Що відомо про скульптуру святого Яна з Дуклі, яку повернуть на площу Соборну

1179 0
Існує легенда, що саме його постать в небі захистила Львів під час облоги військами Богдана Хмельницького і татар у 1648 році.
Скульптура Яна з Дуклі на колоні перед костелом бернардинів у Львові, фото до 1939 року - Фотографії старого Львова

Скульптура Яна з Дуклі на колоні перед костелом бернардинів у Львові, фото до 1939 року - Фотографії старого Львова

У Львові відновили скульптуру святого Яна з Дуклі, яка стояла з XVIII століття на криниці колишнього бернардинського монастиря у центрі міста. Незабаром її повернуть на площу Соборну. У «Бюро спадщини» розповіли про процес реставрації та особливість скульптури.

У 2022 році, з метою захисту історичних об’єктів Львова від можливих руйнувань під час воєнних дій, металеву фігуру святого Івана Дуклі демонтували з купола колодязя та перевезли в безпечне місце. 

Впродовж двох років фахівці з Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Polonika» проводили ремонтні роботи, спрямовані на відновлення та збереження фігури святого. Насправді ця фігура не кам’яна, а виготовлена з цинку. Всередині вона порожня.

До реставрації

Руки фігури були виготовили окремо та припаяли до тіла. Голову святого Яна з Дуклі прикрашає німб, виготовлений зі сталі. 

Після реставрації

Чому ця скульптура особлива

Святий Ян з Дуклі, за припущеннями істориків, народився 1414 року, у південній частині містечка Дукля (Польща, Підкарпацьке воєводство), у родині заможних міщан. Після навчання у Кракові та життя самітника, вступив до Ордену Братів Менших(францисканців), де служив гвардіаном, кустошем та німецьким проповідником. У 1463 році перейшов до новозакладеного у Львові монастиря бернардинів, де виконував обов’язки проповідника і сповідника до самої смерті.

Церква святого Андрія

Його полюбили віряни за його простоту та близькість до народу. Існує легенда, що саме його постать в небі захистила Львів під час облоги військами Богдана Хмельницького і татар у 1648 році. Папою Климентом ХІІ його нарекли патроном Польщі, Литви і Русі. З 1948 pоку розпочався процес канонізації святого, який здійснив папа Іван Павло ІІ у 1997 pоці.

У 1736 році, магнати Жевуські, для яких Ян з Дуклі був фамільним покровителем, виділили кошти на спорудження барокової колони навпроти церкви у Львові з фігурою святого. Вона зникла з колони близько 1950 року, а на її місці встановили вазу.

За легендою, з місця поховання святого забило джерело, де зробили криницю. Її можна знайти у глибині подвір’я монастиря. Над криницею є ротонда, побудована у 1761 році, у вигляді арочної альтанки з куполом, на якому розміщено скульптуру. Під цим куполом збереглося фрескове зображення чудес, пов’язаних із Яном з Дуклі.

Криниця з ротондою в Бернардинському дворику

Нагадаємо, що 16 січня у Львові відкрили виставку «Те, чого не видно». На ній можна подивитись на скульптуру Скорботного Ісуса Христа з каплиці Боїмів. Після двох років консерваційних робіт об’єкт вдалося врятувати. 
 
Наталія Вареник
Фото: Instytut Polonika, Центр міської історії

__________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!