unsplash.com
В останні роки викладачі чимало уваги приділяють індивідуалізації навчального процесу. Одним з найбільш ефективних інструментів цієї тенденції стало дослідження стилів навчання. Під цим терміном, перш за все, розуміють найефективніший для конкретної людини спосіб засвоєння інформації.
Відповідно до чинної класифікації, виділяють чотири стилі навчання, що пов’язані з індивідуальними особливостями процесів сприйняття:
- візуальний;
- аудіальний;
- письмовий;
-
кінестетичний.
Знання власного стилю навчання допомагає підібрати найбільш ефективні методи для засвоєння окремих тем чи навіть галузей знань. Саме цей інструмент при вмілому його використанні може стати потужним каталізатором для досягнення цілей. Наприклад, знаючи стиль навчання свого учня, репетитор з математики може підібрати засоби, які допоможуть швидше запам’ятати складні формули та правила.
Візуали: Потрібно побачити, щоб засвоїти
Візуали найкраще запам’ятовують інформацію, яка супроводжується яскравими зоровими образами. Помічними для формування останніх є різноманітні зображення, діаграми, схеми, відеоматеріали. Таким учням необхідно бачити, як працює та чи інша система. Тому часто викладачі у навчанні використовують додаткові засоби передачі інформації, як-от презентації, картки, плакати та інші наочні матеріали.
Для візуалів важливі форми та кольори, адже саме їх вони засвоюють найкраще. Для запам’ятовування учні часто мимовільно створюють відповідні візуальні образи для тих чи інших явищ.
Аудіали: Провідний канал сприйняття інформації – слух
Для ефективного навчання аудіалам важливо, щоб викладач пояснював тему голосом, а не, наприклад, за допомогою схем. Адже найкраще такі учні сприймають та запам’ятовують інформацію, подану в форматі лекції, живого обговорення. Помічними засобами для цих студентів стануть записи лекцій, аудіокниги, тематичні подкасти. Також корисно організовувати різноманітні обговорення. Для повторення пройденого матеріалу учень може використовувати записи свого голосу.
Читання та письмо: Текст як основний інструмент запам’ятовування
Для учнів з таким провідним типом сприйняття важливо мати у своєму розпорядженні текст, який можна самостійно опрацювати. Ці студенти полюбляють робити нотатки, писати конспекти. Викладачеві при роботі з такими здобувачами освіти важливо підібрати якісні підручники. А самому учневі – освоїти різноманітні способи ведення конспектів. Для повторення пройденого матеріалу студенту можна писати власні тексти у форматі роздумів чи відтворення власних нотаток.
Кінестетики: Потрібна дія та рух
Це студенти, яким важливо навчатись на власному досвіді. Основними інструментами пізнання світу для них виступають дії та рухи. Вони можуть використовувати різноманітні тілесні «якорі» для створення власних асоціативних ланцюжків та ефективного запам’ятовування. Це саме той тип учнів, яким легше за все освоювати практичні навички. Вони перші в класі вивчать танок на виступ, покажуть, як розв’язати головоломку. Часто їх відповіді супроводжуються активною жестикуляцією.
Розуміючи ці особливості сприйняття учня, репетитори з досвідом підбирають найкращі саме для цього студента матеріали. Такий персоналізований підхід до навчання дозволяє досягати ефективних результатів у коротші терміни. А сам процес стає значно цікавішим для студента.