Фото: Jonnica Hill
Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
Тетяна Носаль, з якою вдалось поспілкуватись під час її короткої перерви, каже, що у Стемфорді наразі немає такої критичної ситуації, як у Нью-Йорку, де тіла померлих від коронавірусу справді зберігають у вантажівках-рефрижераторах. Але, додає вона, протягом останніх двох тижнів хворі поступають щодня і зараз у Стемфордській лікарні є 25 людей з COVID-19 у важкому стані. Також багато тих, хто хворіє легше і чекає на результати аналізів.
«Ми всі перепрацьовані, хоча у нас тільки початок – десь два тижні. Але ми за Нью-Йорком не так далеко. У нас вже заповнена реанімація, почали відкривати нові поверхи, тому що немає, де класти хворих. Пацієнти самі в палатах, до них нікого не пускають. Навіть, коли хтось помирає, неможливо з родичів нікого пустити. Ситуація дуже погана, тяжко дивитись», – розповідає медик.
Жінка ледь стримує сльози, просить вибачення і робить паузу, щоб перевести подих. Тетяна Носаль колись жила в Монастириськах у Тернопільській області, де зараз один з найбільших осередків зараження коронавірусом в Україні.
«Я раджу лікарням запасатися, чим можливо, тому що ми тут думали, що усім забезпечені, але виявилось не так. У США бракує апаратів штучного дихання і кисню, то що говорити про ситуацію в Україні», – каже Тетяна Носаль.
Жінка та її родина разом з друзями та іншими представниками діаспори в США зібрали кошти для закупівлі апарату ШВЛ для лікарні у Монастириськах і сподіваються, що його вийде придбати.
Щодо забезпечення медиків Стемфордської лікарні, то, говорить Тетяна Носаль, їм видають одну маску і респіратор на день, а також один пластиковий захист для обличчя.
«Ми усе самі дезінфікуємо. А коли я приходжу додому, то роздягаюсь в гаражі, кидаю все у прання і лише тоді іду до своїх дітей. Думаю, за 13-годинну зміну на мені вже є все», – додає вона.
Тетяна Носаль. Фото: Фейсбук
Сидіть вдома – це не грип
«Усі думають, що коронавірус такий як грип. Але це не так. Він дуже агресивний, дуже скоро розповсюджується. Так, здорова людина може перехворіти з мінімальними симптомами, але є ті, хто має пневмонію, вона ускладнюється і легені набирають рідини. Коли я роблю таким пацієнтам УЗД, тяжко дивитись, вони як вата», – розповідає Тетяна Носаль.
Вона говорить, що, справді, важко хворіють передусім старші люди і люди із супутніми хворобами, ті, хто курить. Але у лікарні є і пацієнтка 26-ти років, і 51-річний чоловік, якого літнім не назвеш. За словами медичної працівниці, багато з тих, хто на ШВЛ, все одно помирають, хоча у Стемфордській лікарні смертей від коронавірусу поки не було.
«Якщо ви можете сидіти удома – сидіть. Є надія, якщо люди будуть виходити з дому тільки за їжею. А у селах – тим більше, там завжди можна вижити, з голоду не помрете. Це серйозно, ніхто, навіть Трамп, не думав, що буде так тяжко», – радить Тетяна Носаль.
Читайте також: Я ніби пів життя прожила. Як це працювати в аптеці під час карантину
Що з тестуванням
Експрес-тестів, на які є великий ажіотаж в Україні, у Стемфордській лікарні, каже Тетяна Носаль, не роблять.
«У нас такий процес: як маєш симптоми, то телефонуєш до лікаря, він дає тобі скерування, тобі назначають дату і час тестування. Станом на сьогодні, щоб здати аналіз, потрібно чекати два тижні. Аналіз роблять просто в машині – є такі drive through, куди потрібно під'їхати», – розповідає жінка.
Лабораторії не встигають справлятися з роботою, додає вона, тож є багато хворих, у яких діагноз лабораторно не підтверджений. Їх просять просто сидіти вдома, а вже якщо стан ускладниться, тоді телефонувати в лікарню.
У Стемфордському госпіталі, за словами Тетяни Носаль, на коронавірус вже захворів один лікар і один менеджер. Обидвоє перебувають на домашньому карантині.
«Якщо можна перенести це вдома, то треба так і робити. Просто позитивних в лікарні не тримають, бо не буде місця», – говорить жінка.
Зараз, додає вона, із лікарні можуть виписувати деяких пацієнтів навіть із пневмонією, якщо вона без ускладнень і не загрожує життю (ідеться про запалення з інших причин). Лікар продовжує лікувати їх телефоном. Раніше такого ніколи би не зробили, але лікарня швидко переповнюється. Також дитяча швидка перекваліфікувалась на прийом дорослих.
