«Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
Назар Рей уже 25 років працює рятувальником. Мав роботу в багатьох підрозділах різних районів області. Тепер він керівник 31-ї Державної пожежно-рятувальної частини 2-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС у Львівській області. В його підпорядкуванні 47 осіб: «Це люди, які не йдуть у рятувальники чи пожежники заради грошей, адже в нашій сфері неможливо заробити великі суми».
Серед них є ті, що несуть службу в Харківській області. Рятувальники з Львівщини заміщають тих, які з певних причин не можуть виконувати свою роботу. Піротехніки й вибухотехніки працюють там із 2014-го.
У підрозділі Назара є й жінки, які перебувають у частині пункту зв'язку, куди надходить інформація про виклики. Вони відстежують ситуацію, тримають зв'язок із підрозділом, автомобілями, які виїжджають на бойову роботу, тобто забезпечують тил усім необхідним службам.
Головне, каже Назар Рей, бути готовим реагувати на будь-які ситуації.
Так і сталося 4 вересня, коли внаслідок ракетного удару по Львову постраждало 53 людини, 12 урятували, семеро загинули, серед них мама і три доньки. Назар Рей пригадує ці події так:
«Цей ранок почався з того, що ми з дружиною і дитиною стояли біля укриття. Як керівник підрозділу я часто отримую в месенджері важливу інформацію. У цьому випадку інформація ще не встигла дійти, як ми вже почули вибухи. Дружина знає, що коли трапляється щось подібне, я мушу одразу реагувати. Я поцілував сина, обійняв дружину і сказав, що їду».
Читайте також: «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
У таких надзвичайних ситуаціях керівник кожної ланки прибуває першим. Спочатку Назар поїхав у підрозділ, де вже була інформація про приліт, а після звуків вибухів техніка виїхала на вулицю Братів Міхновських, туди вирушило багато працівників. Усю інформацію передавали через радіостанцію:
«Коли техніка залучається до подій, пов’язаних із прильотом, ми чекаємо сигналу. В нас є автоматизована система: коли надходить виклик, спрацьовує сирена. Потім принтер видає путівки для автомобілів, які мають виїжджати. 4 вересня надійшло повідомлення про пожежу на вулиці Коновальця, 46. Диспетчер вигукнув: «Коновальця, 46, одне відділення!». І ми помчали на місце».
Того ранку, каже співрозмовник, там працювало кілька підрозділів, площа була дуже велика. Навколо гамір, крики, горять автомобілі, багато розкиданих будівельних конструкцій.
«Я побачив 44-й номер будинку, даху там практично не залишилося. Чоловік з четвертого поверху визирав у вікно і кричав. Навколо було багато людей, які кликали на допомогу. Тоді хтось вигукнув, що в під'їзді семеро осіб. По радіостанції я передав інформацію про потребу в аварійно-рятувальному обладнанні для робіт під завалами. Тоді залучив автодрабину, щоб урятувати чоловіка, який кричав. Він виявився батьком трьох дітей. Було дуже важко», – згадує Назар.
Читайте також: Вижив лише чоловік. Дружина й троє доньок загинули у Львові загинули внаслідок ракетного удару
Коли рятувальники почали розкопки, над ними все ще нависали елементи даху та балки. Але люди на вулиці кричали, що в будинку ще перебувають мешканці. Приблизно через 15 хвилин там знайшли першу людину. Тіло було без ознак життя. Назар зрозумів, що, можливо, живих там уже не залишилося. Коли докопали до підлоги сходового майданчика, то витягли ще шістьох. На локації рятувальники працювали 12 годин.
«Я сподівався, що вони виживуть, і це було найважче. Якби люди були в підвалі, то, думаю, змогли б урятуватися. Сходовий майданчик був бетонним, але не мав армованих елементів, під його вагою все обвалилося. Люди опинилися в пастці. Це було важко психологічно, однак я не міг демонструвати слабкість. Ми організували тризмінну роботу для тих, що були на розкопках, бо приміщення дуже обмежене. Працювали від 40 хвилин до години, після чого приходила заміна. Ми виходили, відпочивали, пили воду й знову заходили», – веде далі співрозмовник.
«Дві стіни не завжди можуть захистити»
Назар Рей пояснює, що коли рятувальники приїжджають на виклик після потрапляння ракети, то розуміють, що люди мали б перебувати в укриттях. Це можуть бути спеціалізовані або пристосовані приміщення, такі як підвали. Якщо вхід у підвал завалений, то рятувальники намагаються встановити вербальний контакт, щоб зрозуміти, чи там хтось є. В ситуації, коли люди перебувають у помешканнях, є влучання чи руйнування, рятувати їх значно складніше.
Різні будинки мають різні конструкції, які можуть не витримати навантаження. «Пам’ятайте, що дві стіни не завжди можуть захистити – перекриття можуть завалитися. Тож тут нема однозначного рішення, але є одна правильна концепція: мешканці повинні ховатися в приміщеннях без вікон і дверей. Часто люди починають шукати виправдання, мовляв, у нашому підвалі немає умов. У мене зустрічне запитання: це ж ваш підвал, то хто має прийти і створити вам ці умови? Можливо, це звучить жорстоко, але це моє бачення. Коли ти хочеш сісти на диван, ти робиш усе необхідне, щоб він був. Давайте разом працювати над тим, щоб жити безпечно. Не варто рахувати, скільки вніс Петро, а скільки Василь!» – наголошує він.
«У бойовому одязі за 23 секунди»
Що швидше рятувальники прибудуть на місце трагедії, то більше людей зможуть урятувати. Під час пожежі час вимірюється секундами. Коли рятувальники отримують сигнал тривоги, то підрозділ, який його почув, мусить виїхати впродовж трьох хвилин.
