«Зараз не йду, наступного року — подумаю». Хто може стати новим мером Львова
Темна конячка Садового
Оприлюднений 29 жовтня соціологічним агентством «Фама» рейтинг потенційних кандидатів на посаду міського голови Львова вивів на перше місце із результатом у 36% Андрія Садового.
Раніше міський голова Львова тричі відрікся від наступного терміну у Ратуші. Востаннє про це він сказав у програмі «Звіти наживо» на каналі UA: Суспільне у відповідь на питання журналістки Tvoemisto.tv.
«Я планую з честю завершити свою каденцію. Я би дуже хотів, щоб приходили молодші та успішніші, але рішення буде приймати громада Львова. Мене часто запитують, а хто буде наступним мером? Львів’яни будуть вирішувати, а не Садовий», – сказав він.
На уточнювальне питання він додав, що наразі не відомо, коли у Львові будуть вибори та у якій формі їх проводитимуть.
«Я своє слово сказав, мені нема що більше доповнити. Важко передбачити, що буде робитися в нашій країні наступного року, яка буде ситуація. Я віддав місту дуже багато років і я би дуже хотів, щоби було багато охочих і щоб ми обирали найкращого», – сказав Андрій Садовий.
Читайте також: Андрій Садовий: Львів отримає той, хто матиме потенцію керувати
Водночас експерти припускають, що поява Андрія Садового у переліку кандидатів імовірна, адже коли він уперше зробив заяву про невисування, то сподівався, як сам казав, працювати на загальнодержавному рівні. Та його амбіції не реалізувались.
Керівник проєктів ГМ «Опора» у галузі виборів та місцевого самоврядування Тарас Радь вважає, що заявам Андрія Садового про те, що він не піде на вибори міського голови, вірити не варто, адже, крім Львова, шансів у нього немає. Про це Тарас Радь сказав в ефірі Львівського пресклубу, присвяченому виборам місцевого самоврядування. Втім, експерт не відкидає, що «Самопоміч» висуне іншого кандидата.
Соціологи зазначають, що рейтинг усіх можливих кандидатів корелюватиме із тим, чи буде в списку Андрій Садовий.
Хто на крісло
На попередніх виборах міського голови Львова свободівець Руслан Кошулинський не лише спровокував другий тур виборів, а й набрав у ньому понад 30% голосів. Тож його знову розглядають як одного із небезпечних для Андрія Садового суперників.
Зараз Руслан Кошулинський часто бере участь у ток-шоу «Великий Львів», яке відбувається у «Ґранд-готелі», що належить найбагатшому депутатові ЛМР Григорію Козловському. На шоу люблять критикувати чинного міського голову Андрія Садового. Додамо, свого часу ГО «Розвиток громади», що пов’язують з ВО «Свобода», об’єдналась із депутатом Козловським та іншими депутатами ЛМР від фракції БПП, аби відправити у відставку Андрія Садового. Поза цією битвою, міська рада та Григорій Козловський нерідко домовляються щодо питань землі і забудови.
Читайте також: Висока планка. Чому Зашків хоче приєднатися до Львова. Репортаж
На шоу «Великий Львів» завсідниками також є колишній голова ЛОДА Олег Синютка та нинішній міський голова Винників Володимир Квурт. Кілька разів на шоу приходила колишня народна депутатка від БПП Оксана Юринець. Ток-шоу, окрім львівського телеканалу НТА, транслюють на 5-му каналі, що належить попередньому президентові Петру Порошенку. Оскільки під час президентських виборів Львівщина стала єдиним регіоном, де перемогу здобув Петро Порошенко, а під час парламентських виборів «Європейська солідарність» на Львівщині посіла третє місце із майже 20%, можна припустити, що висуванець від ЄС матиме високі шанси і на виборах міського голови Львова.
Ексдепутатка від БПП Оксана Юринець на минулі парламентські вибори ішла як самовисуванка. У виборчих перегонах її обійшов представник «Голосу» і бізнесу Ярослав Рущишин.
