
фото:lviv.travel
Музей Євгена Коновальця у Зашкові, що поблизу Львова, залишається закритим, а його інфраструктура перебуває в неналежному стані. Таку думку висловив перший заступник міського голови Львова Любомир Зубач.
Він зазначив, що музей «потрібно рятувати», і зокрема звернув увагу на проблему із вбиральнею, що на подвір'ї біля будинку. За його словами, «туалет – це обличчя будь-якого офісу, структури, закладу. Це про повагу до людей, про ставлення до відвідувачів і рівень менеджменту».
Водночас Зубач зауважив, що музей підпорядковується не Львівській громаді, а області, що ускладнює процеси його модернізації та належного утримання. У зв'язку з цим місто пропонує співфінансування для вирішення проблем.
«Твоє місто» детальніше поговорило про це із директором Львівського історичного музею Романом Чмеликом. Він пояснив, що музей орендує безпосередньо будівлю. Сама ж територія, стверджує Чмелик, належить місту.
«Львівський історичний музей має в оренді будинок музею Коновальця. Виключно будинок. Вся територія, вся земля - у власності міста. Львівському історичному музею не передано жодного метра квадратного землі довкола будинку. Ні в користування, ні в оренду», – зазначив він.
Читайте також:В місті кажуть про критичний стан музею Коновальця на Львівщині
Чмелик також не погоджується з формулюванням про занедбаний стан музею, оскільки протягом останніх років там провели низку ремонтних робіт. Зокрема, у 2021 році до 130-ї річниці народження Євгена Коновальця було оновлено дах, експозиційні зали, систему пожежної сигналізації та котли опалення. Також придбали мультимедійну дошку для нової експозиції.
«І у 2021-му році, 14 червня, були проведені заходи з нагоди річниці у відремонтованих приміщеннях з оновленою експозицією і відремонтованим дахом», – додав директор.
У 2022 році через війну музей було закрито, а експозиції демонтовано, проте вже влітку 2023 року заклад відновив роботу, а згодом за кошти Львівського історичного музею було встановлено металеву огорожу.
«Рік минув, у нас були успіхи на фронті.Тож ми вирішили відкрити музей Коновальця і Шухевича знову», – пояснив він.
Читайте також: Стало відомо, скільки коштуватиме відновлення музею Шухевича у Львові
Однак після того, як у січні 2024 року було знищено музей Романа Шухевича, Львівський історичний музей прийняв рішення закрити й музей Коновальця через потенційну загрозу обстрілів. Наразі всі цінні експонати переміщено у безпечне місце.
Щодо облаштування туалету, Чмелик наголосив, що це не є відповідальністю музею, оскільки «коли там жили Коновальці, в будинку туалету не було», а внесення конструктивних змін у пам’ятку місцевого значення заборонене. Крім того, у приміщенні бракує місця для санвузла.
Водночас він повідомив, що звернувся до міської влади з проханням допомогти у впорядкуванні території та облаштуванні сучасного туалету, пристосованого для людей з особливими потребами.
«Я, як директор Львівського історичного музею, написав лист до голови міста Львова пана Андрія Садового після зустрічі з паном Любомиром Зубачем з проханням посприяти в порядкуванні території і створенні там сучасного туалету, який би був також обладнаний всім необхідним, щоб з нього могли скористатися люди з особливими потребами».
Однак, на його думку, міська рада може реалізувати цей проєкт без участі Львівського історичного музею, оскільки земля належить громаді Львова. Чмелик підсумував, що як орендарі вони зобов’язані утримувати будівлю у належному стані, і вони виконують цю вимогу.
Нагадаємо, що унаслідок обстрілу Львівщини 1 січня окупанти знищили музей Романа Шухевича та пошкодили будівлю університету в Дублянах. Натомість бронзове погруддя Романа Шухевича авторства Михайла Черешньовського зазнало лише незначних ушкоджень. А з-під завалів дістали вигоріле фортепіано, на якому грав командир УПА.
Анастасія Лаврук
Фото: Роман Чмелик
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.