В підземеллі Гарнізонного храму показують стародавні книги. Фоторепортаж

866 0
Виставка триватиме до 26 грудня у залі історії храму.

У підземеллі Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла триває виставка «Збережені скарби духовних провідників», присвячена тринадцятій річниці відновлення діяльності храму.

«Твоє місто» поспілкувалося із директором Підземелля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Олегом Друздєвим, аби дізнатися про виставку детальніше.

В експозиції представлено 27 унікальних видань із приватних колекцій греко-католицьких митрополитів, серед яких Михайло Левицький, Григорій Яхимович, Сильвестр Сембратович, Андрей Шептицький, Йосип Сліпий та інші діячі Української Греко-Католицької Церкви.

Ці книги зберігалися в храмі до 2011 року, а нині є частиною фондів відділу європейської книги XIX–XX століть бібліотеки імені Василя Стефаника. Загалом цей фонд нараховує 105 тисяч примірників.

«Дехто трактував ці зібрання як звичайне фондосховище радянської літератури, але ми хочемо показати, що це не зовсім так. У першу чергу це книги різних періодів, які належали різним людям і мають різну цінність. Завдання виставки – продемонструвати різнобарв’я цієї літератури. Адже книги належали не лише конкретним особам, а й важливим установам, як-от бібліотека «Студіону».

Для українця початку XX століття це був однин із головних культурних центрів. Через ці книги ми показуємо період існування бібліотеки, її значення, згадуємо про людей, яким належали ці видання, а також установи й культурне життя українців, що зосереджувалося навколо цих осередків. 

Читайте також: Який вигляд мав Гарнізонний храм у Львові 13 років тому. Архівні фото

Також ми звертаємо увагу на інтелектуальну культуру того часу. Для людини початку XX століття книга була джерелом знань, яке зараз часто замінює смартфон. Завдяки навіть таким деталям можна простежити інтелектуальну культуру українців кінця XIX – початку XX століття», – зазначає пан Олег.

До 2011 року в храмі зберігалося понад 2,5 мільйона книг, які сьогодні науково опрацьовують і вводять до суспільного обігу як важливу складову національної історико-культурної спадщини.

Ця виставка стала другою спільною ініціативою бібліотеки імені Василя Стефаника та Гарнізонного храму. Перша виставка була присвячена виключно митрополиту Андрею Шептицькому. Цього разу експозиція має тематичний характер і розкриває роль книг у культурному житті українців кінця XIX – початку XX століття.

Через підвищену вологість у підземеллі виставка триватиме обмежений час і завершиться 26 грудня. Організатори сподіваються, що експозиція зацікавить відвідувачів і надихне на нові проєкти в майбутньому.

Нагадаємо, що 6 грудня 2011 року Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла відкрили для відвідувачів. До цього він був зачинений і використовувався як фондосховище, наповнене мільйонами книг. Саме тут відбуваються прощання з українськими захисниками, які віддали своє життя за свободу та незалежність України. Храм став символом національної пам’яті та місцем, де родини, побратими та громада віддають шану героям. 

 

Анастасія Лаврук

Фото: «Твоє місто»

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!