«Щойно зазвучить сигнал, хлопці автоматично біжать до місць, де розкладений їхній бойовий одяг, а також спорядження. Це все відпрацьоване до автоматизму. Нормативний час для вдягання екіпіровки становить 23 секунди. Для рятувальників це не просто цифри, а питання життя і смерті», – пояснює Назар Рей.
Після початку повномасштабного вторгнення збільшилася кількість виїздів на місця обстрілів та прильотів. Підрозділ Назара був залучений до багатьох подій, які відбувалися в межах Львова та на Яворівському напрямку:
«Коли окупанти влучили в нафтобазу у Львові, в моєму підрозділі було 13 одиниць техніки, а до вечора залишилося лише три. Була і пожежна техніка, і спеціальні засоби, які можуть працювати на висоті, подавати велику кількість води або відкачувати її».
Загалом пожежі в житловому секторі, каже Назар Рей, становлять найбільший відсоток виїздів. Найперше важливо дізнатися, де є люди, тому всім варто знати своїх сусідів:
«Коли звучить сигнал повітряної тривоги, важливо слухати інструкції та діяти. Допомогти хворим і попередити сусідів дуже важливо. Багато хто вважає це банальним, але байдужість завжди призводить до негативних наслідків».
Після початку перебоїв із електропостачанням люди почали використовувати альтернативні засоби живлення, а це, зі слів співрозмовника, часто призводить до пожеж через їх неефективність. Також багато людей, купуючи подовжувачі, не звертають уваги на наявність сертифіката якості та відповідність вітчизняним стандартам. Важливо знати, з яких матеріалів виготовлене обладнання: чи це горюча пластмаса, чи ні, чи відповідає воно заявленим характеристикам.
Читайте також: Як безпечно користуватися генератором. Поради від рятувальників
Пожежа, вважає рятувальник, є бідою для всього будинку. Дехто може думати, що якщо пожежа на 10 поверсі, то не всіх зачепить, для прикладу, тих, що на п'ятому, але це не так. Горішні поверхи страждають від продуктів горіння, диму та високих температур. Нижні потерпають від наслідків ліквідації пожежі, зокрема води.
Є й інші виклики, на які має реагувати ДСНС, як-от надання допомоги під час ДТП. Їх називають штатними. Проте іноді ситуації вимагають серйознішого підходу, бо можуть виникати масштабні пожежі, де враховується кількість потерпілих, загиблих, площа займання.
«Наприклад, у випадку повені, паводка чи руйнування будівель існують нормативні документи, в яких прописаний алгоритм дій для всіх учасників. На випадок будь-яких подій, де залучають наші підрозділи, створюють штаб для ліквідації наслідків. Важливо, щоби власники об'єктів могли надати необхідну інформацію, бо особливості будинків і технічне «підпілля» можуть бути невідомими, а там можуть ховатися люди або тварини», – пояснює фахівець.
Із настанням весни чи осені, коли починаються городні або земельні роботи, часто виявляють вибухонебезпечні предмети.
«У складі нашої служби працюють піротехніки й сапери, які займаються розмінуванням як на мирних територіях, так і в зонах активних бойових дій. Влітку є багато випадків, пов’язаних із водою. Почався грибний сезон, і люди, йдучи до лісу, можуть заблукати», – каже співрозмовник.
Безупинна причина пожеж – паління сухої трави.
Частою причиною пожеж є спалювання сухої трави. У сонячний осінній день, згідно зі статистикою, у Львівській області може бути до 148 виїздів для її гасіння. Для порівняння, за добу в житловому секторі виникають у середньому сім-десять пожеж. Хоча штрафи за такі порушення зараз дуже великі, люди не перестають палити траву (згідно зі статтею 82 КУпАП штраф за спалювання відходів та залишків сухої рослинності становить: для громадян – від 3060 до 6120 грн, для посадових осіб – від 15 300 до 21 420 грн. – Ред.).
Назар Рей каже, що в полі важко добратися до великих площ загоряння. Там можуть допомогти лише трактори або техніка підвищеної прохідності. Їхні автомобілі не завжди здатні заїхати в такі місця через вагу. Тому особовий склад часто використовує прості інструменти для гасіння, працюючи в умовах високих температур. Це впливає на його готовність реагувати на інші виклики, такі як вибухи чи звичайні пожежі.
«Найважче, коли не можеш допомогти людині»
Коли за певних обставин не можеш допомогти людині – це найскладніше. Ще гірше, коли ця людина загинула, вважає рятувальник:
«Звісно, можна говорити про фізичні навантаження та інші труднощі, але це найважче. Ми є останньою інстанцією. Працюємо в диму, при високих температурах, йдемо туди, куди інші не наважаться. І ти розумієш, що від тебе залежить багато. Ти повинен завжди керуватися холодним розумом незалежно від того, чи сталося це вночі, чи вдень, чи, можливо, в тебе є особисті проблеми. В такі моменти все це відходить на другий план».
Завжди варто пам’ятати, що паніка є найбільшим ворогом.
«Вона заважає спокійно й виважено ухвалювати рішення. Як рятувальник ти завжди потрапляєш у ситуації, пов'язані з людською бідою. Перебуваєш в оточенні людей, які переживають важкі моменти. Тому коли без поспіху знаходиш рішення, це допомагає не лише тобі, а й усім довкола», – резюмує Назар Рей.
Антоніна Костик
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
____________________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Інтерв'ю Твого міста
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат
- Транспорт, кредити та сміття. Валерій Веремчук назвав основні виклики Львова