фото умовне: ГО «SaveDnipro»
На Львівщині триває встановлення стаціонарних та широке використання мобільних інноваційних пристроїв, що вимірюють рівень радіації. Для цього в області почали співпрацю з ГО «SaveDnipro» та міжнародною організацією Safecast. Про це повідомила пресслужба Львівської ОВА.
«Якщо повернутись в часі на початок повномасштабного вторгнення, то в Україні бракувало даних радіаційного моніторингу в реальному часі через викрадення обладнання, та через закриття інформації під різними приводами. Громадськість, на відміну від державних установ, може реагувати швидко та гнучко збираючи дані та встановлюючи датчики. Тому співпраця між громадськістю та владою в сфері радіаційного моніторингу – це підсилення держави у напрямку громадської безпеки в складній ситуації.
Особливо, враховуючи те, що Львівщина це регіон біля якого знаходяться Хмельницька АЕС, розташована в 190 км на схід від Львова, що має 4 енергоблоки загальною потужністю 4000 МВт, Рівненська АЕС, розташована в 130 км на північний схід від Львова, що має 4 енергоблоки загальною потужністю 4000 МВт та Південноукраїнська АЕС, розташована в 320 км на південь від Львова, яка має 3 енергоблоки загальною потужністю 3000 МВт», – йдеться у повідомленні.
Читайте також: Що робити львів'янам у разі радіаційної аварії. Рекомендації
В обласній адміністрації зазначили, що інформація, яку намагаються зібрати і висвітлювати важлива, оскільки дасть розуміння про рівень радіаційної безпеки та дозволить оперативно реагувати на будь-які загрози. Громадський моніторинг радіаційного фону надає можливість швидко виявляти відхилення від нормальних рівнів радіації, забезпечуючи таким чином додатковий захист для населення.
У рамках цієї ініціативи підписали меморандум про співпрацю між Львівською обласною військовою адміністрацією та ГО «SaveDnipro», що дозволить встановити станції заміру радіації на території усієї Львівщини та отримувати актуальні дані стосовно радіаційного фону регіону. До кінця 2024 року планують встановити 7 таких станцій, але будуть працювати над тим, щоб їх ставало більше.
Перші станції вже встановили у Львові на початку травня 2024 року. Дані можна моніторити на сайті SaveEcoBot.
«У наших планах створити інтегровану систему моніторингу, яка об'єднає дані про радіаційний фон, якість води та стан повітря на території Львівщини. Це потребує встановлення нових стаціонарних та активного використання мобільних пристроїв для вимірювання радіаційного фону. Ми також маємо намір розширити існуючу мережу станцій моніторингу повітря, збираючи дані про рівень забруднення в різних районах області. Це забезпечить доступність екологічних даних для громадськості та підвищить прозорість у питаннях екологічної безпеки. Більше пристроїв — більше відкритих даних — краща більше інформації – краща безпека», – зазначив начальник управління з питань цифрового розвитку Львівської ОВА Максим Столярчук.
Нагадаємо, якщо в Україні виникне ситуація, яка спричинить радіаційну небезпеку, то першими про це повідомлять органи влади. У населених пунктах про радіаційну небезпеку інформуватимуть системи оповіщення.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.