Сім архітектурних пам'яток Львова, пошкоджених ракетами. Чим вони особливі

4189 0
Йдеться про пам’ятки архітектури на вул. Коновальця та Квітки-Основ'яненка, які постраждали внаслідок обстрілу рф зранку 4 вересня.

Внаслідок ранкового ракетного обстрілу рф 4 вересня у Львові постраждали сім пам’яток архітектури місцевого значення. «Твоє місто» дізналося перелік цих пам'яток і що про них відомо.

Будинок на вул. Коновальця,44

Як повідомила позаштатна радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщинии Лілія Онищенко у коментарі, найбільше від обстрілу рф постраждав будинок на вул. Коновальця,44. 

«Це будинок, який збудували в 1911-1912 році і він є гарним зразком пізньої сецесії. Він зазнав значних пошкоджень, в нього завалився верхній поверх і дах, а також сходова клітка і пошкоджена майже вся стіна заднього фасаду, перекриття, палисадник перед будинком», – вказала Лілія Онищенко. 

Вілла «Сонячна» Людвика Геллера на вул. Мельника, 7

Наступна пам’ятка за рівнем пошкоджень – вілла Людвика Геллера, яка розташована на вул. Мельника,7. Також її називають «Сонячною». 

«Він також є дуже гарним зразком народної сецесії і має багато дерев’яних елементів, стрімкий дах, п’ятисічну веранду», – пояснила позаштатна радниця міського голови. 

Будинок збудували у 1905 році для колишнього директора Великого міського театру (тепер Львівської опери) Людвіка Геллера. Помешкання Людвіка Геллера збудували в теперішньому Франківському районі Львова. Наразі у будинку є декілька квартир. В під’їзді будинку крізь старі дерев’яні двері видно зношені дерев’яні сходи, які ведуть до однієї з квартир

«За попереднім оглядом, видно, що там пошкоджена конструкція даху і змістилась від ударної хвилі. Також постраждав дерев’яний будинок-прибудова, там була пожежа і його гасили, від чого він також між постраждав», – додала Лілія Онищенко. Проте вона зазначила, що йдеться лише про попередні огляди. Відтак, більшість з зазначених пам’яток потребують подальших обстежень та досліджень.

Читайте також: У Львові хочуть зберегти віллу «Сонячну» і відкрити тут музичну галерею

Вілла Юзефи Франц на вул. Коновальця,47 

Не уникла пошкоджень від російських ракет і вілла Юзефи Франц на вул. Коновальця, 47, або ж так званий палац «гіпсових королів». Наразі там розташований Львівський обласний лікувально-фізкультурний диспансер.

«Там вилетіло близько 70 вікон, відвалився тинк та орнаментальний ліпний карниз, вхідні двері. Важко сказати, який там конструктивний стан, це треба також досліджувати», – повідомила радниця міського голови. 

Читайте також: Що має побачити кожен львів'янин. Палац «гіпсових королів»

Зведена вона була у 1892 році для вдови власника гіпсової фабрики Йосифа Франца. Проєктував цю будівлю відомий архітектор Ян Перось та вважав свою роботу настільки вдалою, що у тому ж 1892 році представив її на будівельній виставці у Львові. А декорував фасади відомий скульптор Едмунд Плішевський.

Будинок Юзефи Франц виконаний з цегли, з мансардним дахом, прикрашений багатим скульптурним декором. Споруду оточує невеликий та затишний сад. Ця вілла являє собою показовий приклад палацової архітектури XIX століття.

Перша жіноча гімназія на Галичині 

За словами Лілії Онищенко, пошкоджень також зазнала Львівська спеціалізована школа №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів, що на вулиці Кокорудзи, 9. Вхід будинку спрямовий у двір, в який впала ракета. Відтак, там дуже пошкоджений дворовий фасад, вікна вибиті, конструктивний стан теж проблематичний. 

Львівська школа №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів – історична пам’ятка Львова, відома як перша жіноча гімназія на Галичині. Будинок колишньої Українськoї жіночoї гімназії «Рідна школа» споруджкний інженером Яном Чачковським та побудований на кошти Іллі та Іванни Кокорудзів в середині 1930 років, pозташований в периметральній забудові вулиці. Згідно будівельної устави від 11 березня 1932 р. про устрій шкільництва будинок повинен був відповідати вимогам чотирирічної гімназії, яка мала налічувати чотири основні класи і розраховувалася на 40 хлопців та 25 дівчат. Будинок став згодом українською жіночою гімназією «Рідної школи» Українського Педагогічного Товариства. Тепер колишня гімназія слугує СШ №5 ім. Іванни та Іллі Кокорудзів.

Додамо, що виділити кошти на ремонт школи №5, що на вул. Кокурудзи, зголосилось місто-побратим Львова Фрайбург. 

Читайте також: Стіни львівської школи перетворили на Місто майбутнього. Фото

Будинок дитячої творчості «Веселка» на Антоновича, 47

Зранку 4 вересня російські ракети ударною хвилею також пошкодили будинок дитячої творчості «Веселка», який розташований на вул. Антоновича, 47. Радниця міського голови вказала, що за попередні обстеженнями у будинку також вибиті вікна та двері.

Додамо, що будинок на вул. Антоновича,47 споруджений у 1922—1929 роках за проєктом архітектора Максиміліана Станіслава Мацялка. Тривалий час фасад будівлі прикрашало барельєфне зображення паротяга, через те, що у міжвоєнний період в будинку містилася профспілка машиністів залізниці, за радянських — Будинок піонерів Львівської залізниці та школа художнього виховання дітей, нині — Центр дитячої творчості «Веселка».

Будинки-пам’ятки 20 століття на вул. Квітки-Основ’яненка

На цій вулиці також є постраждалі від обстрілу будинки-пам’ятки архітектури. Йдеться про дві споруди 20 століття за адресою вул. Квітки-Основ’яненка, 7а та 7.  Наразі оцінку пошкоджень пам’яток ще не провели. 

Будинок за адресою 7А – одна з перших модерністичних кам’яниць. За архівними документами власником забудови був Вінсент Кузнєвіч. Звели його в 1938 році, а проєктантом виступила будівельна фірма Тадеуша Теодоровича-Тодоровського, відомого на той час львівського архітектора, який будував в стилі функціоналізму.

Читайте також: Вулиці Львова. Старий Клепарів – Квітки-Основ'яненка

Загалом внаслідок ракетної атаки по Львову 4 вересня постраждало 188 будівель. Щоби швидко відновити знищене росіянами, мер Львова Андрій Садовий закликав український та міжнародний бізнес заопікуватись одним чи кількома будинками.

Читайте також: «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей

Компанія Carlsberg зголосилася першою. Вони вже задекларували внесок у розмірі 50 000 євро.

Прем'єр-міністр Республіки Польща також повідомляв, що його Уряд приєднається до кампанії.

Нагадаємо, 4 вересня близько п’ятої години ранку ворог здійснив комбіновану атаку по Львову ракетами та шахедами. Внаслідок атаки загинуло 7 людей, серед яких є діти. Ще 64 мешканці потребували медичної допомоги, з них 8 дітей.

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!