Фото: З відкритих джерел
Захистити себе та родину від впливу радіації можливо лише за умови дотримання кількох основних правил – перебувати в укритті, стежити за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади. Попри міжнародний нагляд за роботою Запорізької атомної електростанції в Енергодарі, краще бути готовим до будь-яких надзвичайних ситуацій, відтак, варто заздалегідь підготувати певні речі та продукти. Про це Тvoemisto.tv розповіла головна епідеміологиня Львівщини, керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко.
Читайте також: В Україні оновили деякі сигнали повітряної тривоги
«На випадок радіаційної аварії безпечною буде вода, яка знаходиться в герметичних ємностях. Бігти в магазин можливості не буде. Також у герметичні пакети чи контейнери варто поставити не швидкопсувні продукти, які періодично треба замінювати. Їх можна брати і в сховище у випадку тривоги», – каже Наталія Іванченко.
За її словами, варто подбати також про скотч, щоб у випадку небезпеки заклеїти вікна і двері, а також купити додатково ще кілька пакетів із герметичними застібками. Туди можна буде покласти документи або забруднений одяг.
За рекомендацією МОЗ, заздалегідь можна подбати про:
- Скотч, плівку, щільну тканину тощо – якщо ви будете залишатися у будинку, а не в укритті.
Радіоактивний пил осідатиме на усіх можливих поверхнях, тому слід ущільнити вікна та двері. Після того – не підходьте до них близько. Не користуйтеся зовнішніми системами вентиляції чи обігріву, зменшіть можливість потрапляння повітря з вулиці.
- Засоби гігієни: мило, шампунь.
Після того, як ви зайдете у приміщення, варто змити з себе весь пил та бруд, тому найкращим буде прийняти душ. За відсутності такої можливості – вимийте руки, обличчя, відкриті ділянки шкіри. Намагайтеся не терти шкіру, щоб не пошкодити її та запобігти потраплянню радіоактивних речовин у рану.
- Пластикові герметичні пакети, змінний одяг та взуття.
Після того, як ви змиєте з себе пил, варто переодягтися у чистий одяг, а попередній – акуратно зібрати у пластикові пакети (найкраще – герметичні) та покласти його подалі від людей чи домашніх тварин.
Читайте також: Через ракетні удари на Львівщині почали частіше вимірювати радіаційний фон. Що потрібно знати
- Їжа та вода.
Потрібно заздалегідь подбати про запаси їжі та води. Найкращим буде зберігати такі запаси у герметичних контейнерах. Пляшкова вода вважається придатною до споживання. Важливо, що кип’ятіння не знезаражує воду від радіоактивних речовин. Проте водопровідну воду можна використовувати для миття, але не для споживання.
- Лікарські засоби.
Подбайте про запас ліків, які можуть бути потрібні вам за станом здоров’я.
Йодид калію потрібно приймати лише, якщо отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калію «для профілактики» без потреби – неприпустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю.
- Засоби зв’язку.
Влада сповіщатиме про ситуацію та даватиме вказівки, які потрібно виконувати, тому подбайте про наявність мобільного інтернету, телебачення, придбайте радіоприймач, який може працювати від батарейок у разі аварії на електромережах. Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел.
Нагадаємо, що застосунок «Повітряна тривога» попереджатиме не тільки про повітряну небезпеку, а й про хімічну та радіаційну небезпеку та інші загрози. Як діяти у різних надзвичайних ситуаціях, читайте тут.