Юрій Столяров.
Такий малоповерховий житловий комплекс – Summerstone Village – будують на вулиці Пилипа Орлика, 18Ж. Здадуть його в експлуатацію влітку 2025-го. Він матиме лише чотири поверхи і складатиметься із семи секцій. Архітектор Михайло Кузьмич, який працював над проєктом, розповідає, що ділянка межує з парковими зонами, з уже сформованою забудовою та готельно-ресторанним комплексом «СВ».
«Інколи буває, що поблизу виростають багатоповерхівки великої щільності, які дають значне навантаження на майданчик та наявну інфраструктуру. Тут уже сформоване середовище. Ділянка частково межує з майбутніми школою та стадіоном», – каже архітектор Михайло Кузьмич.
Цікаво, що в комплексі є невеликі під'їзди на чотири, шість і вісім квартир. Мешканці знатимуть своїх сусідів, що справді важливо в умовах війни, насамперед з метою безпеки.
Проєкт комплексу Summerstone Village розробили архітектори Юрій Столяров, Михайло Кузьмич та Андрій Шукатка
«Ми старалися сформувати комплекс так, щоби відкрити краєвид паркової зони. Майже з кожної квартири видно парк, а не будову. Це дає змогу почуватися комфортно. Притім є можливість розвиватися за межами ділянки, створювати додаткові відпочинкові зони, долучатися до благоустрою парку», – зазначає архітектор.
На його думку, цей комплекс сформували з широким інклюзивним хідником, завдяки чому відкриється просторий пішохідний променад перед будинком. Комерція не буде обмежена у своїй функції і матиме додаткову площу, де можна буде створити атракцію. Великою перевагою є патіо – відкритий внутрішній дворик житлового будинку.
Цікаво, що квартири спланували так, аби один тип помешкання був у кількох варіантах: з балконом, з відкритою або заскленою лоджією. Тобто клієнт, який обирає конкретне планування, може скористатися додатковою опцією, яка йому до вподоби, пояснює Михайло Кузьмич.
Загалом архітектори спроєктували до двох десятків квартир різного типу, тож люди можуть шукати близькі їм варіанти. «Ми віддаємо перевагу великій кухні-вітальні, не обмежуємо її в площі. Якщо людина купує однокімнатну квартиру, то, по суті, отримує двокімнатну, бо кухня-вітальня дає змогу використовувати її як повноцінний простір, приводити гостей у вітальню, а не в спальню», – каже Михайло Кузьмич.
У будинках передбачені просторі балкони, де можна буде поставити столик, створити комфортний простір для відпочинку.
«Цей комплекс буде максимально інклюзивним, тому тут нема підйомів і перешкод для пересування людей з інвалідністю. Всі входи створені від рівня землі, так само ліфтові й сходові майданчики», – коментує архітектор Андрій Шукатка.
Важливо, що паркінг охоплюватиме майже всіх мешканців комплексу – 92 місця на 118 квартир, десяток із них для любителів байків. Він матиме два повноцінні двосмугові в'їзди/виїзди та водночас слугуватиме укриттям. Крім того, тут передбачені санвузли з необхідним обладнанням, приміщення з вентиляційними системами й запасами води.
У кожній із семи секцій буде ліфт. Мешканець зможе заїхати машиною на паркінг, сісти у ліфт і вийти на своєму поверсі. Також передбачені евакуаційні шляхи на випадок надзвичайної ситуації.
Фундаменти комплексу – плитні, найновіша технологія будівництва – монолітно-каркасна, найнадійніша в наш час.
Двір і внутрішній простір будуть пішохідними, не матимуть заїзду для машин. Дорога ліворуч від комплексу слугуватиме пішохідною алеєю. Вся зона навколо будинку буде максимально пішохідною. Передбачені майданчики на відкритій площі поза двором, щоби не створювати зайвого шуму та дискомфорту для мешканців, пояснюють архітектори.
Аналізуючи польські, німецькі й австрійські аналоги, архітектори запевняють, що чотириповерховий формат житла дуже популярний у Європі. Наразі в Україні мало девелоперів зводять будинки такої комфортної поверховості, як «Житло Капітал».
«Summerstone Village – насправді унікальний проєкт на ринку нерухомості, починаючи з малої поверховості, зручних і продуманих до деталей планувань, високої якості будівництва і завершуючи ідеальним тандемом архітектури й природи. Це сотні годин невтомної праці архітекторів, проєктувальників, дизайнерів, інженерів та багатьох інших працівників будівельної галузі. Для нас особливо важливим було створити такий проєкт, який би вирізнявся з-поміж інших, і нам це вдалося! Summerstone Village – це той дім, у який завжди захочеться повертатися, він точно стане місцем сили й натхнення», – розповідає директор компанії «Житло Капітал» Володимир Балух.
Загалом сьогодні дуже важливо приділяти більше уваги середовищу навколо будинків, проєктуванню перших поверхів і того, що на рівні очей, з чим ми контактуємо, де ходять та гуляють наші діти, адже це й формує безпечне середовище, яке має бути максимально комфортним, якісним, доступним та озелененим, підсумовують архітектори.
Отже, на вулиці Пилипа Орлика стараються створити лаконічну, мінімалістичну забудову, яка би з часом не старіла й давала людям право на повноцінне життя, зокрема тим, що на колісних кріслах, протезах тощо, в районі, який уже назвали Незламним.
Христина Гоголь
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
__________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
На правах реклами
- Школа у Львові готує вступників у світові виші. У чому ідея успіху
- Без лапки, але з великим серцем. Як українці дбають про тварин з інвалідністю
- «Лапки в безпеці». Тварин ВПО безкоштовно вакцинуватимуть проти сказу
- «Ми дотримались зобовʼязань». Топ-менеджери Avalon про цей непростий рік
- Дитячий гінеколог. У якому віці та з яких причин планувати огляд
- МРТ та КТ у Львові. Як підготуватись та кому не можна робити
- «За пів години від дзвінка вже був на прийомі». Які знижки NOVO надає бійцям на МРТ і КТ
- Відкрили пінг-понг-бар у Львові. Історія реемігрантів, які 14 років прожили у США
- Вони не зламалися. Як до Львова релокують бізнес зі Слов’янська та Миколаєва
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до благословенної Папою Кальварії
- 14 років успіху: клуб «Split» відкрив у Львові професійне караоке