Що відомо про автора погруддя Ліни Костенко, яке встановили у львівському театрі

3242 0
Автором скульптури є львівський митець Ярослав Мотика, який помер 1 березня 2025 року.
Ярослав Мотика з погруддям Ліни Костенко/ Фото: facebook.com/yagallery.lviv

Ярослав Мотика з погруддям Ліни Костенко/ Фото: facebook.com/yagallery.lviv

У вівторок, 18 березня, у театрі імені Марії Заньковецької встановили для експонування погруддя Ліни Костенко. Автором скульптури є львівський митець Ярослав Мотика, який нещодавно пішов з життя. В соцмережах, зокрема під дописом «Твого міста», читачі почали активно обговорювати цю скульптуру. Дехто каже, що вона не показує те, якою є Ліна Костенко насправді. Водночас є й ті, хто вважають, що не всі розібралися зі стилем цього твору та роботами автора.

Погруддя Ліни Костенко авторства Ярослава Мотики / Фото: Арт-центр Павла Гудімова 

Фото: Укрінформ

«Твоє місто» вирішило поділитися спогадами про автора та розповісти про його творчість детальніше.

Зазначимо, що Ярослав Мотика є лауреатом державної премії імені Тараса Шевченка 1972 року, автором численних монументальних скульптур, камерної пластики, віршів та графіки. Також він був учасником виставок в Україні й за кордоном. 

Відомий львівський художник та іконописець Лев Скоп про Ярослава Мотику писав так: 

«Творчість Мотики завжди була у Львові мірилом високого рівня мистецтва, і коли дивився на його скульптури, то хотілось просто їх наслідувати. Ці роботи давали натхнення до творчої праці. Відійшов від нас геніальних Майстер. Мало я знав такого рівня художників, котрі не могли собі зраджувати».

«Його скульптури – це не просто мистецтво, а зафіксовані в глині, бронзі, камені й дереві символи нашої епохи», – писав голова Львівської ОВА Максим Козицький.

«Відкритий, веселий, гострий на язика, глибокий – саме таким він залишиться в нашій памʼяті. Пішов великий художник, який за своє наповнене життя реалізував себе як скульптор. Навколо нього завжди був рух і люди. В його майстерню прагнули потрапити всі, хто любить мистецтво і спілкування», – також писали про Ярослава Мотику у Ya Gallery Lviv. 

Ярослав Мотика / Фото зі сторінки Соломії Лободи у Facebook

«Пішов від нас у кращі світи Ярослав Мотика, ще один стовп, на якому трималася культура. Вічний двигун, носій різних легенд і маестро скульптури. Кожного разу при зустрічі з ним вилітав клубок такої енергії, що могло тебе збити з ніг. А коли він торкався якоїсь пластики чи живої глини, то я зразу ставала його співучасником оповідей», ділилася спогадами про Мотику Соломія Лобода, дружина фотохудожника та дизайнера книг Андрія Кіся, який пішов з життя у вересні 2024-го.

Що відомо про скульптора

Ярослав Мотика народився 10 січня 1943 року в селі Староміщина на Тернопільщині. Жив і працював у Львові.

Початкову художню освіту отримав в Художній школі у Львові, за сприяння Романа Турина. 1966 року закінчив Львівський інститут декоративно-прикладного мистецтва, за спеціальністю монументальна скульптура. Навчався у Дмитра Крававича, Данила Довбошинського.

Дипломною роботою Ярослава Мотики була садово-паркова фігура в ставку Стрийського парку у Львові «Лілея».

Автор численних монументальних скульптур, камерної пластики, віршів та графіки.

Відомі його пам'ятники, тесані з каменю – полковнику Євгену Коновальцю у місті Жовква на Львівщині, пам'ятник Маркіяну Шашкевичу в селі Нестаничі Радехівського району. Мадонна з дитиною, Ісус Христос-мислитель, портрет художника Шатківського, Покрова Божої Матері – ці роботи зберігаються в Музеї сучасного мистецтва в Києві.

В 1980-90-их працював на ЛКСФ, як скульптор та кераміст.

Відомі також його леви, що прикрашають вхід до Львівської міської ратуші, мідний пам'ятник Покрови Божої Матері в місті Буську на Львівщині, пам'ятник до 1000-ліття хрещення України-Руси в місті Генку (Бельгія).

Працював і в галузі меморіальної скульптури. Його твори увічнюють пам'ять про відомих діячів культури на Личаківському та Байковому цвинтарях Львова та Києва.

Значне місце у творчості Ярослава займає керамічна пластика малих форм. Відомо про вплив на творчість митця майстрів села Гавареччина Золочівського району, яке славиться чорнодимною керамікою. Митець виліпив портрети цих гончарів, відобразив їх у малих формах з тієї ж глини, з якої вони витворювали свої вироби. Вони розташовані у постійній експозиції Олеського замку.

Ярослав Мотика помер 1 березня 2025 року у віці 82 роки.

Інші роботи скульптора:

Тарас Шевченко/ Фото: Арт-центр Павла Гудімова 

Замилування/ Фото: Арт-центр Павла Гудімова 

Поет/ Фото: Арт-центр Павла Гудімова 

Материнська любов/ Фото: Арт-центр Павла Гудімова 

Зазначимо, що 19 березня видатна українська поетеса Ліна Костенко відзначає 95 років. Ліна Костенко є авторкою понад 15 поетичних збірок («Вітрила», «Мандрівки серця», «Над берегами вічної ріки», «Сад нетанучих скульптур», «Річка Геракліта»), роману «Записки українського самашедшого». У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу.

Нагадаємо, у Львові ветерани війни разом з відомими скульпторами створюють скульптуру «Викрадення Європи» відомого львівського митця Ярослава Мотики. Коли вона буде готова, її поставлять у Стрийському парку. 

______________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!