Помічниця Оксани Юринець Ярина Капітан зазначила Tvoemisto.tv, що про висування ексдепутатки наразі нічого сказати не може.
Щодо кандидатури Володимира Квурта, міського голови Винників і колишнього керівника тютюнової фабрики, де також свого часу керував Григорій Козловський, то, вважають експерти, з ним можуть вести переговори про підтримку багато різних політсил. Але вибір, із ким співпрацювати, залишиться за ним.
Володимир Квурт на запитання Tvoemisto.tv про те, чи відповідають його наміри обговоренням у львівському середовищі, відповів, що питання участі у виборах – лише наслідок того, чи його плани цікаві і потрібні. Відповідаючи на запитання, він згадав про розвиток не лише Львова, а й Західної України в цілому.
Директорка українського центру вивчення громадської думки «Соціоінформ» Наталія Зайцева-Чіпак у коментарі Tvoemisto.tv каже, що соціологічні дослідження важливі не лише для політсил і кандидатів, а і для їхніх конкурентів.
«Коли з’являється розуміння, що найбільше шансів має певний кандидат, то, імовірно, його партія і висуне для участі у виборах. Тоді конкуренти готуються протидіяти саме йому», – пояснює соціологиня.
Також динаміка досліджень, додає Наталія Зайцева-Чіпак, допомагає кандидатам ухвалювати непрості рішення.
«Згадайте останні президентські вибори, коли Андрій Садовий побачив, що у нього невисокі шанси, він об’єднався з Анатолієм Гриценком. Якби динаміка була стабільна або висхідна, порівняно з початковою точкою, він би цього не зробив. А так він побачив, що немає сенсу далі вкладати кошти в кампанію, а краще об’єднати зусилля», – каже Наталія Зайцева-Чіпак.
Отже, можна припустити, що після умовного «праймеріз» на ток-шоу «Великий Львів» та кількох досліджень соціологів кандидат на посаду міського голови, якого підтримає «Європейська солідарність», визначиться. Його ж може підтримати і бізнес Григорія Козловського та його оточення.
Читайте також: Якими можуть стати межі Львова після створення Львівської ОТГ
Ще одним кандидатом на виборах міського голови може стати депутат ЛМР від фракції «Народний контроль» Валерій Веремчук, який у коментарі Tvoemisto.tv сказав, що готовий почати консультації з експертними, професійними середовищами.
«Зараз ще рано прогнозувати, якими будуть перегони на міського голову, але однозначно я відчуваю готовність втілювати задумане у життя чи ефективно співпрацювати з тими, кого оберуть мешканці Львова», – говорить Валерій Веремчук.
Слуга народу
Під час ефіру в пресклубі експерти зазначили, що вибори міського голови у Львові не можуть обійтися без представників президентської партії «Слуга народу», що отримала більшість у парламенті.
За інформацією Тараса Радя, партія проводить переговори у Львові із кількома потенційними кандидатами. Він додає, що для партії «Слуга народу» важливо домовитись із людиною хай і без політичного обличчя, але з хорошою репутацією та з грошима (на виборчу кампанію).
Серед тих, із ким ведуть переговори, можуть бути чинні депутати, технократи, бізнес. Професор НУ «Львівська політехніка» Микола Бучин, який також брав участь в ефірі пресклубу, нагадав, що партії «Слуга народу» близька партія «Укроп», тож не виключено, що саме із представниками цієї політсили йдуть перемовини.
Як стало відомо Tvoemisto.tv, можливість участі у виборах та варіанти кандидування – чи самостійно, чи від певної політсили – розглядають голова фракції «Укроп» у Львівській міськраді Ігор Телішевський та член фракції Ігор Зінкевич. Останній вже має досвід виборчих кампаній різного рівня.
Питання бізнесу
За 14 років перебування на посаді міського голови Андрія Садового у місті склались свої правила гри, зрозумілі бізнесу. За цей час уже розвинулась та сформувалась низка компаній. Зміна міського голови не виключає і зміни умов для бізнесу, тому виникає питання, кого підприємці бачать наступником Андрія Садового.
