Культурні діячі, серед яких львів'яни, виступили проти демонтажу пам'ятників російським постатям в Одесі

1192 0
Українські та закордонні культурні діячі написали звернення до ЮНЕСКО.
Пам’ятник Олександру Пушкіну на Думській площі в Одесі

Пам’ятник Олександру Пушкіну на Думській площі в Одесі

Італійське видання Il Foglio опублікувало звернення від українських та закордонних культурних діячів до ЮНЕСКО з проханням до президента Зеленського перенести розгляд рішення про «демонтаж одеської культурної спадщини», зокрема, памʼятників Пушкіну, Бабєлю, Жванєцкому до завершення війни.

Серед тих, хто підписав листа — українська диригентка зі Львова Оксана Линів та її чоловік Кирило Ліпатов, випускник ЛНУ імені Івана Франка, антрополог Тарас Федірко, директорка Центру міської історії у Львові Софія Дяк, засновник Центру міської історії та арт-центру «Jam Factory» у Львові Гаральд Біндер.

У тексті звернення зазначили, що «міжнародна спільнота зобов’язалася захищати виняткову спадщину міста, його архітектурний ансамбль як символ різноманітної, мультиетнічної, мультикультурної та космополітичної ідентичності».

Вони наголошують, що війна росії проти України не лише ставить культурну спадщину під загрозу знищення, але й нав’язує «культурну травму». 

Читайте також: Диригентка зі Львівщини Оксана Линів готує оперу російського композитора у Німеччині

На думку авторів звернення, пам’ятники є «невід’ємною частиною архітектурного ансамблю Одеси, в центрі охоронної зони ЮНЕСКО».

«Свавільний та авторитарний демонтаж матеріальної та нематеріальної світової спадщини Одеси, включно з памʼятниками, які були збудовані та належать її громаді, не лише розриває архітектурну тканину міста, але й впливає на культурну пам'ять. Це впливає на культурну пам'ять Одеси та її легендарну ідентичність як притулку космополітичної свободи», – йдеться в зверненні до ЮНЕСКО.

Нагадаємо, з львівською диригенткою Оксаною Линів пов'язаний скандал щодо опери російського композитора. Жінка на липень 2025 року готує оперу Петра Чайковського у Саксонській державній опері Дрездена. 21 березня диригентка заявила, що твори Чайковського належать до обовʼязкового репертуару кожного диригента, чия карʼєра розвивається на інтернаціональному рівні, так як ці твори належать до світової музичної спадщини.

Водночас музикант Віктор Рекало запитав диригентку, як опера Чайковського допоможе закінчити війну і зазначив, що, наприклад, музиканти у Харкові не мають можливості виконувати твори світової музичної спадщини через війну, на відміну від Оксани Линів. 

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!