Оксану Линів запитали, який її вклад у перемогу і як цьому допоможе опера російського композитора

13724 0
Диригентка зі Львівщини готує оперу Чайковського у Німеччині.
оксана линів/ фото з відкритих джерел

оксана линів/ фото з відкритих джерел

Нещодавно стало відомо, що диригентка зі Львівщини Оксана Линів на липень 2025 року готує оперу російського композитора Петра Чайковського у Саксонській державній опері Дрездена. 21 березня диригентка заявила, що твори Чайковського належать до обовʼязкового репертуару кожного диригента, чия карʼєра розвивається на інтернаціональному рівні, так як ці твори належать до світової музичної спадщини. Водночас музикант Віктор Рекало запитав диригентку, як опера Чайковського допоможе закінчити війну і зазначив, що, наприклад, музиканти у Харкові не мають можливості виконувати твори світової музичної спадщини через війну, на відміну від Оксани Линів. 

Відтак Віктор Рекало попросив Оксану Линів публічно оприлюднити свій вклад у те, щоб українські військові мали змогу отримати озброєнння, адже, за його словами, така можливість є завдяки, зокрема, деяким дипломатичним зусиллям та публічній позиції багатьох митців.

«Тому я, і певно, вся українська творча спільнота були би дуже вдячні Вам за публічне оприлюднення Вашого внеску у цю справу, особливо на тлі Ваших численних творчих успіхів та запрошень на провідні музичні сцени світу. Звичайно, ніхто не має права лізти до Вас у кишеню, тому я по-простому, по-слобожанськи, спитаю – як помагає Чайковський у цьому ділі? Грати Чайковського більше помагає, ніж його не грати? Чи якшо воно помагає, то як саме?», – запитав музикант.

Читайте також: Диригентка зі Львівщини пояснила, чому виступатиме з оперою російського композитора у Німеччині

Він також прокоментував слова диригентки про те, що «від початку періоду воєнного стану на території України припинили виконувати музику Чайковського, Прокофʼєва, Шостаковича, Рахманінова, Стравінського»:

«Те, що Ви називаєте «початком періоду воєнного стану» називається війна, і вона триває в Україні вже десять років. Це, припустімо, те саме, що сказати на контрабас, що воно – велика скрипка, а на диригента – що це просто махач руками», – зауважив музикант.

Нагадаємо, українська диригентка у Дрездені займатиметься музичним супроводом вистави «Євгеній Анєгін». Дійство проводитимуть російською мовою. Квитки ж розпочнуть продавати вже в квітні цьогоріч. 

Також додамо, що нещодавно організатори Віденського фестивалю скасували концерт «War Requiem» російсько-грецького диригента Теодора Куртензіса. Натомість у програму включили «Кадиш-реквієм» львів’янки Оксани Линів. До цього диригентка відмовилась брати участь у фестивалі через концерт російського виконавця. 

Tvoemisto.tv розповідало, що пов’язує ПВК Вагнера з музикою, про ставлення Оксани Линів до німецького композитора і росіян та чому під час війни потрібно розуміти контекст будь-якої події.

Довідка:

Оксана Линів народилася в Бродах, що на Львівщині, у сім’ї музикантів. Навчалася в музичній школі ім. Миколи Лисенка у Львові. Своїм першим оркестром диригувала у віці 16 років. Зараз їй 43 роки.

Вона є засновницею Міжнародного фестивалю класичної музики «LvivMozArt» та Молодіжного симфонічного оркестру України «YsOU». Оксана Линів стала першою жінкою на посаді головного диригента опери та філармонійного оркестру в місті Грац (Австрія).

У жовтні 2021 року Муніципальний театр Болоньї повідомив, що Оксана Линів стане його головною диригенткою з січня 2022-го.

Наприкінці липня 2021 року вона стала першою жінкою на посаді диригента Байройтського оперного фестивалю в Німеччині. Тоді ж диригувала «Летючим голландцем» Ріхарда Ваґнера, а серед глядачів була колишня канцлерка ФРН Ангела Меркель.

Читайте також: Оксана Линів: Українська музична освіта значно краща за західноєвропейську

У грудні 2020-го Оксана Линів одержала німецьку нагороду «Oper!Awards» і стала найкращою диригенткою року.

На початку повномасштабного вторгнення їй почали приділяти особливу увагу через те, що вона представляє українську музичну спільноту на міжнародній арені. А ще перша жінка-диригентка звернулася до президента рф путіна і пояснила, чому йому ніколи не вдасться нас перемогти.

У квітні 2022 року солістка Львівської опери Людмила Корсун повідомила, що не братиме участі в проєктах, де задіяні росіяни та російська музика. Зокрема, заявила, що її участь в постановці опери «Іоланта» Петра Чайковського, якою керує диригентка Оксана Линів з Львівщини, скасована.

У відповідь на звинувачення представниця Львівщини зазначила, що через війну ми частково втратили зв’язок із реальністю, а сфера класичної музики в світі дуже консервативна, зі сталими принципами. І жодна держава, крім Польщі, не підтримала заборони російського класичного репертуару. Ба більше, каже вона, це суперечить Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не відповідає їхнім поглядам про сенс культури та мистецтва і строго засуджується.

Юлія Кметик

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!