Фото: Тарас Бабенчук
Під час демонтажу скульптурних елементів барельєфу Монументу слави виявили, що бронзове покриття лише зверху пам’ятника, а під ним все залите бетоном. Про це Tvoemisto.tv повідомив представник підрядної організації, яка займається демонтажем, Василь Луць.
За демонтажні роботи відповідає Галицька райдержадміністрація. Виконує роботи і відповідає за переміщення елементів барельєфу до музею «Територія терору» ФОП «Луць».
За словами Василя Луця, демонтаж триметрового барельєфу – це важка робота, бо всередині все залите бетоном. Тому потрібно зняти всі елементи без пошкоджень, щоб зберегти його для майбутніх поколінь.
Читайте також: У Львові розпочали демонтаж Монументу слави. Фото
«Ми шукаємо закріплені анкерними болтами місця, які потім обрізаємо болгаркою чи зубилом», – розповідає власник приватного підприємства «Луць».
У процесі демонтажу працівники будуть вирішувати, що робити зі стіною і плитами, адже поки важко зрозуміти весь масштаб робіт, додає начальник відділу комунального господарства Галицької РА Віктор Довбеняк. Зокрема, у планах також демонтаж іншої частини барельєфу – «батьківщини-матері» і «воїна». Однак наразі не відомо, коли проведуть ці роботи.
«В процесі демонтажу ми з’ясовуємо алгоритм, аби якомога менше пошкодити бронзові барельєфи і перевезти їх у «Музей терору», – каже він.
Читайте також: У Львові облаштують громадський простір поблизу військового вишу
Гроші на демонтаж барельєфу виділили з міського бюджету, поки йдеться про суму 300 тисяч гривень, однак в процесі демонтажу вона може змінитися.
Нагадаємо, що процес демонтажу Монументу слави почався ще у 2018 році, Львівська міська рада визнала його аварійним. У березні 2019 року знесли 30-метрову стелу, де було 5 горельєфів радянських солдатів. Зараз вони на зберіганні у музеї «Територія терору».
Над створенням Монументу слави свого часу працювали відомі львівські скульптори Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько та Ярослав Мотика. Сам пам’ятник виготовили на Львівській кераміко-скульптурній фабриці. Авторам вдалося створити нетиповий на той час пам’ятник, на якому є приховані українські національні елементи.
Водночас, за словами львовознавця Петра Радковця, Монумент Слави у Львові звели на місці цвинтаря, проєкт затверджували у Москві, а символізував він силу радянської влади. Детальніше про це, читайте у матеріалі.
Після демонтажу Монументу слави у Львові оголосять архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію облаштування території, обмеженої вулицями Стрийської, Героїв Майдану, Вітовського та Франка.
Софія Шавранська
Фото, відео – Тарас Бабенчук