Мобілізація у жовтні. Що зміниться

1614 0
«Твоє місто» розповідає про основні зміни в мобілізації.
Фото: armyinform

Фото: armyinform

В Україні триває загальна мобілізація, яка призиває до війська всіх військовозобов'язаних чоловіків, резервістів та призовників, які здатні нести службу за станом здоров'я. Востаннє воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні продовжили до 9 листопада.

«Твоє місто» розповідає про основні зміни в мобілізації.

Мобілізація обмежено придатних до 25 років

Відповідно до закону про мобілізацію, що набув чинності 18 травня, мобілізація до 25 років можлива лише за добровільною згодою. 17 вересня голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук анонсував появу наказу Міністерства оборони про заборону мобілізації чоловіків віком від 18 до 25 років, які були визнані непридатними в мирний час і обмежено придатними у воєнний час.

23 вересня народний депутат України Олексій Гончаренко повідомив, що обласні та районні територіальні центри комплектування вже отримали мобілізаційну директиву про заборону мобілізації чоловіків до 25 років.

Призов чоловіків тепер можливий лише за письмовою згодою. Натомість демобілізацію вже мобілізованих ця директива не передбачає.

25 вересня в командуванні Сухопутних військ повідомили, що уточнили окремі питання щодо призову військовозобов’язаних громадян окремих категорій.

Як зазначили в Сухопутних військах, такі рішення ухвалено, зокрема, для зниження суспільної напруги. Вони оформлені у встановленому порядку та доведені до відповідних військових частин для службового користування. Водночас наголосили, що органи військового управління обмежені в коментуванні питань, що стосуються виконання поставлених завдань та службової інформації.

Відстрочка чоловікам, чиї неповнорідні родичі загинули чи зникли на війні

6 вересня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11391, який стосується відстрочки для чоловіків, чиї неповнорідні родичі загинули або зникли під час війни. До цього права на відстрочку мали лише особи, чиї повнорідні брати чи сестри загинули або зникли на війні.

Після підписання закону президентом коло військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, розширено також на осіб, у яких на війні загинули чи зникли неповнорідні брати та сестри (тобто ті, хто має або спільну матір, або батька).

Повістки у реєстрі Оберіг

У Міноборони України розробили функціонал задля автоматизації процесу вручення повісток. Нововведення передбачає генерацію повісток у реєстрі Оберіг.

Після генерації в реєстрі Оберіг повістку засвідчуватимуть електронним підписом начальника ТЦК. Далі повістку скеровуватимуть на централізований друк, потім – на Укрпошту, а вже звідти розвозитимуть. Міноборони тим часом матиме повну інформацію про шлях та час доставлення повістки.

Перевірити законність повістки можна буде в Резерв+ за допомогою сканера QR-коду.

Додамо, що закон про мобілізацію, що набув чинності в травні 2024 року, передбачає надсилання повісток через Укрпошту – рекомендованим листом. Така повістка вважатиметься отриманою, коли на пошті поставлять відмітку про отримання, неможливість вручення чи відмову від отримання. Як їх формують та надсилають на Львівщині читайте за посиланням.

Зазначимо, що уряд виділив 71 мільйон 820 тисяч гривень на друк 900 000 повісток до кінця 2024 року.

Мобілізація чоловіків віком від 50 до 60 років

Чоловіків віком 50-60 років, згідно з новою директивою, призивають виключно за окремим мобілізаційним розпорядженням. Після 50 років призиватимуть лише тих, хто має дефіцитні військово-облікові спеціальності. Окреме мобілізаційне розпорядження видає Генеральний штаб.

Призовники зможуть ставати на військовий облік онлайн

Кабмін схвалив законопроєкт, розроблений Міноборони, який дозволяє українцям призовного віку ставати на військовий облік онлайн.

Цим законопроєктом планується дозволити ставати на військовий облік призовникам та уточнювати персональні дані через електронну ідентифікацію у сервісі Електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста. 

Крім того, згідно з законопроєктом, планується ліквідувати комісії для взяття на такий облік та скасувати проходження медогляду під час взяття громадян на військовий облік. 

Також буде уточнено положення щодо військового обліку жінок, які захотіли служити – безпосередньо перед направленням службу за їхнім бажанням їх братимуть на військовий облік призовників. Після завершення базової військової служби вони їх братимуть на військовий облік військовозобов’язаних.

У застосунку Армія+ з’явилася функція оновлення даних

Міністерство оборони оновило додаток Армія+, додавши функцію виправлення даних про військову службу. 

У Міноборони пояснили, що після створення та запуску в роботу застосунку деякі військовослужбовці зіткнулися із проблемою, коли у додатку не відображається інформація про їхню службу.  

У відомстві зазначили, що найчастіше це траплялося через те, що оператори ТЦК та СП не оцифрували інформацію про актуальний статус обліку військового. 

Для того, щоб виправити або оновити інформацію, користувач мав завантажити додаток Резерв+, і через нього надіслати запит. 

Однак тепер це можна зробити у застосунку Армія+ у кілька натискань та отримати номер заявки, щоб надалі можна було уточнити статус оновлення даних.

Відстрочка для вчителів

Викладачі мають право на відстрочку від мобілізації, однак не всі. Це стосується лише тих, хто займається науково-педагогічною діяльністю в закладах вищої та фахової передвищої освіти та має науковий ступінь.

До цієї категорії також належать і вчителі середніх шкіл та професійно-технічних закладів. Однак за умови, якщо їхнє навантаження становить не менше ніж 0,75 ставки. Тобто якщо вчитель працює менше або за сумісництвом, його можуть призвати до лав ЗСУ.

Нагадаємо:

Хто має право на відстрочку:

• заброньовані підприємствами, установами та організаціями;

• особи з інвалідністю;

• особи, які мають на утриманні троє і більше дітей віком до 18 років, за винятком тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів;

• батьки-одинаки, які виховують дитину/дітей до 18 років, якщо інший з батьків помер, позбавлений батьківських прав, або визнаний зниклим безвісти;

• особи, які мають неповнолітню дитину та чоловіка (дружину), що проходять військову службу;

• особи, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

• особи, які виховують дитину з тяжким захворюванням;

• особи, які утримують повнолітню дитину з інвалідністю І чи II групи;

• особи, які опікуються дитиною, яка до усиновлення була сиротою або позбавленою батьківського піклування, віком до 18 років;

• особи, які піклуються про хвору дружину (чоловіка), дитину чи одного з батьків або батьків подружжя, які потребують постійного догляду за висновком медкомісії;

•особи, які є опікунами особи, визнаної судом недієздатною;

•особи, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю | чи 1I групи;

• члени сімʼї другого ступеня споріднення, які здійснюють постійний догляд за особою з інвалідністю І або II групи (за умови відсутності близьких родичів першого ступеня та не більше однієї особи);

• люди, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, дід, бабуся, рідні (повнорідні чи неповнорідні) брат або сестра) загинули або зникли безвісти під час бойових дій;

• члени сімей осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України;

• військовозобовʼязані, які були звільнені з полону (можуть бути призвані лише за їхньою згодою);

• здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою та здобувають рівень освіти, вищий за раніше отриманий;

Зазначимо, після отримання повістки військовозобов’язані можуть звернутися до рекрутингового центру, а не тільки в ТЦК і СП. Як повідомив в інтерв'ю «Твоєму місту» уповноважений представник Міністерства оборони України з питань рекрутингу Олексій Бежевець, якщо людина вже отримала повістку, то вона може прийти в рекрутинговий центр і самостійно обрати для себе вакансію і бригаду. Детальніше за посиланням.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!