Військовий облік. Хто підлягає зняттю та що варто знати

1739 0
Терміни «знятий» та «виключений» з військового обліку мають різне значення.
Ілюстративне фото / з відкритих джерел

Ілюстративне фото / з відкритих джерел

В Україні чоловіки зобов'язані стати на військовий облік у 17 років. Спочатку вони перебувають на обліку призовників до досягнення 25 років, після чого їх переводять на облік військовозобов'язаних, що дає можливість бути мобілізованими у разі потреби.

Читайте також: Хто з чоловіків може виїхати за кордон у грудні та які документи потрібні

Зняття з військового обліку є тимчасовим заходом, і навіть після цього чоловіки не припиняють бути призовниками або військовозобов'язаними. Після зняття з обліку в одному органі необхідно стати на облік в іншому або перейти до іншої категорії. Вони також зобов'язані продовжувати оновлювати свої облікові дані, за потреби проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) та інформувати територіальні центри комплектування про зміну місця проживання.

Зазначимо, терміни «знятий» та «виключений» з військового обліку мають різне значення. 

Основні відмінності:

  1. Знятий з військового обліку:
     

    • Це тимчасовий статус, який означає, що особа більше не перебуває на обліку, але може бути поновлена на ньому у разі зміни обставин (наприклад, переїзд, зміна місця роботи чи статусу).

    • Особа може бути знята з обліку, наприклад, у випадку виїзду за кордон або звільнення від проходження військової служби за станом здоров’я.

    • Після зняття з обліку військовозобов'язаний або призовник зобов'язаний інформувати відповідні органи про будь-які зміни в своєму статусі.

  2. Виключений з військового обліку:
     

    • Це більш сталий статус, який означає, що особа більше не підлягає військовому обліку через припинення відповідних обов'язків або після досягнення певного віку (наприклад, 60 років для чоловіків).

Коли призовники знімаються з військового обліку

Призовники можуть бути зняті з військового обліку у випадках, таких як досягнення 25-річного віку, проходження базової військової підготовки, звільнення через непридатність за станом здоров’я, переїзд в іншу місцевість, призов на військову службу, навчання у військових закладах чи зарахування до резерву.

Випадки зняття з військового обліку для військовозобов'язаних

Військовозобов’язаних знімають з обліку, якщо вони переїхали в іншу місцевість, виїхали за кордон на термін понад три місяці, були призвані на службу або навчання, зараховані до оперативного резерву, прийняті на службу в правоохоронні органи, або ув'язнені.

Документи для зняття з військового обліку

Для зняття з обліку необхідно подати заяву, паспорт, військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення або приписне посвідчення), а також документи, що підтверджують підстави для зняття.

Процедура зняття з військового обліку

Для зняття з обліку призовник або військовозобов'язаний повинні звернутися до ТЦК та СП особисто. Після цього в їхньому військово-обліковому документі ставиться відповідна відмітка про зняття з обліку. Після зняття з обліку, протягом семи днів, особа повинна стати на облік в іншому ТЦК та СП або через консульство України за кордоном, повідомивши органи про зміну місця проживання.

Обмеження під час воєнного стану

Під час воєнного стану зміна місця проживання можлива лише за умови попереднього повідомлення про це ТЦК. Якщо військовозобов'язаний вступає на службу до Національної поліції, органів цивільного захисту або Державної служби спецзв'язку, він зобов'язаний стати на облік в цих органах.

При досягненні 25 років чоловік має знятися з обліку призовників і стати на облік військовозобов'язаних. У разі вступу до військового навчального закладу після зняття з обліку він набуває статусу військовослужбовця. Згідно з законом, за порушення цих правил передбачено покарання у вигляді штрафу від 17 до 25 тисяч гривень.

Хто підлягає виключенню з військового обліку

Відповідно до чинного законодавства, з військового обліку виключаються громадяни України, які:

Припинили громадянство України.

Визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я.

Досягли граничного віку перебування в запасі.

Мобілізовані чи прийняті на військову службу.

Якщо у людини є підстава для виключення з військового обліку і вона сама звертається до ТЦК та СП, необхідно надати такі документи:

  1. Письмова заява, в якій вказуються підстави для виключення з обліку.

  2. Паспорт громадянина України.

  3. Військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення, приписне посвідчення).

  4. Документи, що підтверджують підстави для виключення, зазначені у заяві.

Після виключення з обліку військово-обліковий документ громадянина не вилучається. У нього просто вносяться відповідні дані про виключення.

Нагадаємо, що згідно з новим законом про мобілізацію в Україні, чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані завжди мати при собі військово-обліковий документ. Вони повинні бути готові пред'явити його на вимогу представників ТЦК, поліцейських або Держприкордонслужби.

Антоніна Костик

__________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!