
фото умовне
У 2024 році у Львівській області на обліку перебували понад 7 тисяч пацієнтів з епілепсією. Про це повідомила пресслужба Львівської ОВА.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), понад 50 мільйонів людей у світі живуть з епілепсією, причому майже 80% з них проживають у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.
Щороку у світі діагностують близько 5 мільйонів нових випадків епілепсії. У країнах з високим рівнем доходу цей показник становить 49 на 100 тис. населення, тоді як у країнах з низьким та середнім рівнем доходу – до 139 на 100 тис.
Всього на Львівщині на обліку перебували: у 2022 році – 4933 пацієнти, у 2023 році – 5282 пацієнти, у 2024 році – 7454 пацієнти. Що свідчить про зростання кількості пацієнтів за останні роки.
Що це за хвороба
Епілепсія – це неврологічне захворювання, яке характеризується повторюваними судомними нападами, спричиненими аномальною електричною активністю в мозку. Ці напади можуть проявлятися у вигляді короткочасних мимовільних рухів різних частин тіла, іноді супроводжуються втратою свідомості та контролю над функціями організму.
Епілепсія проявляється по-різному у кожної людини. Частота, тривалість та типи нападів можуть значно відрізнятися, тому важливо розуміти індивідуальні особливості кожного пацієнта.
Перша допомога при епілептичному нападі: необхідно покласти людину на бік, захистити її голову, не стримувати рухів і не вставляти нічого в рот. Після нападу дати людині час прийти до тями. Викликати швидку, якщо напад триває понад 5 хвилин або якщо це перший випадок у людини.
Читайте також: Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
Хоча напади можуть здаватися спонтанними, більшість людей з епілепсією знають свої тригери (нестача сну, стрес, надмірне використання гаджетів тощо) і можуть частково контролювати ситуацію за допомогою правильного способу життя та медикаментів.
Емоційна та соціальна підтримка з боку родини, друзів та колег є важливою для людей з епілепсією. Розуміння та прийняття можуть значно покращити їхнє психологічне благополуччя.
«Підтримка людей з епілепсією – це спільне завдання медичних працівників, психологів, родичів та всього суспільства. Обізнаність та розуміння можуть значно покращити якість життя цих людей та сприяти їхній повній інтеграції в суспільстві», – зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.
Основним проявом епілепсії є епілептичні напади, які можуть варіюватися за формою та інтенсивністю:
-
Генералізовані напади: залучають обидві півкулі мозку та характеризуються втратою свідомості, судомами всього тіла.
-
Фокальні (парціальні) напади: залучають окрему ділянку мозку та можуть проявлятися мимовільними рухами в певній частині тіла, змінами відчуттів або поведінки без втрати свідомості.
-
Деякі люди можуть відчувати ауру – передвісник нападу, який проявляється у вигляді специфічних відчуттів або емоцій.
У разі епілепсії першим кроком є звернення до сімейного лікаря, який оцінить ситуацію, проведе первинний огляд і скерує пацієнта до профільного спеціаліста – невролога (епілептолога).
Нагадаємо, чому виникає мігрень після сну і що з цим робити, чим небезпечна епілепсія та чи можуть розлади пам’яті, мігрені та епілептичні напади вказувати на хворобу Альцгеймера, Твоєму місту розповідав лікар-невролог Центру медичних інновацій NOVO Ростислав Яцинин. Читайте за посиланням.
__________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі