
візуалізація
Громадська організація «Новий музей» продовжує збір коштів на відбудову музею Романа Шухевича на Білогорщі, який було зруйновано внаслідок російського обстрілу на початку 2024 року.
Очільниця ГО «Новий музей» Ольга Гончар у коментарі «Твоєму місту» повідомила, що наразі зібрано 847 тисячі гривень із 40 млн необхідних (раніше в міськраді повідомляли про 35 млн грн). Як раніше зазначали, ключовими елементами відбудованого музею стануть криївка, де переховувався генерал, та сходи, на яких його було вбито.
Першим проєктом, на який скерують кошти, стане відновлення сходів у будинку Шухевича. Це символічний і важливий елемент музею. Вони частково вціліли після обстрілу, і їхня реставрація – це не лише фізичне відновлення будівлі, а й збереження історичної пам'яті, адже саме на цих сходах загинув головнокомандувач УПА.
«Ми спрямуємо 292 211 грн на реставрацію сходів, які «вижили» після цілеспрямованої атаки рф. Вони сильно постраждали – згоріли і ними вже не можна буде ходити, проте вони стануть дуже цінним експонатом нової експозиції. По-перше, саме на цих сходах Роман Шухевич прийняв свій останній бій, по-друге, вони з'єднували його сховок із зовнішньою територією. Тож дуже круто, що їх будуть реставрувати», – зазначила Ольга Гончар.
Читайте також: У Львові вдалося зберегти історичні сходи з музею Шухевича, який зруйнували росіяни
До слова, Роман Шухевич загинув у своєму будинку в Білогорщі, намагаючись прорватися з оточення з 700 співробітників МДБ. Під час операції Шухевича поранили на сходах. За різними версіями, він або загинув від отриманих поранень, або, щоб не здатися ворогу живим, пустив собі кулю в скроню.
Додамо, що після атаки рф на музей вціліли не лише сходи, зокрема бронзове погруддя Романа Шухевича авторства Михайла Черешньовського зазнало незначних ушкоджень. А з-під завалів будинку дістали вигоріле фортепіано, на якому грав командир УПА.
Читайте також:Відтворення криївки, в якій переховувався. Яким буде музей Шухевича у Львові
За словами Гончар, реставрація – складний і тривалий процес, що потребує значних фінансових витрат і спеціалізованих матеріалів, частина яких може бути відсутня в Україні. Наразі із зібраних донатів ГО «Новий музей» жодних оплат ще не здійснювала, проте вже укладено угоди на підготовчі роботи і виділено кошти на реставрацію сходів.
«Я не можу назвати конкретних фахівців, які займатимуться реставрацією сходів, з міркувань безпеки. Але перший внесок на ці роботи вже зроблено, і вони, ймовірно, триватимуть близько пів року», – додала вона.
Читайте також: Як виглядатиме відновлений музей Шухевича. Фото
Крім цього, громадська організація планує низку заходів до дня народження Романа Шухевича.
«Звичайно, ми будемо готувати заходи до дня народження Шухевича, і плануємо протягом року проводити різні акції зі збору коштів, щоб нагадувати про відбудову», – розповіла Гончар.
Вона додала, що важливим внеском у збір стала акція «Музей для музею». Упродовж двох днів три львівські музеї проводили дні відкритих дверей, відмовившись від плати за квитки. Відвідувачів закликали жертвувати кошти на відновлення музею Шухевича, тоді вдалося зібрати 185 тис. грн.
«Донати надходили на різні рахунки – у ПриватБанку та Монобанку, щоб людям було зручніше робити внески. Прецеденту, коли музей два дні безкоштовно працює, щоб допомогти іншому музею, в Україні не пригадую».
Наразі збір триває, підтримати ініціативу можна за посиланням.
Читайте також: За вихідні львівські музеї зібрали понад 185 тисяч гривень на відбудову музею Шухевича
Нагадаємо, у ніч на 1 січня 2024 року музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича зазнав руйнувань через російський обстріл. У місті провели відкритий архітектурний конкурс на проєкт його відновлення, а до річниці народження Шухевича представили переможний ескіз. Проєкт передбачає не лише реставрацію будівлі, а й благоустрій території. ГО «Новий музей» відкрила рахунок для збору коштів на реконструкцію музею.
Анастасія Лаврук
Фото:ЛМР
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.