Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині

1477 0
Поряд із ними завжди є чотирилапа товаришка Ракета – кішка, яка не боїться пострілів, бо «відряджена» до зенітного ракетного полку. «Це страшно, але боятися часу нема. Наша пильність і влучність можуть урятувати багато життів», – кажуть бійці, які збивають «шахеди» на Львівщині. Як відбувається чергування, скільки на них людей та як потрапити в мобільні вогневі групи, читайте в нашому матеріалі.

Мобільна вогнева група зенітного ракетного полку імені Івана Виговського має на своєму рахунку чотири збиті ворожі дрони «Shahed-136/131». Останній знищили 4 вересня під час масованого ракетно-авіаційного удару. Збивання «шахедів» також тривало в січні та червні цього року.

До слова, 540-й зенітний ракетний Львівський полк імені гетьмана Івана Виговського – це зенітні ракетні війська в складі Повітряних сил України. Структурно він належить до Повітряного командування «Захід». Полк названий на честь Івана Виговського військового діяча XVII століття, гетьмана Війська Запорозького. В серпні 2023 року указом президента України Володимира Зеленського полк удостоїли почесної відзнаки «За мужність та відвагу».

В коментарі «Твоєму місту» пояснили, що мобільні вогневі групи діють на близькій відстані, тому підриви й уламки можуть становити серйозну загрозу для зенітників. 

«Ми мусимо передбачати маршрути, опинятися в потрібному місці у потрібний час і знищувати цілі. Ми також «приземлили» російську крилату ракету, але авторства собі не приписуємо – це був колективний результат», – сказав старший мобільної вогневої групи сержант Володимир Бабій.

Він наголошує, що відбивати комбіновані атаки завжди важко: 

«Зосереджуєшся на бойовій роботі, спостерігаєш навколо, вслухаєшся і вдивляєшся, щоб нічого не пропустити. Мене дивують деякі цивільні, які замість того, щоб іти в укриття, знімають на телефони, як летить дрон. Люди, будь ласка, йдіть у безпечні місця! Вага уламків, які падають з неба, може сягати 250 кілограмів, із них 50 – це маса бойової частини».

Читайте також: Львівщина знову отримала додаткові засоби для збиття «шахедів»

Вогнева міць цієї групи зосереджена на крупнокаліберному кулеметі ДШК. У складі команди всього троє бійців. Якби не війна, ці чоловіки, напевне, ніколи б не зустрілися. Кожен із них як цивільна людина жив своєю справою до повномасштабного вторгнення: Володимир був механіком, а кулеметник Ігор Приставський директором банку.

«У нас є розуміння, що за нашими спинами стоять жінки, діти, мирні люди, які в нас вірять. Ми воюємо за Україну, за наші землі, щоб окупанти боялися слова «українець» на 500 років уперед», – каже Ігор.

Ще один боєць, 59-річний Василь Завада, який до мобілізації працював будівельником, пояснює:

«Кулеметник має бути швидким і влучним. Коли ведеш вогонь по дрону чи ракеті, потрібно бути готовим до всього. Витрата боєприпасів залежить від погоди, видимості та маневреності цілі».

Назвати точну кількість таких формувань у ПвК «Захід» відмовилися з безпекових міркувань, проте сказали, що наразі їх формують з декількох військових частин.

Раніше в інтерв’ю «Твоєму місту» очільник Львівської ОВА Максим Козицький повідомив, що у 2023 році в області створили 100 мобільних груп для збивання «шахедів»: 55 на базі нового підрозділу протиповітряної оборони сухопутних військ і 45 на базі ПвК «Захід».

Як і чоловіки, жінки також проходять регулярні тренування в стрільбі та використовують тренажери «Безпечне небо», які дозволяють імітувати ведення вогню по повітряних цілях. Співвідношення становить 5% жінок проти 95% чоловіків.

У Повітряному командуванні «Захід» в коментарі «Твоєму місту» зазначили, що функції та обов’язки жінок у мобільних вогневих групах нічим не відрізняються від чоловічих.

Щоби потрапити в мобільні вогневі групи на Львівщині, необхідно служити в одній із військових частин, із яких формують підрозділи. Мовиться про 76-й окремий полк зв'язку та радіотехнічного забезпечення імені В'ячеслава Чорновола, 1-шу Галицько-Волинську радіотехнічну бригаду і два зенітно-ракетні полки Львівської області.

Вступити до мобільної вогневої групи може кожен військовозобов’язаний із вказаних частин, проте повинен відповідати критеріям і бути готовим діяти під час кожної повітряної тривоги в той час, коли інші спускаються в укриття.

Нагадаємо, що переглянути пропозиції роботи та приєднатися до військових частин, у складі яких є мобільні вогневі групи, можна за посиланнями

Докладніше тут.

Читайте також: Чи вбережуть Львівщину групи збивання «шахедів» та що стане переломним моментом війни 

Військові зенітного ракетного полку імені Івана Виговського додають, що під час загрози з повітря, коли дрони-камікадзе можуть з'явитися зненацька, важливо бути розбірливим у джерелах отримання інформації. Вони також висловлюють негативне ставлення до Telegram-каналів, які повідомляють про переміщення дронів, пояснюючи, що така інформація може сіяти паніку серед людей, бо не всі здатні відрізнити правду від чуток.

Окрім того, багато людей не розуміють, що під час оголошення повітряної тривоги треба терміново йти в укриття. Це може зберегти життя. 

«Ігнорування сигналів тривоги ставить під загрозу не лише ваше життя, але й життя тих, що біля вас», – запевняють військові.

Бійці розповідають, що поряд із ними завжди присутня їхня пухнаста чотирилапа товаришка Ракета – безстрашна кицька, яка не боїться пострілів, бо «відряджена» до зенітного ракетного полку. Вона, як і її власники, готова стояти на варті миру, попри всі труднощі, і нагадує про те, що навіть у найтемніші часи є місце для відваги та надії.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!