Нема зв'язку й сирен під час відключень світла. Чи можна щось зробити з цим у Львові

1102 0
«Твоє місто» з'ясувало, чи можливо, щоб під час відключень світла працювали й всі системи оповіщення, і мобільний зв'язок.

Під час ранкової ракетної атаки рф 4 вересня через відключення світла мешканці деяких районів Львова не чули тривоги. Ситуацію погіршила і проблема відсутності мобільної мережі, яка виникла з вимкненням світла.

«Твоє місто» з'ясувало, хто відповідальний за роботу сирен, що кажуть оператори мобільного зв'язку та чи можливо, щоб під час відключень світла працювали і всі системи оповіщення, і мобільний зв'язок.

Речниця «Львівобленерго» Галина Петрушка у коментарі Tvoemisto.tv повідомила, що за системи оповіщення, як і за світлофори, під час відключень відповідають не вони: «У нас є список критичної інфраструктури, який нам надає обладміністрація, тобто ми самі не визначаємо, які об’єкти можна знеструмлювати, а які ні».

Читайте також: Що таке аварійні відключення світла і чому їх застосовують

За кожен об’єкт критичної інфраструктури, каже вона, відповідають органи влади, а також зазначила, що доволі складно не вимикати якийсь певний світлофор чи сирену, адже тоді доведеться залишати з електроенергію декілька навколишніх будинків, що збільшить енерговитрати.

Наразі область забезпечена трьома типами систем оповіщення

«На сьогодні система оповіщення Львівщини складається з новітніх електронних систем та старого парку, який ми трішки модернізували», – прокоментували Tvoemisto.tv в департаменті цивільного захисту Львівської ОВА.

Йдеться про: 

  • 19 електронних сирен великої потужності;
  • 365 одиниць сирен середньої потужності;
  • 145 одиниць старих електромеханічних сирен, 75 з яких розташовані у Львові. 

 

«Справді, коли у нас аварійне чи планове відключення, то електронний блок на зв’язку та працює, але він фізично не може запустити сирену, якій для запуску переважно необхідна мережа у 380 вольт, навіть не у 220», – пояснили в департаменті. 

Відтак, електронні сирени великої та середньої потужності забезпечені резервним живленням та можуть автономно працювати дві доби в режимі очікування та три години в режимі активної роботи

Окрім того, у Львівській області є понад 500 одиниць систем екстреного оповіщення у місцях скупчення людей та навчальних закладах. 

Чиновник Львівської ОВА заявив, що наразі 75% з них заживлені на випадок відключень світла, а до кінця 2024 року цей показник мав би зрости до 90%, що профінансують з програми «Безпечна Львівщина». 

Чи є рішення, щоб оповіщення були чутні завжди

Виконавчий директор асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк каже, що однією з ключових проблем у ситуації з відключеннями є те, що живлення сирен, як і світлофорів, здійснюється від основної інфраструктури міста, а не окремої лінії. Тому при відключенні світла у певних черг, це ж відбувається і з системами оповіщення. 

Читайте також: «Дефіцит електроенергії може бути навіть до 2026 року», – експерт про світло

Експерт пояснив, що є інше рішення – встановлення акумуляторів, які приєднають до сирен, для заживлення під час відключення. 

«Теоретично окремі джерела живлення ставити можна, але це питання, чи ставити акумулятори, що реально дорого, чи тягнути кілометри, а то і десятки кілометрів кабелів, що теж дорого і довго. На усе це потрібні великі кошти та робітники. З цим справді треба щось робити. Бо зі світлофорами можна і поліцейських виставити на перехрестя, і правила дорожнього руху діють, а тут все складніше».

Експерт навів приклад міста Ковеля, де зробили окрему мережу для комунальних підприємств, щоб сирени могли працювати і під час відключень світла. Відтак, передавачі зв’язку, які часто облаштовані на трубах котелень, просто перепід’єднали до цієї ж мережі.

«Але проблема в тому, що вони переважно віддалені від місць проживання людей. Так ніхто не буде їх чути», – каже енергетик.

Водночас в департаменті цивільного захисту ОВА кажуть, що таке рішення реалізувати доволі складно, адже справа у коштах та старих радянських сиренах, для запуску яких потрібно 380, а не 220 вольт. 

Попри це, наразі у ОВА спільно з Львівською міськрадою визначають місця в громаді, де можна розташувати нові сирени, які можна буде заживити альтернативними джерелами. Так вдасться опрацювати певні частини міста, аби систему оповіщення було чутно максимальній кількості жителів. 

Чи можна щось зробити з мобільним зв’язком

Ситуація із мобільним зв’язком така ж, як і з сиренами. Святослав Павлюк пояснив, що мобільні станції зв’язку мають невеличкі батереї, які дають змогу їм працювати під час відключень одну-дві години, якщо не менше. 

Для збільшення цього показника потрібні об'ємні акумулятори, що також тягне за собою великі витрати.

«Інвертор та батерея можуть вилитись у шість-сім тисяч доларів за одну базову станцію. Тому і ставлять такі станції на кожну, умовно кажучи, десяту станцію, аби був хоч якийсь зв’язок. Повна перебудова займе дуже багато часу та коштів. А генератори хтось має встановити, вмикати, вимикати. Це війна і з цим нічого не зробиш», – додав експерт та сказав, що це, зі свого боку, неодмінно вплине на вартість тарифних пакетів інтернету та мобільного зв'язку.

Читайте також: Чи готова енергосистема Львова до зими

Водночас Tvoemisto.tv звернулось з інформаційним запитом до оператора мобільного зв'язку «Київстар», який, за даними самої ж компанії, обслуговує понад 23 млн абонентів.

Там кажуть, що станом на серпень 2024 року на базових станціях «Київстар» встановлено 126 тис. нових акумуляторів, які дозволяють збільшити автономність роботи телеком обладнання без електроенергії до 4 годин і більше.

В планах – закупити ще 61 тис. 766 літієвих акумуляторів для базових станцій.

Роботу ж послуг інтернету забезпечує 51 тис. джерел безперебійного живлення, які встановили у 23 тис. багатоквартирних будинках.

Також пресслужба мобільного оператора заявила, що всі визначені РНБО критично важливі об`єкти забезпечені генеруючими потужностями для отримання зв`язку протягом як мінімум трьох діб у випадках повномасштабних блекаутів. 

Попри це, у компанії вказують, що для зарядки акумуляторів потрібно від чотирьох до шести годин. І саме непрогнозований характер відключень світла, як за кількістю, так і тривалістю, викликають ситуацію, за якої вони не встигають перезаряджатися.

«Підключити до автономної генерації усі без винятку об'єкти телеком-мереж технічно неможливо. Тому у випадках, коли відключення електроенергії є масштабними і довготривалими, компанія змушена встановлювати пріоритети у забезпеченні живлення базових станцій», – вказала пресслужба оператора.

Нагадаємо, 4 вересня близько п’ятої години ранку ворог здійснив комбіновану атаку по Львову ракетами та шахедами. Внаслідок атаки загинуло 7 людей, серед яких є діти. Ще 64 мешканці потребували медичної допомоги, з них 8 дітей. Семеро пацієнтів у критичному стані. Руйнувань зазнали 5 навчальних закладів, 2 центри творчості, 2 медичні установи, храм ПЦУ св. Юрія Переможця, що на вул. Чернівецькій. 5 вересня у місті оголошено Днем жалоби за загиблими внаслідок російської атаки.

Репортаж з місця ракетного удару можна прочитати за посиланням.  

Володимир Федорович

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.



Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!