Україна

Мобілізація жінок. Що може змінитися

1260 0
Згідно з новим законопроєктом №12076, який Верховна Рада України ухвалила в першому читанні 3 грудня 2024 року, до законодавства вносяться зміни щодо обов'язкового військового обліку для жінок.
Фото: ОП

Фото: ОП

Що передбачає законопроєкт

Згідно з законопроєктом, жінки, придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і які виявили бажання служити, повинні ставати на військовий облік призовників безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби. Після проходження базової військової служби жінки, звільнені з військової служби, стають на облік військовозобов'язаних.

Військовий облік жінок стосується лише тих, хто здобув освіту за спеціальностями, визначеними статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Хто з жінок має стати на військовий облік

Згідно з цим положенням на військовий облік мають ставати жінки:

  • Придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

  • Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони України, і придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в першому абзаці цієї частини (ставатимуть на облік за власним бажанням).

Читайте також: Хто може отримати відстрочку від мобілізації. Пояснення

Військовий облік жінок-медиків та фармацевток поширюється на:

  • Студенток, які перебувають на останньому курсі навчання за відповідними спеціальностями.

  • Працівниць державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, які здобули освіту за цими спеціальностями.

  • Безробітних, які здобули відповідну спеціальність. Вони повинні ставати на облік самостійно.

Окрема норма закону передбачає обов'язковий облік для жінок з медичною або фармацевтичною освітою. У воєнний час вони можуть бути призвані на службу або залучені до оборонних робіт за добровільною згодою.

Жінки, які мають спеціальності, споріднені з військовими, також можуть стати на облік за власним бажанням.

Хто може отримати штраф

Військовозобов'язані жінки, які здобули освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями та є віком від 18 до 60 років, зобов'язані уточнити свої військово-облікові дані відповідно до закону 3633-IX. За порушення цієї норми на особу може бути накладено штраф у розмірі від 17 до 25 тисяч грн згідно зі статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Очільник Кременчуцького районного ТЦК та СП, Мирослав Волков, підтвердив, що штрафи поширюються також і на жінок.


Читайте також: Військовий облік. Хто підлягає зняттю та що варто знати

Обов’язки військовозобов'язаних жінок

Як зазначає видання NV, згідно з законом 3633-IX, жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі). Це включає:

  • прийняття на військову службу за контрактом або призов на військову службу;

  • проходження військової служби;

  • проходження служби у військовому резерві;

  • виконання військового обов’язку в запасі;

  • дотримання правил військового обліку.

Медикині та фармацевтки, після постановки на військовий облік, мають виконувати такі обов’язки:

  • проходити підготовку до військової служби, службу та виконувати обов’язок у запасі;

  • дотримуватися правил військового обліку, встановлених законодавством;

  • прибувати за викликом відповідного територіального центру комплектування для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), проходження приписки, медичного огляду, направлення на підготовку для здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних;

  • проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного ТЦК;

  • вчасно повідомляти інформацію про себе (сімейний стан, стан здоров’я), місце проживання, освіту, місце роботи та посаду.


Антоніна Костик

_____________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!