Читайте також: Що, у кого і за скільки купують лікарні Львова для боротьби з коронавірусом
Водночас, каже Тетяна Носаль, нікуди не зникли пацієнти з інсультами та інфарктами. Так само трапляються ДТП.
«Таких пацієнтів, звичайно, беруть. Я знаю, що в Україні швидка приїжджає забирає, а тут переважно люди самі приїжджають, у крайніх випадках їде швидка. Наші лікарі намагаються відсіювати таких хворих, яким не потрібна негайна допомога. Якщо у когось болить, наприклад, нога вже 4 місяці, то зі швидкої таких одразу відправляють», – говорить жінка.
У сусідньому Нью-Йорку, додає вона, служба швидкої допомоги розбиває мобільні намети, адже місця для хворих, які продовжують постійно поступати, немає.
«Може ми самі ніколи і не відчуємо ті симптоми, але у кожного є мама, а в когось можуть бути ускладнення. Краще сидіти вдома, тоді буде менше інфікованих людей. А чим менше інфікованих, тим більшій кількості з них ми можемо допомогти. Коли буде велика кількість людей, лікарня не зможе допомогти усім», – каже Тетяна Носаль.
Мийте руки
«Найбільше, що треба робити, це мити руки і взагалі не чіпати руками обличчя», – повторює головну пораду усіх медиків Тетяна Носаль.
Читайте також: Маска на мільйон. Що не так на ринку найпершого засобу захисту
Вона розповідає, що ходити в масках і рукавичках – це добре. Але тут треба думати і усвідомлювати, що ви робите, куди і як рухаєтесь.
«Наприклад, хтось пішов у магазин у рукавичках, там ними все чіпає, потім брудними рукавичками бере свій телефон, кредитну картку, лізе в сумочку, поправляє волосся і все, що назбирав, переноситься туди. Рукавички – це добре, але треба себе контролювати. Як на мене, тепла вода і мило, миття рук, є більш ефективним, ніж рукавички», – говорить Тетяна Носаль.
Зміна свідомості
Карантинного режиму, розповідає жінка, люди переважно дотримуються. Та є такі, хто легковажить.
«Наприклад, я заходила за продуктами в магазин, а там сім'я – двоє дітей і чоловік з дружиною – всі вийшли робити шопінг», – каже Тетяна Носаль і додає, що спочатку у місті була паніка, люди розкуповували все, включно з туалетним папером, стояли у величезних чергах.
Та зараз, говорить вона, ситуація нормальна, товари у магазинах є. Карантин у США не такий строгий, як, наприклад, в Італії. Люди можуть виходити з дому і без спеціального дозволу, але, наприклад, у магазин запускають по 5-10 людей і потрібно тримати дистанцію у два метри. Усе, що можливо, дезінфікують, щоб зменшити ризики.
«Багато людей переосмислять, проаналізують своє життя і оцінять, що їм важливо. Ми все не маємо часу, все біжимо. Зараз для тих, хто вдома, є можливість переглянути своє життя, почитати книжки своїм дітям, чого ми, медики, не можемо зробити», – говорить Тетяна Носаль.
Підтримка медиків
Хоча зараз ситуація складна, медики Стемфордської лікарні готуються до її погіршення.
«Ми підтримуємо один одного духовно. Коли ти десь там і не бачиш все на власні очі, то не думаєш, що то так серйозно, ти не бачиш, як люди, у яких ще все життя попереду, задихаються. Це тяжко, але якось треба пережити», – говорить Тетяна Носаль.
Читайте також: Світ помолився разом із Папою Франциском за закінчення страшної пандемії. Відео
Щодо фінансової або психологічної підтримки медиків, то, каже жінка, цього немає. Можливо, за словами президента Дональда Трампа, після завершення пандемії медики і отримають премії, але поки це невідомо.
«Але є інше. Наприклад, багато ресторанів, піцерій, які хоч і не приймають відвідувачів, але готують їжу з собою, присилають нам їжу, ту ж воду, бо буває, що за весь день нема, коли води попити», – розповідає медик.
Тетяна Носаль додає, що у Стемфордській лікарні немає жодного випадку, аби хтось з лікарів чи медсестер звільнився, тому що бояться.
«Я чула, що в Монастириську багато медсестер розрахувались або пішли, санітарки також. Я розумію, що люди бояться, але це дуже не гарно. Коли ти бачиш, як люди не можуть дихати, це складно, але у нас нема такого, щоб хтось пішов – жодної медсестри, жодного лікаря. Тут таке неприйнятно. Якщо ми вже даємо клятву, то хто, як не ми», – говорить вона.
Олександра Бодняк
Фото: Тетяна Носаль, Unsplash, Hearst Connecticut Media
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат