
Фото: christian-money-growth
Чому дистанційне навчання – це не так погано. Виші Львова розпочинають навчальний рік у час пандемії
На місяць раніше
Відповідно до рекомендацій Міносвіти, студенти-першокурсники та магістри першого року мали б вийти на навчання із 1 вересня, а усі інші – з 15 числа. Окрім цього, лекційні і практичні заняття радили проводити вдома і у закладах відповідно, аби уникнути скупчення людей. Український католицький університет у Львові дещо трансформував ці правила для себе. Зокрема, навчальний рік тут розпочали раніше – ще минулого місяця. Як розповідає Tvoemisto.tv заступник проректора УКУ з науково-педагогічної роботи Дмитро Шеренговський, в УКУ не хотіли, аби студенти чи працівники наражалися на додаткову небезпеку, зважаючи на сезонні зміни, коли загострюються респіраторні захворювання, особливо на зиму.
«Так, до грудня ми завершимо навчання, хоча, традиційно, раніше воно завершувалося під Новий рік», – каже він.
Читайте також: Чому діти у школах будуть хворіти і як на це реагувати адекватно
Окрім цього, не всіх студентів одразу впустили в кампус, а використали гібридну модель та поділили студентів на три потоки.
«Улітку почали навчання магістри другого курсу та студенти 3-4 курсів бакалаврату дистанційно. Вони будуть навчатися до кінця вересня, а потім ми їх замінимо на вступників першого курсу магістратури, бакалаврату та 2 курс. Таким чином робимо «зміни присутності» у виші, щоби не наражати студентів на небезпеку, змешити потоки людей», – додає Дмитро Шеренговський.
Також, за його словами, усі в закладі забезпечені можливістю дистанційного навчання. На базі платформи Moodle УКУ має окрему систему з розгорнутим дистанційним супроводом, як для студентів, так і для викладачів.
«З опитування, що провели влітку, ми зрозуміли, що є значна кількість студентів і викладачів в групі ризику або ж вони проживають з тими, хто є в групі ризику. Тому ми дали вільний вибір формату навчання. А зовнішні події скасували, деякі – перенесли в онлайн», – розповідає заступник проректора.
Читайте також: Чого я злюся на тих, хто не вірить у Covid-19
Дмитро Шеренговський також говорить, що ще задовго до того, як МОН та МОЗ дали свої розпорядження, в УКУ, зважаючи на досвід закордонних колег, що теж почали вчитися раніше, напрацювали протоколи поведінки. Усі сервіси, які є на базі університету (бібліотека, їдальня, психологічна допомога тощо), перевели ще минулого семестру в дистанційний режим. Так вони працюють і зараз. Наприклад, трапезна – лише для студентів УКУ з обмеженою кількістю місць, де все промарковано, також є доставка для тих, що проживає в колегіумі.
Бібліотека працює у дистанційному режимі, книги можна попередньо замовляти і приходити забирати. Окрім цього, на території закладу є багато відкритого простору, що дозволяє працювати і там.
«Ми зрозуміли, що скупчення – це найбільший ризик. Водночас повністю онлайнове навчання теж не хотіли робити, адже, як релігійному університету, нам важливо не лише дбати про науку, а й про формаційну програму, програму зростання. І такий формат, коли по-трішки, але всі виходять на навчання в кампус, а потім працюють онлайн і навпаки, видався найкращим», – зазначає він.
На місяць пізніше
Із 1 жовтня розпочне навчальну програму Національний університет «Львівська політехніка». Частково це пов’язують зі вступною кампанією, яку цього року змістили на місяць, а також із необхідністю підготовки до навчання в онлайн-форматі. Про це Tvoemisto.tv розповідає перший проректор Олег Матвійків.
Читайте також: Як у Львові організують навчання з 1 вересня і чи можуть діти із груп ризику не ходити до школи
Перший курс тут все ж прагнуть вводити в навчання в авдиторному режимі, хоча не відкидають, що лекції потрібно буде проводити віддалено.
«Ми даємо можливість першокурсникам вчитися тут, ділимо їх на підгрупи, щоб не було більше 20 людей. Для всіх інших (2-4 курсів) лекції точно будуть в онлайні, практичні теж, тільки лабораторні, де треба працювати з обладнанням, за можливості, будемо проводити в аудиторіях. Ми все ж інженерний університет, де часто слід використовувати техніку», – каже він.
Бібліотека Львівської політехніки працює в звичному режимі, лише буде вимога до дотримання санітарних рекомендацій у читальних залах. Водночас їдальня, продовжує перший проректор, у виші дуже велика, має три поверхи, які ніколи до кінця не заповнені.
«Тому там теж проситимемо дотримуватися всіх карантинних обмежень, бути в масках і зберігати дистанцію. Принаймні так плануємо стартувати, а потім побачимо, яким буде попит. Якщо в їдальню не будуть ходити, то вона не працюватиме», – додає Олег Матвійків.
Читайте також: Кого відправлять на самоізоляцію, якщо у школі виявлять хворого на Covid-19 . Пояснення МОЗ
Через нововведення, пов’язані з карантином, перший семестр у Львівській політехніці триватиме до кінця січня, хоча раніше він завершувався наприкінці грудня і студенти мали довгі канікули. Тепер же ущільнювати програму не будуть, а канікули будуть всього один тиждень. Другий семестр хочуть розпочати вже 15 лютого.
Додамо, що у Національному університеті «Львівська політехніка» був період, коли навчання розпочинали 15-20 вересня, і тільки першокурсники – 1 вересня, але згодом цю практику скасували та стартували традиційно, як й інші, в перший день осені.
Майже в один час із Політехнікою починає навчальний процес Українська академія друкарства. Із 28 вересня тут в офлайні відбуватимуться практичні заняття, а в дистанційному режимі – лекції. Як розповідає Tvoemisto.tv проректор з навчально-педагогічної роботи Ярослав Угрин, наприкінці місяця адміністрація планує ще раз переглянути ситуацію із коронавірусом у Львові і, якщо місто буде в помаранчевій зоні, то працюватимуть у змішаному форматі. Коли ж буде червона зона, то всі заняття будуть проходити віддалено.
«Щодо роботи їдальні, бібліотеки тощо, то всіх вимог Кабміну, санітарного лікаря і МОЗ будемо дотримуватися. Змінювати маски що три години, дезінфікувати, провітрювати приміщення, обмежувати кількість людей, що перебувають за столиком, вимірювати температуру працівникам – ми до цього готові», – додає він.
А що у медиків та ЛНУ імені Івана Франка?
Франковий університет продовжив адаптивний карантин до 31 жовтня, однак це не означає, що там призупиняють навчання до того часу. Насправді, відповідно до рекомендацій МОЗ, виш навчатиме студентів за змішаною формою.
«Лекційні заняття відбуваються у дистанційному режимі, а практичні, семінарські та лабораторні заняття – в очному з урахуванням протиепідемічних заходів. Проведення занять в аудиторіях організовували для окремих академічних груп з дотриманням усіх санітарних заходів та обмежень», – каже у коментарі Tvoemisto.tv речник вишу Олег Вівчарик.
Факультетам рекомендували розподіляти академічні групи на підгрупи задля зменшення кількості осіб в аудиторіях. Таку практику уже реалізовують на факультетах.
Окрім цього, в університеті діє пропускний режим із контрольним заміром температури на вході. Завдяки очно-дистиційному формату навчання наразі скупчень людей на входах-виходах немає. Втім, у навчальних корпусах закладу, якщо є така можливість, відкривають додаткові входи.
Усі корпуси, включно з Науковою бібліотекою та гуртожитками, забезпечили антисептиками. Допуск до роботи та навчального процесу мають тільки ті працівники, які дотримуються вимог щодо маскового режиму і які пройшли температурний скринінг.
Упродовж занять захисні маски дозволили не використовувати. Між заняттями та під час пересування приміщеннями їхнє використання є обов’язковим.
Усі конференції, круглі столи та інші наукові і культурні заходи у час дії карантинних обмежень відбуваються виключно у дистанційному форматі.
З 1 вересня Наукова бібліотека Львівського університету приймає читачів. Вхід у книгозбірню, як й в усі корпуси, дозволяють лише у масках та після проходження скринінгу. Водночас їдальні почали працювати із 7 вересня з дотриманням санітарних заходів, обмежень та вимог щодо соціальної дистанції.
Додамо, що цьогоріч університет створив умови для дистанційного поселення студентів у гуртожитки. Цією опцією скористалася більшість охочих проживати тут. На вході у гуртожитки обов’язковим є температурний скриніг та масковий режим. Також у масках слід бути в місцях загального користування – кухнях, коридорах тощо. У кожному гуртожитку обладнані окремі кімнати, призначені для ізоляції студентів, у яких є підозра на коронавірус. Крім того, розробили алгоритм дій на випадок надзвичайної ситуації, пов’язаної з виявленням випадків Covid-19. Зараз доступ до гуртожитків мають виключно тільки ті, хто там проживає.
Читайте також: У МОЗ розповіли, що має бути у шкільних медпунктах під час пандемії Covid-19
Тут, як і у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького, навчання розпочинається для першокурсників бакалаврату та магістратури 15 вересня, а для всіх інших (2-4 курсів) – уже стартувало з 1 вересня.
Завідувачі кафедр мали потурбуватися про розклад та такі маршрути руху студентів, що би допомогли уникнути скупчень у коридорах чи в аудиторіях. Впускають до закладів лише студентів та працівників у захисних масках та тих, які не мають підвищеної температури. Антисептики розмістили на вході до всіх корпусів, а також – рідке мило та паперові рушники у вбиральнях.
Окрім цього, для студентів-медиків, відповідно до наказу ректора, мали б включити у навчальну програму всіх дисциплін питання Covid-19. Підсумковий контроль тут теж проводитимуть виключно в онлайн форматі.
Загалом в адміністраціях усіх закладів вищої освіти у Львові зізнаються, що зрозуміли – нічого поганого в дистанційному навчанні нема, і це один із підходів, який можна використовувати. Безпека студентів та працівників – найголовніша, тому слід застосовувати нові можливості для того, аби її гарантувати.
Ольга Коваль
Фото з ресурсів: Freepik та сайтів закладів вищої освіти
Цей медіа-продукт створено в межах проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Освіта 3.0
- «За рік не підготуєшся». Історії львівських випускників, що склали НМТ на максимальні бали
- «Самі обирають предмети». Як у ліцеї на Львівщині реформували випускні класи
- «У нас діти розуміють, навіщо їм навчання». Чим особлива школа MRIYDIY у Львові
- Садок мрії. Як у Львові працює дошкільний заклад, де дбають про безпеку і щастя дітей
- Діти під захистом. Хто і як охороняє учнів у львівських школах
- «Про людей і для людей», або Що трапилося зі школою ThinkGlobal Lviv
- Що пропонує школа КМДШ та чому так важливі освітні «занурення»
- Комфорт та психологічний клімат. Як атмосфера у школі впливає на особистість та успіхи в навчанні
- Починаємо з нульового класу та здаємо іспити Cambridge. Як інноваційна школа робить ставку на англійську
- Незалежні від обставин. Яким є дистанційне навчання в інноваційних школах ThinkGlobalLviv та GlobalKids
- Приватна школа: дорого і безрезультатно? Топ-5 міфів про навчання у приватній школі
- Що робити, якщо дитина «нічим не зацікавлена». Поради для батьків
- Не забирати гаджет, а навчати безпеки. Розмова з експертом
- Не лякайте дітей школою. Як правильно підготувати першачків до навчання
- Авторська програма підготовки до школи або що пропонують у нульовому класі ThinkGlobal Lviv
- «Ми виховуємо нову українську еліту», – Надія Дубченко
- Як у Львові працює табір від креативної та інноваційної школи. Фото
- Школа по сусідству. Як навчальні заклади можуть вдало функціонувати біля дому
- «Дистанційка навпаки допомагала», – Матвій Притула, який отримав найвищий бал на ЗНО