Після оприлюднення дослідження «Фами» співзасновник холдингу емоцій !Fest Андрій Худо на своїй фейсбук-сторінці зробив опитування про те, кого його читачі бачать наступним міським головою. На першому місці в цьому опитуванні – сам Андрій Худо, другий за кількістю голосів – Ярослав Рущишин.
Tvoemisto.tv запитало підприємця, чи можна із його фейсбук-допису припустити, що він балотуватиметься на посаду міського голову, чи це свідчить про підтримку Ярослава Рущишина.
Щодо пристуності в опитуванні, то, говорить Андрій Худо, його додав у перелік хтось інший. Щодо, власне, виборів, співзасновник холдингу емоцій каже, що ще в роздумах.
«!Fest – бізнес, що працює у Львові. Тому нам не байдуже, що відбувається тут. Кожен із нашої команди має свою громадянську позицію і сам буде визначатись, кого підтримувати. Ми з партнерами спілкуватимемось з потенційними кандидатами для того, щоб остаточно визначитись. Ми хочемо знати, що майбутній міський голова буде робити з містом, з якою командою він піде. Я симпатизую Славкові Рущишину. Вважаю, у нас спільні цінності. Це людина, з якою я створював Львівську Бізнес-школу УКУ. Але будемо спілкуватись ще», – каже Андрій Худо.
«Щодо того, чи я йду. У 2019 я не йду, а в 2020 – буде видно. Поживемо – побачимо», – додає він.
Наталія Зайцева-Чіпак каже, що перед виборами представники бізнесу також можуть звертатись до соціологічних досліджень.
«Для них важливо розуміти, хто буде владою у місті, кого варто підтримати, з ким або проти кого грати», – говорить вона.
Наразі невідомо, чи саме Ярослав Рущишин буде кандидатом від «Голосу», адже партія, зазначив під час ефіру в пресклубі Тарас Радь, могла би висунути і Тараса Чолія, і Юлію Гвоздович. Та це залежатиме від переговорів із УГП, яка віддала Святославові Вакарчуку свої найцінніші кадри під час парламентських виборів. Вочевидь, ці переговори будуть складними.
Наталія Зайцева-Чіпак зазначає, що молоді партії, як «Голос», «Слуга народу», проводять дослідження, аби з’ясувати, який кандидат від них буде більш рейтинговим. Це, каже Наталія Зайцева-Чіпак, важливо знати й їхнім конкурентам.
Попри те, що колишні члени УГП стали народними депутатами від «Голосу», Українська Галицька партія продовжує існувати, і депутати від неї у Львові ведуть активну роботу.
Високі шанси
Наталія Зайцева-Чіпак розповідає Tvoemisto.tv, що політичні партії справді вже почали готуватись до майбутніх виборів міського голови Львова. Наразі невідомо, чи буде чинний міський голова Андрій Садовий висувати свою кандидатуру у 2020 році, тож політики мають добре підготуватись.
«Якщо Андрій Садовий цього не зробить, то, за умов відсутності на цей час яскраво вираженого лідера, представники багатьох різних політичних партій матимуть дуже високі шанси на перемогу. Тому партії замовляють соціологічні дослідження, щоб розглянути різні комбінації», – говорить директорка «Соціоінформу».
Зазвичай соціологічним агенціям замовляють кілька досліджень із певною періодичністю, адже динаміка електоральних настроїв може змінюватись. Втім, каже Наталія Зайцева-Чіпак, що стосується виборів міського голови, то вони мають власну специфіку.
Читайте також: Керівник Офісу президента пояснив, коли в Україні можуть провести місцеві вибори
«Тут люди швидше голосують за перевірене, за знане, за досягнення або за дуже яскраву нову особистість, у яку вони повірять. На місцевих виборах електоральні симпатії будуть змінюватися менш динамічно, ніж, наприклад, під час голосування на парламентських виборах у мажоритарних округах чи навіть за партійними списками», – каже вона.
Якщо кандидати на посаду міського голови Львова вже почали готуватись до майбутніх виборів, то і львів’янам час замислитись – хто ці люди та хто і з якими намірами стоїть за їх спинами.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House