
«Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
«Тесла» як «Айфон»?
Володимир працює водієм таксі у Львові. Приїжджає на виклик за 60–150 гривень на «Теслі», інколи, зізнається, люди навіть дивуються. Чоловік каже, що ціни на ці електромобілі знизилися вдвічі: якщо раніше «Тесла» коштувала 30 тисяч доларів, то тепер 15. Другу свою «Теслу» 2019 року випуску (Model 3) він купив за 12 тисяч доларів. Останнім часом, пояснює, з'явилося багато нових електрокарів, тому ціна знизилася. Обирає саме цю марку, тому що батарея не деградує, дає тривалий заряд, а сам автомобіль має потужність 300 к/с. «У мого товариша «Тесла» 2013-го року має прогін 380 кілометрів. За цей час батарея деградувала всього лиш на 10% (інші авто втрачають батарею набагато швидше. – Ред.). Це основна перевага, – розповідає він. – «Тесла як «Айфон» – своєрідний бренд серед автомобілів, всі інші – як андроїди».
А от користувачка електрокара Nissan Leaf Аліна в коментарі «Твоєму місту» каже, що їздить цим авто тимчасово, бо знайома виїхала в Італію і попросила подбати про батарею автомобіля, щоб та не зіпсувалася від тривалого простою. Порівняно з іншими авто електрокари дешевше утримувати, бо вони не потребують періодичної заміни мастила, постійної дозаправки пальним і з догляду вимагають лише періодичної заміни коліс та гальмівної системи. Їй подобається «тиша» електрокарів і те, що в них немає неприємного запаху від пального. Серед недоліків те, що через війну в разі знеструмлення їх неможливо підзарядити, тож доводиться ходити пішки або їздити громадським транспортом. Аліна також зазначає, що саме авто заряджається довго (зазвичай «ставить» його на ніч, бо не хоче чекати вісім годин). Також додає, що плата за світло через зарядку автівки зросла на 700 гривень за місяць. А ще в електрокарі є «режим черепашки», який автоматично вмикається на морозі та зменшує максимальну швидкість автомобіля до 25 кілометрів на годину. Він потрібний, щоб батарея не вийшла з ладу через мінусову температуру, що також інколи створює «дискомфорт».
Співрозмовниця каже, що хотіла б мати власний електрокар. Довго думала про «Теслу», але після того, як дізналася про закиди Ілона Маска щодо України, вирішила відмовитися й бойкотувати цей бренд. Тому шукає щось інше, бо електрокари містять усе корисне, чого потребують водії: екран із мапою та навігатором, пічку, кондиціонер, блютуз для розмови по телефону. «Я хотіла б, щоби на електромобілі перейшли всі українці, але проблема в тому, що вони таки дорогі, тому люди опиняються між вибором: відкладати 80 тисяч на квартиру чи купити електрокар за 30 тисяч», – вважає вона.
Фото: AFP, Getty Images
Протести проти Tesla й Ілона Маска в США / Фото: Getty Images
Сім’я Олени Подоли володіє двома електрокарами – Toyota та Honda вже півтора року. Жінка каже, що електрокари їй дуже імпонують всіма опціями: від салону, «електроначинки» до відсутності шкоди для довкілля. Tesla їх не зацікавила тим, що дуже дорога, ще до висловлювань Ілона Маска. Купувати вживане авто вони не хотіли, щоб не мати проблем із ремонтом. Олена вважає, що Tesla недотягує щодо якості. Ремонтувати електрокари дуже непросто, адже сервісів, де можна купити деталі напряму, без посередників ще немає. Тому коли щось виходить із ладу, треба докласти багато зусиль, щоби знайти деталі на заміну. З підзарядкою проблем нема, бо їхня сім’я встановила сонячні панелі й не платить за світло взагалі.
Кілька водіїв, які раніше користувалися електромобілями Tesla, вже продали їх з огляду на останні події. А в мережі почали з’являтися і поширюватися світлини, на яких користувачі та власники «Тесли» просять вибачення за свій вибір.
Фото з мережі Х / Saint Javelin
«Я купив це до того, як Ілон збожеволів»/ надпис на автомобілі Tesla
Львівщина серед лідерів
Як повідомляє «Укравтопром», Львівщина посідає перше місце за кількістю зареєстрованих електромобілів у 2024 році: торік тут зареєстрували 7314 авто (91% з них уживані). Серед електромобілів українці найчастіше обирають Volkswagen ID.4. У сегменті вживаних також Tesla Model Y. У Львівській області найпопулярнішою моделлю минулого року залишався Nissan Leaf. Загалом торік автопарк країни поповнився 51 700 електромобілями, що на 38% більше порівняно з 2023 роком.
Volkswagen ID.4 / InfoCar
Лідером серед нових електромобілів за минулий (лютий) місяць став BYD Song Plus. Також до п’ятірки ввійшли Zeekr 7X, Volkswagen ID.4, Zeekr 001 та Volkswagen ID.Unyx. Перше місце за кількістю реєстрацій серед вживаних електрокарів у лютому посіла Tesla Model Y. Крім того, до першої п’ятірки ввійшли Tesla Model 3, Nissan Leaf, Hyundai Kona Electric та KIA Niro EV.
Засновник Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький у коментарі «Твоєму місту» зазначає, що, згідно з останніми даними, в Україні вже понад 130 тисяч електрокарів. Загальний автопарк налічує 12 мільйонів зареєстрованих автівок. І до кінця цього року кількість електромобілів, безумовно, збільшиться.
