
У Києві перейменують вулицю Лаврську, парк "Юність" у Солом'янському районі та нададуть імена трьом безіменним скверам. Про це повідомив член київської комісії з питань найменування Тиміш Мартиненко-Кушлянський.
Він зазначив, що 12 лютого комісія ухвалила низку рішень щодо відновлення історичних назв та впорядкування символічного простору Києва. Одним із ключових рішень стало повернення вулиці Лаврській історичної назви — імені гетьмана Івана Мазепи.
"Гордий з того, що члени комісії більшістю голосів підтримали повернення вулиці Лаврській назви на честь гетьмана Івана Мазепи. Шлях київської громади до цього закономірного та справедливого рішення був довгим. Абсолютно незаконне з точки зору процедури і ганебне з точки зору моралі рішення Київської міської ради 2010-го року про розподіл вулиці, ухвалене на прохання Кіріла Гундяєва (він же – “Патріарх Кіріл"), лишалось ганебною плямою на мапі нашого міста. Сьогодні ми зробили перший крок до того, щоб змити цю ганьбу і повернути Києво-Печерську лавру на вулицю, названу на честь одного з її найбільших меценатів", - наголосив він.
Водночас, частині вулиці Лаврської на ділянці від вулиці Добровольчих батальйонів до Наводницької площі запропоновано повернути історичну назву Новонаводницька вулиця. Це рішення спрямоване на відродження історичного топонімічного середовища місцевості Наводничі.
Комісія також підтримала перейменування парку "Юність" у Солом'янському районі на честь кінорежисера Сергія Параджанова. Враховуючи розташування парку на вулиці Єреванській, це рішення мало на меті створити символічний зв'язок між ім'ям Параджанова та місцем його поховання у Єревані.
Окрім того, трьом безіменним скверам у Києві присвоять назви:
-
Сквер на розі вулиць Богдана Хмельницького та Олеся Гончара називатиметься на честь Сергія Виноградського, видатного українського науковця-мікробіолога;
-
Сквер на розі вулиць Герцена та Овруцької носитиме ім'я Імама Шаміля, героя національно-визвольної боротьби народів Дагестану та Чечні.
-
Сквер на парній стороні вулиці Прорізної отримає назву Музичний сквер, у пам'ять про втрачений Музичний провулок.
Нагадаємо, раніше депутати Верховної Ради звернулись до Київради з проханням перейменувати вулицю Лаврську у Печерському районі Києва на честь гетьмана Івана Мазепи. Саме так вона називалася, поки її не перейменували на догоду главі РПЦ.
У 2010 році на прохання голови російської православної церкви Владіміра Гундяєва напередодні його візиту до Києва депутати Київради перейменували частину вулиці Івана Мазепи, на якій розташована Києво-Печерська Лавра, на Лаврську.
Ініціювали це рішення депутати блоку Черновецького і Партії регіонів. При цьому в УПЦ МП, яка тоді займала Києво-Печерську Лавру, заявляли, що прохання про перейменування нібито не пов'язане зі ставленням РПЦ до постаті гетьмана Івана Мазепи, на якого за наказом російського царя православна російська церква наклала анафему.
До слова, Вселенський патріарх і синод Константинопольської церкви ніколи не визнавали дійсною анафему на Івана Мазепу, тому що вона була накладена суто з політичних мотивів.
У 2022 році кияни підтримали петицію Київської міської ради №11649 "Відновити справедливість — повернути вулиці Лаврській ім'я гетьмана Мазепи!". Однак станом на кінець 2024 року це питання досі не розглянуто Комісією з питань найменувань Київської міської ради.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні новини Києва, підписуйтеся на наш Facebook.
«Твоє місто. Київ» – сучасне незалежне медіа європейської столиці. Ми пишемо про міську культуру, урбаністику, інфраструктуру, бізнес та людей, які змінюють місто на краще.