
Умовне фото / ЛМР
На вулиці Стрийській у Львові хочуть створити алею пам’яті Національної гвардії України. Для цього в місті оголосять всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс. Відповідне рішення прийняли під час засідання виконкому ЛМР 25 березня, інформує «Твоє місто».
«Йдеться про облаштування алеї пам’яті. Тут є вулиці Стрийська, Наукова, і поруч з парком (йдеться про Боднарівка –Ред.), «залізши» на його територію, планується на відкритій частині облаштувати цю алею в сучасних формах, але з елементами меморіальної архітектури», – сказав головний архітектор Львова Антон Коломєйцев.
Конкурс на проєктну пропозицію алеї пам’яті оголосять 28 березня, а початок реєстрації на участь у конкурсі – 31 березня 2025 року. Завершення реєстрації на участь у конкурсі – до 17.00 год 14 квітня 2025 року.
Термін подачі конкурсних проєктів у цифровому та друкованому вигляді – до 17.00 год. 23 травня 2025 року. Підготовка та проведення засідання журі, визначення переможців конкурсу відбудеться 26 травня – 13 червня 2025 року.
Зазначимо, що преміальний фонд Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу становить 500 тис. грн з розподілом премій: 1 премія (місце) – 250 тис. грн, 2 премія (місце) – 150 тис. грн, 3 премія (місце) – 100 тис. грн.
Читайте також: Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
Зазначимо також, що неподалік від майбутньої алеї пам'яті, біля Стрийського парку та парку Культури, демонтували Монумент Слави. Цей процес тривав з 2018 року, коли Львівська міська рада визнала його аварійним. У березні 2019 року знесли 30-метрову стелу, де було 5 горельєфів радянських солдатів. Зараз вони на зберіганні у музеї «Територія терору». У квітні 2021 року продовжили демонтаж.
Раніше в місті говорили і про створення простору на честь Героїв на місці Монументу слави. Головний архітектор Львова Антон Коломєйцев в 2021 році розповідав «Твоєму місту», що в місті напрацьовують «завдання для міжнародного архітектурного конкурсу».
«Ідеться не про якийсь клаптик, не про часткове вирішення ситуації, а про зв’язаний містобудівний вузол, тому все має бути інтегрованим. Нині Стрийський парк і парк Культури розірвані, а це складові єдиного зеленого кільця Львова», – пояснював він. Детальніше тут.
До слова, над створенням Монументу слави свого часу працювали відомі львівські скульптори Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько та Ярослав Мотика. Сам пам’ятник виготовили на Львівській кераміко-скульптурній фабриці. Авторам вдалося створити нетиповий на той час пам’ятник, на якому є приховані українські національні елементи.
Водночас, як раніше казав львовознавець Петро Радковець, Монумент Слави у Львові звели на місці цвинтаря, проєкт затверджували у москві, а символізував він силу радянської влади.
Детальніше про демонтаж Монументу слави та його місце в історії, читайте у матеріалі.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.