Фото: ЛМР
У четвер, 12 вересня, на пленарному засіданні Львівської міської ради депутати погодили кредит на 840 млн грн. Найбільше з цих коштів – 718 млн грн на сміттєпереробний завод. Також напередодні сесії ввечері з'явилась ухвала на ще один кредит на завод на 150 млн грн, але його не підтримали.
«Твоє місто» з'ясувало, на що потрібна ця сума, попри те, що в завод заклали вже 47,7 млн євро, через що сперечались депутати і коли сміттєпереробний таки запрацює.
На якому етапі будівництво та чому потрібні кошти
Як стверджував на сесії керівник комунального підприємства «Зелене місто» Олександр Єгоров, будівництво заводу завершено на 70%. Закінчити ж проєкт, згідно з цьогорічними додатковими угодами, планують 28 лютого 2025 року.
Попри це, вже зараз підрядник, польська компанія Control Process S.A., попереджає, що будівництво може затягнутись на 23 контрактні дні. Причиною цього є несвоєчасна оплата, яка виникла, як вказує керівник «Зеленого Львова», не з вини замовника будівництва.
Водночас керівник тимчасової контрольної комісії з питань діяльності ЛКП «Зелене місто» Назарій Бербека додав, що для завершення проєкту потрібно ще понад 700 млн грн, щодо чого зверталися до депутатів, комісій та міського голови та на що була неоднозначна реакція.
«Ми точно не можемо зупинитися на половині дороги, бо сотні мільйонів інвестовано, і навіть якщо ми збираємось відмовитись від цього, витрати будуть лише наростати, адже є питання додаткової індексації, консервації витрат, оплати кредитних відсотків», – підкреслив Назарій Бербека.
Щодо додаткових коштів висловився депутат ЛМР Андрій Шевців, заявивши, що підрядник потребує не менше одного мільйона євро щомісяця при теперішніх темпах будівництва.
Додамо, що наразі загальна вартість проєкту становить 47,7 млн євро. 34,8 млн євро – це вартість контракту, а ще 12,9 – індексація, яка виникла внаслідок довготривалості будівництва та додаткових робіт.
Повноцінно завершити будівництво сміттєпереробного заводу та передати його під управління ЛКП «Зелене місто», а відповідно і завершити нагляд за експлуатацією, планують 24 березня 2026 року.
«До 28 лютого 2025 року завод має бути запущено згідно з контрактом. Все обладнання на майданчику має бути представлено підрядником. Після того воно має бути змонтоване і запущене. Тоді починають технологічні процеси. Є шість місяців на це – чотири зимового та два літнього періоду. В цей час підрядник зобов’язаний навчити нас працювати на цьому обладнанні, але встановлене і бути готовим до роботи воно має бути в момент відкриття заводу», – вказав керівник ЛКП Олександр Єгоров.
Згідно з ухвалою, кредит планують брати в «Державного ощадного банку України». Відсоткову ставку буде визначено на дату підписання кредитного договору. Строк запозичення – 60 місяців від дати підписання кредитного договору з врахуванням пільгового періоду 24 місяці та з можливістю дострокового погашення кредиту.
Окрім 718 млн грн кредиту, пропонували взяти додатково ще 150
Не враховуючи кредит на 718 млн грн, ввечері 11 вересня на інформаційному порталі депутатів Львівської міськради з’явилась ще одна ухвала, у якій також йдеться про кредит у розмірі 150 млн грн для ЛКП «Зелене місто», які, як вказано у документі, потрібні для завершення проєкту сміттєпереробного заводу.
Жодна з профільних комісій не встигла розглянути цю ухвалу. Про це ж під час пленарного засідання повідомила і керівниця бюджетної комісії Наталія Шелестак
«Я пропоную поставити додаткові питання, окрім кредиту для «Зелене місто». Ця ухвала не пройшла жодної комісії, включаючи профільну бюджетну. Про цей намір на кредит ми дізналися вчора на колегії, тому я би просила сьогодні в порядок денний, як додаткове з порушенням, і таке важливе для громади міста, не включати», – зазначила Наталія Шелестак.
Також згодом депутатка у коментарі Tvoemisto.tv пояснила, що ніхто не надав жодного пояснення щодо того, для чого ці кошти.
«Для чого ці 150 млн грн вони не змогли пояснити. Є чітке роз’яснення керівника заводу, що 718 млн – це максимальна сума, яка потрібна для запуску заводу. І я взагалі не розумію, звідки вони взялись. На пряме запитання, для чого потрібні ще 150 млн грн відповіді не надали», – сказала вона.
Враховуючи суперечки депутатського корпусу, міський голова Львова Андрій Садовий вирішив не виносити це питання на порядок денний.
Додамо, що кредит планували брати на 60 місяців. Розрахована відсоткова ставка – не більше 9% річних.
Скарги депутатів на підрядника
Депутат Назарій Бербека зазначив на сесії, що до проєкту будівництва та підрядника є багато запитань, адже він не включає багатьох моментів, без яких завод не зможе функціонувати – зовнішні мережі, очисні споруди, мережі водопостачання та каналізація. Також депутат пояснив, що є претензії і до темпів виконання робіт та подання документації.
«Темп робіт постійно є змінним та немає вчасного надання проєктних рішень. Станом на сьогодні критичним є одне питання до підрядника – це надання коригованої проєктної документації, яку мали надати до 30 червня цього року. Комісія зверталась до підприємства з вимогою, але досі її немає. Це впливає на виконання робіт», – зазначив він.
Про це говорив і депутат Володимир Марусяк, вказавши, що на етапі укладення контракту та формування проєктно-кошторисної документації було неправильно визначено обсяги і потреби у фінансуванні цього проєкту.
Водночас Наталія Шелестак сказала, що на підрядника необхідно накладати штрафні санкції у разі невиконання умов договору.
Керівник «Зеленого міста», яке відповідає за сміттєпереробний завод, пояснив, що щотижня команда виставляє претензії, які згодом, у разі продовження порушень контракту, переростатимуть у штрафи.
До слова, міський голова Львова Андрій Садовий сказав на сесії: «Я вам можу розповісти про сотні випадків, де на великих будовах терміни зміщувалися на роки, а сума збільшувалась у два-три рази, і це вважалось за «слава Богу». Тому те, що ми сьогодні маємо, якщо все вийде, то треба всім давати нагороди, за те, які вони молодці»
Що стосується загалом кредиту, який Львівська міська рада бере на 840 млн грн, то ці гроші спрямують на:
-
будівництво сміттєпереробного заводу на вул. Пластовій, 13 (718 млн грн),
-
реконструкцію системи живлення власних потреб ТЦ «Північна» із можливістю приєднання джерела аварійного живлення та запуску від нього на вул. Пластовій,125 (58,1 млн грн),
-
капітальний ремонт двох центрів для ветеранів на вул. Шевченка та Липинського (17,6 млн грн).
Нагадаємо, що на вул. Пластовій, 13, біля очисних споруд «Львівводоканалу», будують сміттєпереробний завод, там зможе працювати понад сотню людей. Він має бути поділений на дві частини, де відбуватиметься механічна і біологічна обробки. Його планують завершити до серпня 2023 року. Потужність майбутнього заводу становитиме 240 тисяч тонн відходів на рік. На полігоні уже запрацювала сучасна біогазова електростанція. Детальніше про те, яким буде сміттєпереробний завод у Львові, з'ясувало Tvoemisto.tv в інтерв'ю з колишнім керівником ЛКП «Зелене місто» Тарасом Калужним.
Володимир Федорович
Візуалізація: ЛМР
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.