ілюстративне фото: Etcetera
Скільки потрібно виділяти на дрібні витрати або Куди насправді йдуть ваші гроші
Якщо ви дивуєтесь, куди зникають ваші гроші, порахуйте, скільки їх йде на дрібні витрати. Доведено: саме вони «тягнуть» з гаманця чи не найбільшу частину фінансів.
Зрозуміти, як зберігати сімейний бюджет, який відсоток у ньому мають становити дрібні витрати, а головне, як почати відмовлятися від непотрібних покупок та навчитися накопичувати, Tvoemisto.tv розповів керівник прес-служби АТ «Кредобанк» Віктор Гальчинський.
1. Щоб взяти дрібні витрати під контроль, насамперед потрібно налагодити облік видатків. Для цього варто завести щось на зразок фінансового щоденника і кожен день записувати, куди пішли гроші. Це можна робити різними способами: за допомогою блокнота, ручки і калькулятора, через електронні таблиці у гаджеті або ж за допомогою мобільних додатків, яких зараз є вдосталь як безкоштовних, так і платних.
Розпочавши свій день, візьміть собі за звичку записувати усі витрати, аж до найдрібніших. Будьте ретельні — не вносьте в таблицю всю суму з чеку, а прописуйте кожну позицію та ціну окремо. Такий облік варто вести впродовж місяця і в кінці підвести підсумок, скільки грошей і на що саме витратили.
2. Після підведення підсумків витрат за місяць проведіть аналіз, які дрібні витрати у списку були корисними, а які стали випадковими, невиправданими і від них можна відмовитися чи знайти дешевші аналоги. Потрібно навчитися перерозподіляти витрати та розуміти, на чому можна заощаджувати.
Наприклад, помітивши, що за цей місяць на цигарки ви витратили більше 2 тис. грн, задумайтеся, чи не краще було б відмовитися від такої шкідливої звички. А якщо проїзд у маршрутному таксі обійшовся в понад 600 грн, чи не зручніше пересісти на дешевший електротранспорт? Можливо, витраченої суми вистачило б на покупку нового смартфона або відпочинок на курорті?
Ще один позитивний ефект після обліку своїх витрат та їхнього аналізу — ви завжди зможете орієнтуватися у цінах на той чи інший товар та обрати найнижчу. Так само можна змінити свої споживчі вподобання, зокрема, знайшовши подібний товар із однаковими споживчими характеристиками, але за кращу ціну. Але пам’ятайте: на харчуванні та здоров’ї економити не можна. Дотримуйтеся балансу між ціною та якістю.
Проаналізувавши свої витрати, уже з наступного місяця багато що ви або не купуватимете взагалі, або робитимете це з розумом. Інколи побічний ефект настає ще всередині першого місяця — ведучи облік, людина стає більш дисциплінованою, звикає тримати фінанси під контролем.
3. Через те, що в кожної сім’ї дрібні видатки різні, вирахувати їхній відсоток з власного бюджету досить важко, але можна. Для когось обід в ресторані є дрібною витратою, а для когось — ні. Але коли в обліку витрат будуть розписані обов’язкові платежі (квартплата, харчування, проїзд, кредитні зобов’язання, якщо такі є) та додаткові (обід в кафе, придбання книг чи ліків), це буде набагато легше зробити. Програма обліку повинна розставити пріоритети, і ви побачите, яку частину бюджету варто виділяти на дрібні витрати.
4. Аналіз бюджету допоможе знайти можливості для заощаджень. Тож, навчіться відкладати та накопичувати, бо одного дня може виникнути ситуація, яка вимагатиме коштів, а їх у вас не буде.
Візьміть за правило відкладати не менше 10% (в ідеалі 15%) з власного бюджету. Почати відкладати найкраще за допомогою банківських послуг. Для цього відкрийте депозитний рахунок або рахунок з можливістю поповнення і зняття відсотка із вашого доходу (із заробітної плати чи підприємницького доходу), підключивши функцію «регулярний платіж». Суми, які банк автоматично відраховуватиме, можуть бути невеликі (10-15%), але через квартал чи наприкінці року помітите досить кругленьку суму, яку згодом витратите на свої потреби.
Якщо ви з’ясували куди йдуть ваші гроші, навчилися економити і у вас залишилася певна сума — потіште себе: здійсніть омріяну покупку чи навіть поїдьте в довгоочікувану відпустку. Але не переходьте межі, які самі собі поставили.
Головне фото: Etcetera
Світ грошей – спецпроект медіа-хабу Tvoemisto.tv та KredoBank.
В межах спецпроекту спільними зусиллями ми допоможемо вам розібратись у фундаментальних питаннях про те, як насправді функціонує світ грошей, бізнесу та фінансових установ. Кожна нова публікація – новий рівень вашої фінансової грамотносі.
Партнерська публікація
Світ грошей
- «Не треба боятися цих коливань». Економіст про курс долара та ціни
- «50 гривень за долар – це реально». Експерт про те, чи зросте ціна на валюту
- Чому ми бідні? Як знання впливають на фінанси і з чого почати накопичувати
- Початок бізнесу на карантині у світі та в Україні. Чи дала коронакриза поштовх до прогресу
- «Як перетворити кризу у можливість». Цінності розвитку, а не виживання та ретельний прорахунок ризиків
- Куди українці вкладають вільні гроші та як навчитись пасивно заробляти