
У п'ятницю, 19 липня, у Львові на вулиці Масарика вистрілили в голову мовознавиці Ірини Фаріон. Пізніше вона померла у лікарні.
За інформацією, наданою другом родини Фаріон для «Української правди», професорка планувала поїхати зі Львова на короткий відпочинок, оскільки давно не була у відпустці. Вечір п'ятниці вона збиралася провести з родиною – дочкою та двома онуками, до яких мала поїхати в гості.
«Буквально перед замахом вона зателефонувала доньці Софії і повідомила, що завершила запис нової програми для свого YouTube-каналу і тепер може спокійно відпочити. Вона збиралася до них на вечерю. В неї поцілили саме тоді, коли вона чекала таксі на вулиці», – розповів друг родини загиблої.
У Ірину Фаріон стріляли близько 19:30 біля її будинку. О 20.00 її госпіталізували з вогнепальним пораненням голови до лікарні святого Пантелеймона.
О 22.50 керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Наталія Матолинець повідомила, що Ірині Фаріон провели операцію первинної обробки голови та перевели в реанімацію. Лікарі продовжують боротися за її життя:
«Близько 20.00 до нас поступила пацієнтка Ірина Фаріон з ознаками відкритого проникаючого вогнепального поранення голови. Стан критичний. Глибока мозкова кома. Штучна вентиляція легень. Пацієнтці провели операцію первинної хірургічної обробки рани голови».
Читайте також: Ірина Фаріон померла в лікарні
О 23:20 мовознавиця померла в лікарні після замаху на її життя. Очільниця анестезіологічної служби Першого ТМО Наталія Матолінець зазначила, що попри зусилля медиків врятувати Ірину Фаріон не вдалось, «серце пацієнтки не витримало».
«Стало відомо, що Ірина Фаріон померла в лікарні. Медики зробили все можливе, але поранення було несумісне з життям. Громада Львова висловлює щирі співчуття родині та всім, хто її знав і любив. Це дуже страшно і жахливо. Я завжди кажу, що в Україні більше немає безпечного місця. Але щоб таке зухвале, нагле вбивство. Вбивцю треба знайти!», – написав міський голова Львова Андрій Садовий.
Умисне вбивство
За словами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, вбивство було спланованим. За Іриною Фаріон відбувалося стеження.
За словами мешканців будинку, стріляв чоловік приблизно 20-25 років. Депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич написав у соцмережах, що стрільця бачили сусіди, він був у рукавичках і зброя була без глушника.
Напад на Ірину Фаріон відразу був кваліфікований як замах на умисне вбивство. Ігор Клименко повідомив, що поліція збирає свідчення свідків та аналізує дані з камер відеоспостереження. Однак, як написав Ігор Зінкевич, під час вбивства жінки більшість камер відеоспостереження не працювали, бо не було світла.
Опівночі поліція повідомила, що злочин перекваліфіковано на ч.1 ст.115 – умисне вбивство. Правоохоронці заявили, що вживають усіх необхідних заходів для встановлення та затримання зловмисника.
Натомість у Telegram-каналах почали поширювати інформацію, що два тижні біля під’їзду очікував молодий чоловік у панамці та окулярах.
«Ми можемо підтвердити, що кілька днів точно людина в цьому одязі, який бачили в ЗМІ, телеграм-каналах, була біля будинку Ірини Фаріон. Стрілець готувався завчасно, це не спонтанне вбивство», – вказав Ігор Клименко.
Наразі його розшукує поліція.
«Був дивно одягнений та постійно дивився на підʼїзд, де вона живе», – розповів сусід Ірини Фаріон телеканалу «Ми-Україна».
Чи є тут «російський слід»
Наразі слідчі розглядають кілька версій мотивів злочину: громадська або політична діяльність, особиста неприязнь, а також можливий «російський слід», зазначив Ігор Клименко на брифінгу.
«Поліція міста Львова та частини Львівської області активно працює над справою. Оперативники та слідчі групи з Києва, під керівництвом заступників керівника Нацполіції та СБУ, також залучені до розслідування. Сподіваємось, що до ранку будуть перші результати», – зазначив міністр.
У етері Еспресо головний військовий прокурор України (2019-2020) Віктор Чумак висловив переконання, що вбивство Ірини Фаріон дуже вигідне російським спецслужбам:
«Коли починаєш розслідування вбивства, то відразу шукаєш мотиви й того, кому це вигідно. Вбивство пані Ірини Фаріон виглядає не дуже простим. Оскільки, як на мене, це вбивство дуже вигідне російським спецслужбам. Для того, щоб розхитати ситуацію всередині країни та додати демотивацію серед суспільства. Втім, можуть бути і якісь персональні мотиви. Пані Ірина викладала в університеті й ми знаємо її безкомпромісну позицію щодо історії України та мови».
Правоохоронці призначили низку експертиз, включаючи балістичну.
«Було знайдено гільзу. Після проведення судово-медичної експертизи ми отримаємо додаткову інформацію», – сказав Ігор Клименко.
Як зазначив міський голова Андрій Садовий, скоро стане відомо про місце та час поховання мовознавиці.
Для довідки
Ірина Фаріон народилася 29 квітня 1964 року у Львові. має наукове звання доктора філологічних наук. Вона майже 30 років викладає у «Львівській політехніці». Ще у 2013 році було документально підтверджено, що на початках своєї наукової діяльності Фаріон була членкинею комсомолу та компартії.
Фаріон згодом підтвердила, що була комуністкою, але, буцім, лише, щоб «руйнувати їх (комуністів - Ред.) зсередини». Політичну діяльність розпочала у партії «Свобода». З 2006 року була депутаткою Львівської облради. До парламенту пройшла у 2012 році.
Впізнаваною Ірину Фаріон зробили її скандальні заяви на захист української мови. Показовим став її виступ-дебют в одному з дитячих садків Львова у 2010 році. Тоді вона розкритикувала імена дітей за їх російське походження. Не Міша, а Михайлик, казала «свободівка», звертаючись до вихователів і дітей. Натомість Альонкам вона порадила «виїжджати до Московії».
Вже у парламенті Фаріон, за незнання української, натякнула на розумову відсталість тодішнього прем'єра Миколи Азарова. З поміж іншого, Фаріон згодом закликала не давати роботу і освіту тим, хто не говорить українською.
Читайте також: «Ми не називаємо українців худобою». Хто пікетував Фаріон
А в 2023-му заявила, що російська окупація Маріуполя і її наслідки з десятками тисяч загиблих мешканців під час російського вторгнення – це вислід того, що люди не голосували за «притомні» політичні сили. Також вона поділилася у своєму Telegram-каналі листом підтримки від студента з тимчасово окупованого Сімферополя, у якому були видні його особисті дані. Тоді представники окупаційної влади затримали студента.
СБУ відкрила проти Ірини Фаріон справу за чотирма статтями Кримінального кодексу. Тоді відбулися акції як проти, так і на підтримку мовознавицї. Її звільнили з «Львівської політехніки», але нещодавно суд поновив її на посаді. Заробітну плату, отриману за вимушені прогули, Ірина Фаріон використала на придбання дронів для ЗСУ.
________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.