«В Україні до кінця 2025 року діятиме нульове розмитнення електромобілів. Це стимул, щоб активно їх закуповувати. Тобто людина, яка перевозить автомобіль із ДВЗ (двигун внутрішнього згоряння. – Ред.), сплачує мито, ПДВ і акциз, що може становити 50% від вартості машини. Якщо ми говоримо про електрокари, то тут плата невелика: 1 євро за 1 кВт-год ємності батареї. На практиці, якщо батарея має близько 100–120 кВт, ви заплатите всього 120 євро і отримаєте розмитнений електрокар на українських номерах, який був випущений у Європі або США. Отже, завдяки нульовому розмитненню, низькій вартості відновлення та можливості зареєструвати будь-яку машину авторинок зараз дуже швидко насичується електрокарами», – пояснює Станіслав Бучацький.
Окрім дешевого розмитнення, людей приваблює дешева підзарядка: залежно від моделі – від 100 до 350 гривень без урахування плати за стоянку (тут докладніше). В домашніх умовах економія ще більша. Кількість самих станцій теж збільшується, у Львові визначені 82 спеціальні локації для заряджання електрокарів. Проте наразі інфраструктура в місті створена дещо хаотично, щоби користувачі могли почуватися комфортно, як і водії автомобілів із ДВЗ, каже «Твоєму місту» львів'янин і депутат Юрій Мартинюк.
«Інфраструктура розвивається, Львів стає все більше прихильним до електрокарів. Певна стабільна інфраструктура, якої могло б вистачити, вже є, але зроблена вона дещо хаотично. Наразі її досить непросто організувати. Десь це неможливо з технічних причин, а десь, у деяких мікрорайонах, самі мешканці цього поки що не потребують», – коментує він.
І далі пояснює: «Ми відпрацювали у Львові алгоритм, за яким кожна людина, яка хоче влаштувати електрозарядну станцію на місці паркування, має можливість це зробити після відновлення стандартних та нестандартних приєднань до електромереж, який затвердила НКРЕКП. Це давало змогу дуже легко, безкоштовно і швидко створити зарядну станцію для особистого електрокара у себе вдома. Однак постанова вже не є чинною, тому виникають певні труднощі. І це проблема не лише Львова, а України загалом. Просто у Львові це найсильніше відчувається, бо є дуже багато заправок зі слабшими зарядними станціями, а хотілося б мати, можливо, менше станцій, але більш потужних, які дають можливість за 10–20 хвилин зарядити автомобіль на повну».
Тобто тепер дуже важливим є доступ до електричної мережі та можливість прямого підключення до неї.
Мода на електрокари може змінитися
Активне зростання популярності електрокарів в Україні та курс на електромобілізацію можуть змінитися, вважає автомобільний експерт Станіслав Бучацький. Річ у тім, що нульове розмитнення в Україні діятиме до кінця 2025-го, а далі автомобілі стануть дорожчими на 30%. Така націнка буде зумовлена митом.
Водночас важливо розуміти, що європейський авторинок теж змінюється й переосмислює своє відношення до електрокарів. «Дуже багато автовиробників, які стверджували, що більше не випускатимуть авто із ДВЗ, починають повертатися до їх випуску, продовжують розробки нових моделей. І це може вплинути на популярність електрокарів таким чином, що їх кількість не те що не зростатиме, а може й зменшуватися», – робить припущення Станіслав Бучацький.
Якщо врахувати, що український авторинок повністю залежить від Європи і що в нас нема заводів із випуску авто, це може створювати додаткові труднощі з купівлею електрокарів, адже ми залежимо від їх наявності на іноземному ринку, додає експерт.
А щодо бойкоту бізнесу Ілона Маска, який висловлюється доволі негативно про Україну та про нашу війну з росією (мовляв, «Путін не програє в Україні» або що система Starlink є основою української армії, і вся наша лінія фронту без неї завалиться), експерт зазначає, що суттєвого впливу на «Теслу» та Ілона Маска не буде, бо українці купують Tesla не напряму в автосалонах, а в постачальників, які завозять ці авто в Україну й перепродають. «Близько 95% Tesla, які є в Україні, вживані. Їх продають іноземці, тобто Ілон Маск свої гроші вже заробив», – пояснює Станіслав Бучацький.
Дональд Трамп та Ілон Маск / Фото: Zuffa LLC
Окрім цього, експерт зазначає, що автомобіль є досить серйозною метою, яку люди планують реалізувати, відкладаючи кошти. Тож якщо людина вже купила автомобіль бренду, який «зіпсував собі репутацію», то потім має труднощі зі збутом цього автомобіля: «Ба більше, зазвичай, навіть якщо бренд зазнає репутаційних втрат, на авторинку це не відбувається так швидко. Тобто ми не побачимо на графіку цих змін».
Водночас Станіслав Бучацький нагадує, що в Україні досить багато автомобілів часів СРСР, деякі з них досі можна побачити на вулицях Львова. І це зумовлене не тим, що люди ігнорують політичний контекст, а тим, що ці автомобілі дешевші за інші. Так само з «Теслою»: на неї за останній рік дуже сильно знизилася ціна: «Візьмімо Tesla Model 3. Цей автомобіль півтора року тому коштував приблизно 30 000 доларів. Зараз він коштує 12–13 тисяч. Легше відмовитися від купівлі батончика «Снікерс», наприклад, але машина – набагато серйозніший товар, тому з ним це працює не так просто через ціну».
Загалом, якщо подивитися на динаміку розвитку, жодний авторинок так швидко не розвивався, як український, враховуючи складні умови: війну, економічну ситуацію та непристосованість інфраструктури, підсумовує експерт.
Артем Сахно
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- «7 із 10 можуть вижити, якщо поруч ті, що мають базові навички порятунку»
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська