30 інсультів щодоби. Які недуги найбільш поширені серед мешканців Львівщини

1167 0
Щороку медики фіксують зростання кількості випадків інсультів та інфарктів.
Фото: Суспільне

Фото: Суспільне

Влітку медики Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф спостерігають збільшення випадків респіраторних захворювань і хронічної серцевої недостатності через аномальну спеку, проте найбільш поширеними захворюваннями залишаються інсульт і інфаркт. Про це в інтерв’ю «Твоєму місту» повідомив директор медзакладу Андрій Васько.

«Щороку ми фіксуємо зростання кількості випадків інсультів та інфарктів. Наразі щодоби маємо майже 30 випадків інсультів і 10 інфарктів, що значно більше, ніж у попередні роки. Три роки тому ці показники були близько 20 інсультів і 5 інфарктів щодоби», – зазначив Андрій Васько. 

Читайте також: За сім хвилин до лікарні. Львівська бригада швидкої врятувала пацієнтку з інсультом

Він також додав, що воєнний час і стреси, а також несвоєчасне звернення по медичну допомогу погіршують стан пацієнтів із хронічними захворюваннями. Профілактика онкологічних захворювань, регулярні обстеження і моніторинг хронічних станів залишаються критично важливими навіть у цей складний період.

За його словами, щодоби до роботи залучаються 140 бригад швидкої медичної допомоги. За потреби, зокрема в надзвичайних ситуаціях, можуть бути додатково залучені ще 60 бригад. Кожна бригада складається з трьох осіб: двох медиків і водія, хоча деякі бригади працюють із меншим складом.

Він додав, що у екстрених випадках «швидка» має приїхати на виклик за 20 хвилин, у критичних ситуаціях – за 10 хвилин.

Що змінилося для жителів Львівщини, які мають потребу викликати швидку допомогу, за скільки часу має приїхати «швидка» на виклик, чи розглядають можливість відновлення роботи гелікоптерів та чи бракує працівників читайте у нашому інтерв'ю із керівником «екстренки» за посиланням.

Довідково

Ризик інсульту пов’язаний із такими факторами:

  • серцево-судинні захворювання;

  • куріння та вживання алкоголю;

  • надлишкова маса тіла та ожиріння;

  • підвищений рівень глюкозі крові;

  • високий рівень холестерину;

  • малорухливий спосіб життя.

Усі ці фактори значною мірою пов’язані з повсякденними звичками. Щоб знизити ризики інсульту, треба виробляти здорові звички та дотримуватися здорового способу життя:

  • Їсти здорову їжу: свіжі овочі та фрукти, цільнозернові продукти, нежирне м’ясо та рибу. Обмежити вживання солі, цукру, трансжирів.

  • Рухатися. Помірні фізичні навантаження щонайменше 150 хвилин на тиждень знижують ризик інсульту на 25%. Це може бути не тільки спортзал, але й піша чи велосипедна прогулянка (по рівнині), танці, хатня робота.

  • Не курити. Нікотин у будь-якій формі (сигарети, кальяни, вейпи) згубно впливає на всі системи та життєво важливі органи.

  • Не вживати алкоголь. Він сприяє підвищенню артеріального тиску, згубно впливає на роботу центральної нервової системи, зокрема головного мозку.

  • Контролювати вагу. Для цього можна розраховувати індекс маси тіла (ІМТ), вимірювати окружність талії та стегон. Запитайте у свого лікаря, як правильно робити розрахунки.

  • Стежити за артеріальним тиском. Вимірювати тиск щоденно двічі на добу - вранці та ввечері. Якщо є артеріальна гіпертензія чи інші серцево-судинні захворювання, дотримуватися призначеного лікування. Це зменшить ризик виникнення інсульту.

  • Перевіряти рівень холестерину. Це можна зробити безоплатно в сімейного лікаря. Якщо рівень холестерину високий, треба дотримуватися рекомендацій лікаря.

  • Стежити за рівнем цукру в крові, адже люди з цукровим діабетом мають вищий ризик інсульту. А якщо під час інсульту рівень глюкози в крові зависокий, це може призвести до серйозніших наслідків.

Основні симптоми інфаркту

Основна ознака інфаркту – біль у грудях. Але разом з цим, не кожний біль в грудях є його ознакою, а в деяких випадках він не проявляється одразу з нападом. Зокрема, біль, дискомфорт за грудиною або в ділянці серця мають раптовий початок і не пов’язані з диханням або зміною положення тіла. Він може віддавати в ліву половину грудної клітки, ліву лопатку або руку. Іноді больові відчуття поширюються на шию, зуби, щелепи. У деяких пацієнтів біль може нагадувати симптоми гострого живота (починається в епігастрії та супроводжується нудотою).

Нерівномірне серцебиття. Частий і нерівномірний пульс або навпаки дуже рідкий.

Задишка. Відчуття нестачі повітря – хворий починає відчувати брак повітря, дихання може ставати переривчастим. Інколи це має форму «нападу» позіхання – в такий спосіб легені намагаються отримати більше повітря.

Слабкість. Людині раптово бракує сил на прості фізичні дії. Слабкість може поєднуватися з відчуттям тривоги, раптового ознобу.

Нудота. Загальний стан супроводжується нудотою і запамороченням.

Біль триває довше 20 хвилин, має характер постійної інтенсивності.

Перша допомога при інфаркті

При появі симптомів інфаркту важливо відразу викликати швидку допомогу. Від моменту початку лікування може залежати ступінь пошкодження міокарда, ймовірність ускладнень та саме життя людини.

До прибуття швидкої, якщо сталася зупинка серця, потрібно проводити зовнішній масаж серця. Якщо пацієнт у свідомості, рекомендують:

  • сісти або лягти, піднявши верхню частину тіла;

  • прийняти таблетку аспірину та нітрогліцерину, якщо тиск підвищений та немає протипоказань;

  • звільнити грудну клітку, щоб ніщо не стискало та не заважало диханню;

  • відрити вікна для провітрювання приміщення.

Антоніна Костик

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!