8 березня в Україні. Чи повинен бути вихідний і як відзначають за кордоном

21231 0
В Україні триває обговорення скасування Міжнародного жіночого дня.
Фото умовне

Фото умовне

«Скасувати Міжнародний день жінки»

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про відміну Дня жінки і запровадження натомість Дня української жінки. Як зазначили у пояснювальній записці, свято жінки встановлене московським режимом для популяризації власного погляду на роль і місце жінок. Окрім того, ще один законопроєкт пропонує скасувати статус вихідного дня 8 березня. 

«В Україні, з одного боку, 8 березня відзначається жіночими маршами та заходами, присвяченими правам жінок і рівності, однак, з іншого, – за застарілою радянською традицією певна частина суспільства цей день сприймається як «свято весни та краси». На нашу думку, таке сприйняття є стереотипним і нівелює суспільну та політичну природу цього свята», – йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.

Читайте також: Чи потрібен нам День української жінки. Оксана Кісь про пропозицію нових свят

Дослідниця жіночої історії Оксана Кісь в інтерв’ю Tvoemisto.tv зазначила, що сама пропозиція і початок відзначення Міжнародного дня прав жінок виникла задовго до того, як більшовики захопили владу і встановили свій режим в Україні, проте спосіб відзначення свята справді був спотворений.

«Свято 8 Березня не має жодного стосунку до більшовицького режиму, радянського союзу та інших речей. Той факт, що спосіб відзначення цього свята, його політичне наповнення були спотворені в радянський час, це правда. Але вже від початку 2000-их років українські феміністичні організації намагаються відновити первісні смисли цього свята, використовуючи його як нагоду привернути увагу до проблем жінок», – зазначила вона.

Про вихідний формат 8 березня

Історик, колишній очільник Інституту Національної пам'яті Володимир В'ятрович у коментарі Tvoemisto.tv зазначив, що вихідний формат, який запровадили у радянському союзі, викорінив правозахисний зміст цього дня.

«8 березня має бути днем боротьби за права жінок, але не повинен бути вихідним днем. Оскільки це день, коли ми маємо нагадувати собі про необхідність відстоювання прав жінок, зокрема в Україні. Але цей вихідний формат, який був запроваджений у радянському союзі, повністю викорінив будь-який правозахисний зміст цього дня, перетворивши його на звичайний Міжнародний жіночий день. Тому день має бути переформатований та позбавлений статусу вихідного», – зазначив він.

Читайте також: У «Дії» запустили опитування щодо 8 березня

За словами історика, такий законопроєкт у Верховній Раді подають вже не вперше. Проте ці пропозиції є точковими і несистемними. Натомість Володимир В’ятрович пропонує провести в Україні реформу державних свят.

«Перший законопроєкт пропонував не просто зміни з 8 березня, а загалом системи державних свят був ініційований Інститутом збереження національної пам’яті ще в 2017 році. На жаль, його не розглядали. Але ті законопроєкти, які зараз виносять в парламенті, є точковими і несистемними. Натомість в Україні потрібно провести повноцінну реформу державних свят», – пояснив Володимир В’ятрович.

Як святкують День жінки за кордоном?

Свято 8 березня щорічно відзначають у світі як день боротьби за права жінок. Організація Об'єднаних Націй з 1975 року відзначає цей день як Міжнародний жіночий день, а з 1975 року – також як Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

У Польщі відзначають Міжнародний жіночий день 8 березня. Свято не є офіційним вихідним, але користується популярністю серед населення. Воно є символом боротьби жінок за рівні права: у багатьох містах проводяться демонстрації під гаслом «Міжнародний страйк жінок». Наразі найвиразнішою проблемою для протестів стало законодавство про заборону абортів, навіть при наявності дефектів плоду. 

У Німеччині 8 березня не є офіційним святом. Вихідний у Міжнародний жіночий день є лише у Берліні з 2019 року. Втім, країна вважається батьківщиною свята. Рішення про святкування Міжнародного жіночого дня вперше було прийнято на Міжнародній конференції соціалісток у Копенгагені в 1910 році за пропозицією відомої німецької комуністки Клари Цеткін.  Цей день став «Днем спротиву робітничо-селянських жінок буржуазовому пригніченню». У засобах масової інформації згадують про Міжнародний жіночий день, але жінок німці вітають в травні на День матері.

Читайте також: Без 8 березня та з Днем українки. У раді планують внести зміни до переліку свят

Італійці – одні з небагатьох європейців, які до 8 Березня ставляться так само, як і українці. Проте цей день у них не є святковим. У 1946 році Рада італійських жінок запропонувала символом свята зробити квітку мімози. З того часу в цей день італійським жінкам традиційно дарують букет жовтих мімоз. В Італії серед певної частини жіночої статі заведено святкувати 8 Березня лише жіночому колі – так вони відзначають свою незалежність. 

У США березень вважають місяцем історії жінок. Щороку президент проголошує промову, в якій вшановує досягнення американських жінок.

Нагадаємо, група народних депутатів пропонує 8 березня назвати Міжнародним днем захисту прав жінок, а 8 травня вихідним днем замість 9 травня. Відповідний законопроєкт 28 лютого зареєстрували у Верховній Раді. 

Ірина Давосир

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!