![](/media/gallery/full/4/6/469278121_2317152272017114_8314245497432059999_n.jpg)
Комплекс історичних будівель пивоварні Шульца на Деміївці хочуть позбавити статусу памʼятки. Про це повідомляє активіст Дмитро Перов.
"Верховний Суд збирається позбавити статусу памʼятки цілий комплекс історичних будівель на Деміївці?", - написав він.
Йдеться про споруди пивоварні німця Карла Шульца. Вона була збудована у проміжку між 1860 та 1890 р. Сьогодні — це один з найстаріших збережених обʼєктів індустріальної архітектури на території міста. 13 вересня 2023 року Департамент охорони культурної спадщини КМДА включив будівлі до Переліку памʼяток Києва.
“Не погоджуючись з цим Благодійний фонд “Фонд національного добробуту Криму” у березні 2024 р. звернувся до Київський окружний адміністративний суд з вимогою скасувати памяткоохоронний статус. Задекларована мета — більш ніж благородна, спорудити ісламський культурний центр. Правда незрозуміло — чому саме замість памʼяток?”, — пише Дмитро Перов.
Адвокат і правозахисник Олександр Дядюк і Департамент подали апеляцію. 23 липня 2024 року Шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення попередньої інстанції і визнав статус памʼятки за всіма будівлями комплексу.
“Проте, Фонд знову вирішив судитися, тепер — уже в касаційному суді. 9 вересня касаційний адмінсуд відкрив провадження, а днями знайомі скинули фото — все затянуто сіткою. А обʼєму будівлі помітно вже “поменшало”. За парканом — помітно приготування до нового будівництва”, — додає Дмитро Перов.
Перов звернув увагу на те, що розгляд справи у Верховному суді здійснює той самий суддя Андрій Рибачук, що двома тижнями раніше фактично визнав законним руйнування іншої памʼятки — Садиби Зеленських, 1890 р.
Нагадаємо, пивоварня на просп. Голосіївському, 8 була заснована німцем Йоганом-Генріхом Шульцом 1860 року та передана своєму сину — Карлу. Сьогодні це одна з найстаріших памʼяток індустріального будівництва в Києві.
У вересні 2023 року комплекс історичних будівель пивоварного заводу родини Шульца внесли до об'єктів культурної спадщини Києва.
Як ми повідомляли, власником пивзаводу Шульца на Деміївці є Фонд національного добробуту Криму, що був заснований Astem Foundation 2015 року. Співзасновником фонду є міністр оборони Рустем Умеров.
Фонд має намір реалізувати на об`єкті проєкт зі створення Кримськотатарського культурно-освітнього центру, який включатиме: школу, мечеть та культурно-діловий центр із розміщенням музею, конференц-залу, кафе, гуртків та магазинів в національному стилі
Власники промислового комплексу споруд неодноразово намагалися потроху розбирати цегляне мурування, уперше факти руйнування помітили ще 2021 року. Тоді зруйнували один з перших виробничих корпусів, який майже не було майже не видно з вулиці. У кінці того ж року частково розібрали фасад житлового будинку при заводі, що виходить на червону лінію забудови провулка Руслана Лужевського.
За планами Фонду, на місці пивзаводу мали будувати Київський кримськотатарський культурно-освітній центр з мечеттю, про що свідчать фото проєкту на сайті Фонду. Натомість у Фонді продовжують вперто заперечувати факт розборів приміщень пивзаводу та запевняють, що жодних демонтажних чи інших робіт на території не проводили, а "низка повідомлень про це — неправдиві".
Що відбувається зі спорудами однієї з найстаріших пивоварень в столиці, хто власник цього майна та чому влада каже, що не бачили проєкт площею 30 000 квадратів, читайте у нашому матеріалі.