Умовне фото
Кабінет Міністрів вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія). Це зазначено у постанові від 1 жовтня 2024 року № 1125.
Згідно з документом, до списків на бронювання можуть включатися військовозобов’язані, які перебувають на персональному військовому обліку в відповідному державному органі, підприємстві або установі. Уряд також уточнив вимоги до інформації, що має міститися в списках на бронювання, доповнивши перелік такими даними:
-
реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі);
-
військово-облікова спеціальність;
-
дата уточнення військово-облікових даних.
Згідно з постановою, у разі позитивного результату перевірки, проведеної за допомогою Реєстру військовозобов’язаних, переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично, якщо військовозобов’язаний:
-
перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі);
-
уточнив дані щодо перебування на військовому обліку ;
-
не перебуває у розшуку.
Зазначимо, у липні 2024 року стала доступна нова послуга щодо бронювання військовозобов’язаних через Дію. Відтепер керівники критично важливих підприємств і тих, які забезпечують потреби Сил оборони, можуть забронювати співробітників. Як критично важливим підприємствам Львівщини забронювати працівників читайте тут.
Хто може отримати бронь від мобілізації в Україні
-
народні депутати та їхні помічники;
-
бенефіціарні власники підприємств критичної важливості;
-
державні службовці, задіяні в аналітиці законопроєктів або підтримці роботи інформаційно-комунікаційних технологій Верховної Ради та Кабінету Міністрів.
Загалом забронювати можуть співробітників важливих для функціонування та оборони держави підприємств. У липні розраховувати на відстрочку можуть розраховувати працівники таких структур:
- поліція;
- рятувальна служба;
- органи державної влади та місцевого самоврядування;
- компанії зі сфери медіа та культури;
- виробники товарів для армії;
- підприємства, які виробляють і ремонтують товари військового призначення, техніку, боєприпаси;
- підприємства, яким встановлено мобілізаційні завдання;
- інші критично важливі для української економіки підприємства.
Правила бронювання звичайних підприємств однакові: забронювати можна не більше 50% військовозобов'язаних співробітників і не довше, ніж на 6 місяців. Через півроку відстрочку потрібно продовжувати.
Однак є винятки. Обмеження кількості заброньованих співробітників не стосується таких компаній:
-
підприємства паливно-енергетичного комплексу (та їхні підрядники), що забезпечують безперебійне функціонування енергетики України;
-
підприємства, які забезпечують функціонування комунікаційних мереж та аварійні роботи в Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях та м. Києві;
-
підприємства, яким надано гранти на розвиток інновацій та технологій для потреб оборони;
-
підприємства, що виконують роботи з будівництва фортифікаційних споруд;
-
працівники ООН, дипломатичних установ, представництв міжнародних організацій, які визнані критично важливими для функціонування економіки;
-
Товариство Червоного Хреста України та інші українські неурядові гуманітарні неурядові організації;
-
установи та організації, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю.
Якщо підприємство визнано критично важливим для економіки країни, то бронь видається на 12 місяців.
Не всіх співробітників можна забронювати, а тільки працевлаштованих офіційно. Щоб мати право на бронь від мобілізації в липні, працівник повинен відповідати двом критеріям:
-
працює на підставі трудового договору або трудового контракту;
-
перебуває на військовому обліку.
У липні на Львівщині змінили критерії визначення важливих підприємств для громад області, зокрема, щодо можливості бронювання військовозобов’язаних працівників. Чому змінили критерії читайте за посиланням.
___________________________________________________________________________________________________
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.