- Кожен п'ятий урок англійською. У Львові відкривають нову приватну школу
- Почати кар’єру в ІТ. Які програми пропонує EPAM і до чого тут математика
- Де найкраще вчать англійську та математику. Рейтинг шкіл Львова та ОТГ
- Змішаний формат навчання з 1 вересня. Чи готові до цього львівські школи
- «Спершу хвилювалась, що без репетитора». Історії львів’ян, які найкраще склали ЗНО
- ЗНО у Львові в умовах карантину. Як це було
- Дозвольте нам працювати! Приватні садочки у Львові опинилися на межі закриття
- Важливо дивитись в очі. Як карантин змусив львівських вчителів йти в онлайн
- Краса математики. Як гімназія у Львові вчить дітей аналітичного мислення
- Не мордувати дітей. Як в Україні змінять навчання у середній школі
- Самі чи з репетитором. Як готувались львівські випускники, які найкраще склали ЗНО
- Як використовувати інновації у школі. Топ-4 підказки для вчителів та батьків
- «Нас треба скеровувати, а десь і бити по руках». Павло Хобзей про реформу освіти
- Усе, що треба знати про прийом дітей у перший клас або Як Львів може змінити правила
- Тільки не завод! Міфи та реальні проблеми львівської профтехосвіти
- Математика англійською, географія французькою. Як львівська гімназія стала командою інноваторів
- Як нестандартно вчать у «Школі радості». Фоторепортаж
- Навіть найбезглуздіша ідея – важлива. Як учні самі змінюють львівські школи
- Школа мрії у селі. Чому до Наварії з’їжджаються вчитися з усіх околиць
- Тести – погибель для освіти. Найкращий учитель України про те, як навчати дітей
- Батьки у школі: гості, спонсори чи партнери?
- Естонські уроки: прості рішення на шляху до найкращих шкіл
- Учитись не пізно. Як працює львівський університет для пенсіонерів
- Не без клепки. Шість винаходів учнів Львівського технологічного ліцею
- Нестандартні уроки. Як навчання у львівських школах стає цікавим
- Бюджетні гроші – приватним школам. Як Львів експериментує з освітою дітей
- Надрукуй собі що завгодно. Навіщо потрібні 3D-принтери у школах
- Маленька освітня революція. Як починаються зміни у трьох львівських школах
- Новий закон про освіту. Що реально зміниться, коли буде результат і що може піти не так
- E-школа у Львові: як технології перетворюють уроки на гру
- Не лише домашні завдання. Чого хоче нова школа від батьків та вчителів?
- Думай сам. Як у Садку Святого Миколая вчать учитися самостійно
- Смартфон, який допомагає вчитися. Як технології змінять класичну освіту
- Вчитись у Європі: мрія здійсненна. Як львів’янам скористатись Erasmus+
- Порозумітись із дружиною. Як іноземці вчать українську у Львові
- Навчання як пригода. У Львові з’явиться Школа вільних та небайдужих
- «Моя донька любить понеділок». Львів’янка рік навчала свою дитину вдома
- Тут виховують вільних людей. Як змінюється львівська гімназія Шептицьких
- Тато для інтернату. Директор, який руйнує стереотипи і дає учням «Оскари»
- Школа з Wi-Fi і без домашніх завдань. Як змінюється львівська гімназія імені Стуса
- «Ні, синку, цього року на море поїдуть репетитори». Чому для ЗНО не досить шкільних знань
- Директорка, яка відповідає на записки учнів. Як змінюється сихівська школа
- Твердість характеру замість IQ. Чого українська школа може навчитись в американської
- Прийдеш до мене – матимеш оцінку. Навіщо львівським школярам репетитор?
- На шкільні збори я принесла печиво. Батьки, певно, подумали, що я трохи не в собі
- Від хоумскулінгу до змішаного навчання: чотири інноваційні школи України
- Освіта 3.0. Для реформи Львову достатньо двадцять нестандартних шкіл
- Наталія Смуток: Дітям у підлітковому віці важче, аніж жінці під час вагітності
- Освіта 3.0. Коли від школи лише половинка
- Від садочка до університету: як змінюватиметься освіта у Львові
- Освіта 3.0. Львів’янка, яка не віддасть дітей у школу
- Освіта 3.0: школа, яка навчає інакше